Sam Yari, Yönetmelikte Çekim Ölçekleri Hakkında Açıklamada Bulundu

Yönetmenlikte kullanılan farklı çekim teknikleri bulunduğunu belirten İran-Türk asıllı fotoğrafçı ve yönetmen Sam Yari, “Çekim ölçekleri iyi bir çekim adına oldukça önemlidir. Çerçeveye oranla görüntünün boyutlarını değiştirdiğinizde farklı ölçeklerde çekimler ortaya çıkar. Çok uzaktan çekim, toplu çekim; çekim ölçekleri arasında yer alıyor. Çekim sırasında, kurguya uygun olan çekim ölçekleri tercih edilebilir.” Sözleriyle çekim teknikleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 06.04.2022 17:47
Değiştirme Tarihi: 06.04.2022 17:47
Sam Yari, Yönetmelikte Çekim Ölçekleri Hakkında Açıklamada Bulundu

Son zamanlarda “Savaşa Hayır” fotoğraf projesine yönelik çalışmalarda bulunan Sam Yari, Ukraynalı savaş mağdurlarına yardım ederek yardım sürecini belgeselleştirecek. Özellikle bu çalışmasıyla son dönemlerde ön plana çıkan Sam Yari, yönetmenlikte tercih edilen çekim ölçeklerinin, kurguyu en iyi şekilde yansıttığını belirtti.

Çekim Ölçekleri, Çekim Tekniklerinden Farklıdır

Çekim ölçekleri hakkında açıklamada bulunan Sam Yari, “Çerçeveye oranla görüntünün boyutlarında değişiklik gerçekleştirdiğinizde farklı çekim ölçekleri ortaya çıkar. Çekim ölçekleri temelde çekim tekniklerinden farklıdır. Çekim ölçekleri kamera önündeki nesne veya insanın, çerçeve içindeki kesimini anlatan bir birimdir. Temel olarak çekim ölçekleri, odaklanılan kişi ya da nesneye uzaktan veya yakından bakılmasını sağlar. Bu nedenle kullanılan çekim ölçekleri insan ya da nesneye ne şekilde odaklanılması gerektiğini ortaya koyar.” sözleriyle çekim ölçeklerinin hangi amaçla kullanıldığını belirtti.

Farklı Çekim Ölçekleri Bulunuyor

Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen farklı çekim ölçekleri bulunduğunu belirten Sam Yari, konuyla ilgili açıklamaların şu sözlerle noktaladı: “Çekim ölçekleri birbirinden farklılık gösteriyor. Çok uzaktan çekim, yakından çekim, toplu çekim olmak üzere farklı çekim teknikleri bulunduğunu söyleyebilirim. Dramatik yapıyı belirleyen olguların geçtiği çevreyi betimlemede kullanılan çok uzaktan çekim, oldukça etkileyici çekim tekniklerinden bir tanesi. Bir diğer çekim tekniği olan toplu çekim ise bir yerin uzaktan gösterilmesi anlamına geliyor. Hareket alanının tümünü içeren genel çekim ise yönetmenlerin sıklıkla kullandığı çekim teknikleri arasında bulunuyor. Bu çekim tekniği sayesinde insanları, nesneleri ve manzarayı bir bütünlük içinde sunma şansı elde ediyorsunuz. Kullanılan çekim tekniklerinin her biri, istenilen kurgunun yaratılması açısından oldukça önemli bir yere sahip. Bu nedenle iyi bir yönetmenin, senaryoya uygun çekim tekniklerini belirlemesi gerektiğini söyleyebilirim.”

İlgili Sayfalar: Magazin