Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Sağlık kampına gittim hayatım değişti / Vıva Mayr, Avusturya

Sağlık kampına gittim hayatım değişti / Vıva Mayr, Avusturya

Temmuz başında Avusturya’ya gittim. Gidişimin nedeni seyyahlık dürtüleri değil bir sağlık kampına girmekti. Ruhumun doğayla detoks yaptığı ve bir haftada üç kilo verdiğim sağlık tatilinin en güzel yanı, her zaman uygulayabileceğim doğru beslenme reçetesini öğrenmek oldu. Gidemeyecekler için tüm ipuçları aşağıdaki yazımda.

24.07.2016 01:55

TV programım sırasında evime gelen sağlıklı yemekler sayesinde 12 kilo vermiştim, bunun kalıcı olmasını istediğimden soluğu Vıvamayr’da aldım. Dünyanın en önemli detoks kliniklerinden biri olan Avusturya’daki Vıva Mayr, üç ayrı yerde hizmet veriyor. İlk klinikleri 2004 yılında Viyana yakınlarında açılan Maria Worth; benim gittiğim ikincisi geçen yıl Salzburg’a 1,5 saat mesafedeki Altaussee’de, üçüncüsü de Viyana’da açıldı. Her üçünde de uygulanan terapiler ve kürler aynı. İşe yaptıkları testlerle gıda toleransınızı belirlemekle başlıyorlar. Bu hepimiz için önemli bir test çünkü sindirim sisteminizin işlemekte zorlandığı gıdaları sürekli tüketiyor olmak kendinize kötülük etmek demek. Bir detoks kampına gidemeseniz de gıda tolerans testini yaptırmanızı öneririm.Çıkan test sonuçları doğrultusunda, toleransınızın olmadığı yiyecekleri içermeyen bir menü oluşturuluyor. Kamp dışında da uygulayabileceğiniz bir beslenme listesi bu aslında. Zaten felsefe orada bulunduğunuz sınırlı sürede sizi sağlıkla buluşturmak değil, bilmediklerinizi öğreterek ya da doğru bildiğiniz yanlışların farkına varmanızı sağlayarak beslenme alışkanlığınızı değiştirmek.

Çay Kaşığıyla Çorba
Güne erkenden başlıyorsunuz. Önce bölgeden çıkan meşhur tuzlu suyu içiyorsunuz. Hızlı adımlarla tuvalete yol almanızı sağlayan bu suyun ardından, VIVAMAYR’ın ‘base powder’ adı verilen karbonat içerikli tozunu içiyorsunuz. İçinde çeşitli minerallerin olduğu bu özel karışım hem bağırsaklarınızın temizlenmesini hem de gün boyu tokluk hissi yaşamanızı sağlıyor. Klinikte uygulanan tüm tedavilerin ortak noktasında bağırsakların rahatlatılması var. Çünkü tüm yükü bağırsakların çektiği ve bu organın düzgün çalışmasının diğer organları da rahatlatacağı söyleniyor.

Biraz sakinlik isteyenler kulak versin :)
Akşam yemeği 17.00-18.30 arasında. Yiyebileceğiniz tek şey sulu kıvamda bir çorba ve bir parça ekmek. Ekmeğinizi mısır ya da soya unundan yapılmış olarak seçebiliyorsunuz. Verdikleri kaşık ise çay kaşığı ile tatlı kaşığı arası bir şey. Dolayısıyla bir kahve fincanı kadar çorbayı içip yemeğinizi bitirmek neredeyse yarım saatinizi alıyor. Her lokmanın 40 kez çiğnenmesi öneriliyor. Siz de yemek yerken deneyin, çok kolay değil; ben 40’a yaklaşan her rakamda mutlu olmakla yetindim.Önceden uyarıldığım üzere 3.ve 4. günler zordu. Sinirli ve depresif olabileceğim söylenmişti hatta etrafındaki insanlara sataşanlar, kavga etme eğilimine girenler bile olabiliyormuş. O kadar şiddetli olmasa da epey zorlandım. Şeker ve kafein tamamen yasak, yemek de çok az yiyorsunuz. O yüzden yaşadığınız şey bir sağlık şoku gibi…

Sağlık Turizminde Model
Klinik diye geçiyor ama tesis 5 yıldızlı otellerin sunduğu konfora sahip. Bu konfor hastane olanaklarıyla da birleştirilince, ortaya sağlık turizminin en başarılı modellerinden biri çıkarılmış. Bulunduğunuz doğa öylesine güzel ve huzurlu ki “Burası gerçek mi” diye düşündüğüm çok an oldu… Dünyanın cennet birçok coğrafyası var; sadece tatil yapmak, gezmek için gidiliyor. Ama buranın en büyük farkı; sağlık ve ona eşlik eden dinlenme arzusu.

Vıvamayr’ı tanımlayacak doğru kelime lüks değil; her yana sadelikle yoğrulmuş bir kalite hâkim. Cilt bakımı, masaj ve birçok farklı bitkisel terapi uygulanıyor. Spa’sı olan herhangi bir otel gibi düşünmeyin çünkü bunların yapılmasındaki amaç detoksunuza yardımcı olmak ve vücudunuzun her bakımdan temizlenmesini, rahatlamasını sağlamak. Yoksa kendinizi şımartılmış hissedin diye uğraşan yok.

Beyin ve Ruh Detoksu
Tahmin etmesi zor olmayacağı üzere klinik modellerin, sporcuların, oyuncuların da vazgeçilmez adresleri arasında. Bence ünlüler sadece detoks için değil manevi arınma için de geliyorlar; bunu klinikte geçirdiğim yedi günde anladım. Yaşadığım şey tam bir ruh detoksuydu. Bedenime iyi geldiğini fark etmemem olanaksız ama beynimi ve ruhumu böylesine yenileyeceğini tahmin etmemiştim. Muhteşem bir doğada, az konuşarak çok okuyarak, yazarak, düşünerek geçirdiğim günlerin her dakikasında biraz daha arındım.

Yedi kilometrelik bir parkura sahip göl çevresinde uzun yürüyüşler yaptım, doya doya yeşili izledim, kuşların seslerini dinledim, uzun uzun gökyüzüne baktım... Etrafımızın ne çok mucizeyle sarılı olduğunu ama hissetmek yerine pas geçmeyi tercih ettiğimizi düşündüm. Bana kliniği tavsiye eden arkadaşlarım söylediklerinde sıkılırım diyerek yedi günlük bir program yapmıştım. Ama şimdi, 10 gün hatta iki hafta sıkılmadan kalabileceğimi biliyorum. Kilinikle ilgili daha detaylı bilgi için www.vivamayr.com sitesini inceleyebilir hatta Türkçe olarak sg@viva-mayr.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Neler Öğrendim?
-Birinci kural iyi çiğnemek. Bu sayede sindirim sisteminin yükü çok hafifliyor.

-Yemek esnasında su içmemek gerekiyor. Su, yemekten ya yarım saat önce ya da yarım saat sonra içilmeli.

-Her yemekte mutlaka soğuk sıkım yağlar özellikle keten tohumu ve kendir tohumu yağı tüketilmeli; içerdikleri Omega 3 yağ yakımını da hızlandırıyor. Kalp rahatsızlıklarının en az görüldüğü insanlar Omega 3 açısından zengin olduğu için balık tüketen Eskimolarmış.

-Ekmek seçimi karabuğdaydan yana olmalı.

-Akşam 16.00’dan sonra çiğ hiçbir şey yenmemesi gerekiyor; çiğ sebze, salata ya da meyveleri bu saatten önce tüketmek gerek. Sebzeleri de buharda haşlayın.

-Akşam yemeğinin erkenden, mümkünse 18.00 civarı, yenip bitirilmesi gerekiyor. Ne kadar az akşam yemeği o kadar sağlık demek. Hatta haftada bir-iki gün akşam yemeği yememe alışkanlığını kazanmak hem sağlık hem de kilo kontrolü için önemli görülüyor.

-Ph değeri yüksek yani alkali değere sahip en az iki litre su içilmeli. Kullanılan su ph değerine göre seçilmeli. Günlük yaşamda suyun içine dilim limon koyarak da alkali hale getirebilirsiniz. Limon dilimli suyla güne başlayıp onunla bitirin.

-Temiz havada yürüyüş sağlık için en önemli egzersiz. Yürüyüş esnasında arada bir dakikalığına temponuzu arttırın, sonra tekrar yavaşlayın.

Yorumlar | 0
üye profil