Prof. Dr. Celal Şengör'e soruldu: 'Fay hatlarını söküp taşırsak depremin önüne geçmiş olur muyuz?'

Prof. Dr. Celal Şengör, online olarak gerçekleştirilen soru-cevap etkinliğinde kendisine yöneltilen 'Fay hatlarını söküp taşırsak depremin önüne geçmiş olur muyuz?' sorusuna verdiği cevapla gündem oldu. Şengör'ün bu soruya cevap verdiği anlar, Twitter kullanıcıları tarafından binlerce kez paylaşıldı. 

Yayınlanma Tarihi: 29.04.2021 09:25
Değiştirme Tarihi: 29.04.2021 09:25

Pek çok alanda yetkinliğiyle bilinene akademisyen, jeolog ve bilim insanı Celal Şengör, sorulan bir soruya verdiği yanıtla sosyal medyanın gündemine oturdu. 

Celal Şengör'e, Şengör'e, "Fay hatlarını söküp taşırsak depremin önüne geçmiş olur muyuz?" sorusu soruldu.

Şengör Hoca'nın cevabı şu şekilde oldu:

"Nasıl yapıcağız onu? Fay hattı dediğin 16 km'ye, Japonya'daki 700 km'ye kadar iniyor. Nasıl yapıcağız onu? Litosferi düşün, portakalın kabuğu gibi. Bu portakalın kabuğunu çeşitli parçalara ayır. Bu parçalar birbirlerine nazaran hareket ediyorlar. Neyi koparıp nereye koyacaksın? Fayların taşınması mümkün değil. Bütün Afrika'yı bir yere götürmen lazım. Deprem yapan faylar hakkında konuşuyoruz. Mini mini faylar da var. Onları çakılın içinde de görüyorsun. Onları al cebine götür. Onlar deprem yapmıyor."

Öğrencisi 'Soracağım' dedi

Öte yandan, Şengör'e soru soran öğrencinin bir gün önce soruyu kendi sosyal medya hesabından paylaşarak "Yarın Celal Şengör'e derste bu soruyu sorarım" dediği görüldü. Aynı kişi, daha sonra da "Soruldu" diyerek yeni bir paylaşımda daha bulundu.