Selçuk Yöntem'in kafede tost yerken çekilen fotoğrafı için açtığı dava başına dert oldu

Selçuk Yöntem'in, çok sayıda şubesi de bulunan ünlü bir kafede tost yerken çekilen bir fotoğrafının izinsiz kullanılması nedeniyle 6 yıl önce açtığı dava başını ağrıttı. Yargılama süreci ardından mahkeme, vekalet ücreti olan 17 bin 458 TL ve 930 TL'yi Selçuk Yöntem'in ödemesine karar verdi. Karar sonrası kafenin sahibi Fatih Güner, Selçuk Yöntem hakkında 18 bin 400 liralık 2 farklı icra takibi başlattı. 

Yayınlanma Tarihi: 11.07.2020 09:34
Değiştirme Tarihi: 11.07.2020 09:36
Selçuk Yöntem'in kafede tost yerken çekilen fotoğrafı için açtığı dava başına dert oldu

Ünlü oyuncu Selçuk Yöntem, Bambi Cafe'de tost yerken çekilen bir fotoğrafının, kafenin yemek menüsünde yer alması sonrası kafe sahibi Fatih Güner'e 300 bin TL'lik maddi, 50 bin TL'lik de manevi tazminat talep ederek dava açtı. 

Dava sonuçlandı ve İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi Bambi Cafe'nin sahibi Fatih Güner'in Selçuk Yöntem'e 234 bin TL maddi, 50 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Fatih Güner'in avukatı verilen bu karara itiraz etti. İtiraz Yargıtay 11. Hukuk Dairesi tarafından değerlendirildi. Yargıtay mahkemenin verdiği kararda maddi tazminat miktarını yüksek buldu ve indirim istedi. 

Yargıtay'ın verilen bu kararı bozması sonrasında mahkeme de 300 bin TL'lik maddi tazminatı 100 bin TL'ye indirdi. 50 bin TL'lik manevi tazminatta ise herhangi bir değişilik olmadı. 

Mahkeme, Yöntem’in, talep ettiği maddi tazminat tutarının ret ettiği kısmına ilişkin 17.458 TL’lik vekâlet ücretini kafenin sahibi Fatih Güner’e ödemesine karar verdi.

Bu karar sonrası, Güner’in avukatı Yöntem hakkında biri 17.458 TL diğeri, 930 TL olmak üzere iki ayrı icra takibi başlattı. İcra takiplerinin, geçen salı günü başlatıldığı öğrenildi.

Kaynak: Hürriyet