‘Sahibinden’ şarkılar...

‘Sahibinden’ şarkılar...

Bugüne dek pek çok büyük hit şarkıya imza atmış olan Altan Çetin, işin mutfağında olmakla yetinmiyor, olağanüstü güzellikteki pop şarkılarını bu kez kendi seslendiriyor.

Müzik dünyamızın isimsiz kahramanlarındandır Altan Çetin. İşin yaratıcı tarafında yer alır, diğer şarkı yazarları gibi yıldızların gölgesinde kalmıştır. Başta İzel ve Hande Yener olmak üzere çok sayıda şarkıcıya şarkı vermiş, büyük hit’lere imza atmıştır. Ama ismini bilenlerin sayısı azdır. Bilenlerin arasında hakkını teslim edenlerse daha da azdır. Ama bu işler böyledir; kameranın önüne geçen, sahnede görünen, üstüne ışıklar çevrilen ünlenir pop dünyasında. Yazan ve yaratan, özel manevralara girişmedikçe arkada ve isimsiz kalır.

Bir süredir, işin mutfağındaki isimlerin de biraz kamera, bir parça da ışığa talip olduklarını gördük. Başta İskender Paydaş, Ozan Çolakoğlu olmak üzere, stüdyolarda harikalar yaratan isimsiz kahramanlar, kendi isimleriyle albümler çıkardı. Ama az, ama çok fark etmez, popülerliği yakaladılar. Hepsi olmasa da bir kısmı...

Ve sıra Altan Çetin’in... Olağanüstü güzellikteki pop şarkılarının yaratıcısı, Catwork Remix Engineers’in (bir stüdyo ekibi olsa gerek; hatta belki bu kadar bile değil) katkılarıyla, kendi şarkılarını seslendiriyor. Hem de tamamıyla farklı biçimlerle...

 

ŞARKICILIĞA BİR ANDA ATLAMADI

Sahibinden, Altan Çetin feat. Catwork Remix Engineers, Poll Production/ 5 üzerinden 3 yıldız 
Çetin’in şarkıcılığından başlayalım. Gayet iyi (en azından yeterli) bir sesi ve vokali var. Çoğu şarkı, ilk seslendirenlerin vokal başarısını elbette yakalayamıyor ama normal sayılmalı. İlk seslendirenler, memleketin en iyi ses ve vokalistleri arasında yer almakta(ydı) zaten.

Çetin’in başarısının en önde gelen sebebi, bir şarkı yazarı olarak ünlenmeden önce sahnelerde bizzat şarkı söylemiş bir isim olmasıdır. Şarkıcılığa bir anda ve yekten atlamış değildir. 90’larda sahneye çıkmış ve bir şarkıcı olarak da tecrübe kazanmıştır. Birkaç yıl önce de bir single çıkardı. ‘Bak Gör’ ve ‘Nerede Kalmıştık’ gibi ikili isme sahip bu çalışmada, ‘Bak Gör’ün versiyonları bulunmaktaydı. Bu şarkı yeni albümde de mevcut.

İzel’den ‘Yok Yere’, Nilüfer’den ‘Gözünaydın’, Ebru Gündeş’ten ‘Unuturum’, yeni albümün repertuvarında... Ama baskın unsur Hande Yener şarkıları. Başta ‘Kırmızı’, ‘Sen Yoluna Ben Yoluma’, ‘Acele Etme’ ve ‘Yalanın Batsın’ olmak üzere, onu ‘Hande Yener yapan şarkılar’, bu sefer yaratıcısının sesinden devrede.

Albümün tamamı gayet derli toplu. Tek itiraz; fazla hızlı ve arkadan bir(kaç) koşturan varmışçasına bir yapıyla düzenlenmiş olmaları. Ama bu da günümüz dinleyicisi için bir dezavantaj değil. Hatta tam aksine böylesi aranıyor.

İbrahim Tatlıses’ten ‘Tabii Tabii’, Emrah’tan ‘Tırlamışım’, Ebru Gündeş’ten ‘Telafi’ de olmalıydı ama bu bir eksiklik değil. Belki devamı gelecektir ve Çetin, bu zıpkın gibi parçaları o zaman seslendirecektir.

 

NE VARSA ALTERNATİFTE VAR
A Lunar Manoeuvre, In Hoodies, Ak Müzik/ 5 üzerinden 4 yıldız Bu yılın en büyük sürprizi her zaman sönük kalmış alternatif alandan geldi. In Hoodies’in (gerçek ismi Murat Kılıkçıer) ‘A Lunar Manoeuvre’ albümü, o ağzımızın suyunu akıtarak dinleyegeldiğimiz İngiliz indie gruplarının yaptıklarıyla boy ölçüşebilecek cinsten. Hem şarkılar, hem altyapılar hem de vokal mükemmel. Tamamıyla ‘kılçıksız bir albüm’. “Bak işte, bizde de yapılabiliyormuş” dedirtiyor, gurur veriyor. Takip etmek, ilk fırsatta yakalayıp seyretmek gerek.

 

Görüntülenme : 0 Yayınlanma Tarihi: 01/10/2016 01:11:24

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin