Pandemide psikolojimizi nasıl koruruz? Psikolog Rojin Nazik anlattı

Neredeyse 1 yıldır hayatımızda olan Pandemi dolayısıyla herkes eve kapandı. Pandemi insanları sadece fiziksel veya maddi açıda değil psikolojik olarak da çok etkiledi. Peki bu süreçte neler yapmalıyız? Psikolojimizi nasıl korumalıyız?  Psikolog Rojin Nazik, bu süreci daha sağlıklı atlatmanın yollarını sıraladı.

Yayınlanma Tarihi: 26.02.2021 14:07
Değiştirme Tarihi: 26.02.2021 14:07
Pandemide psikolojimizi nasıl koruruz? Psikolog Rojin Nazik anlattı

Nazik “Salgın hükümetler tarafından olağanüstü önlemlerin alınmasına sebep oldu. Bunların başında da sosyal izolasyon geliyor. Günlerce evde kaldığımız dönemler ruh sağlığımızı ister istemez olumsuz etkilendi. Örneğin aile için şiddetler arttı. Boşanma davaları arttı.  Sürekli evde durmak zorunda kalan çocuklarda agresif hareketler arttı. Bunlar gibi bir sürü örnekler sayabiliriz” dedi. 

Psikolog Rojin Nazik konuyla ilgili aşağıdaki bilgileri aktardı;

Böyle bir dönemde bedensel ve psikolojik sağlamlığımıza özen göstermeliyiz. Tüm bu kısıtlamaların toplum yararı için zorunlu yasaklar olduğunu ve bir gün geçeceğini unutmamalıyız.  Günlük yaşam düzeninizi sağlığınızı ve güvenliğinizi azami derecede gözetebileceğiniz şekilde yeniden düzenlemeye gayret edin, sabahları mümkün olduğunca erken kalkmaya devam edin. Alanında uzman doktorların sunduğu bilimsel bilgileri ve önerileri dikkate alın. Sosyal etkileşim, yakın insan ilişkileri ve sosyal paylaşım elbette her zaman en değerli güç ve şifa kaynaklarımızdan biridir; ancak böyle bir dönem mecburen belirli bir sosyal izolasyon da getirecektir.

EVDE İYİ VAKİT GEÇİRMENİN YOLLARINI BULUN

Dışarı çıkamayabilirsiniz, gezip tozamayabilirsiniz ama bu süreci evinizde vakti iyi geçirmenin yeni ve yaratıcı yollarını bulmak için bir fırsat olarak da görebilirsiniz. Kitap okumak, film izlemek, ev halkı ile türlü oyunlar oynamak, yeni ve sağlıklı yemekler yapmayı denemek, epeydir vakit ayıramadığınız hobilerinize vakit ayırmak, yoga ve meditasyon yapmak, kendinize dönmek, birbirinize dönmek, yani ailenizle, arkadaşlarınızla, komşularınızla daha çok konuşmak, paylaşmak ve dayanışmak böyle bir süreci atlatmanıza yardımcı olacaktır. Güçlü yönlerinizi fark edin. Hatta fark etmekten öte yazmak da iyi olabilir. Güçlü yönlerinizi analiz edin. Bugüne kadar geçirdiğiniz fırtınaları düşünün Sizi ayakta tutan ne oldu? Bununla nasıl başa çıkmıştım” sorusunu sorun ve cevabını bulun. Hatta bulmakla yetinmeyin, geliştirin. Olumsuz düşüncelerle geçireceğiniz vakti ve enerjiyi, gelişime harcamanın tam da zamanı. Yakınlarınıza “Psikolojik Sağlamlık ”tan bahsedin, ailenize yardımcı olmak hem size güçlü hissettirecektir hem de sizin gücünüzü gören aileniz mutlu hissedecektir.

GENÇLERİMİZ HAYATIN KIYMETİNİN FARKINA VARDI

Özellikle gençlerimiz bu dönemi iyi ki yaşadılar çünkü gençlerimiz okulu sevmeyen, kural tanımayan şımarık şekilde yetiştirildi. Böylelikle harekete geçmeden çalışmadan, evde oturarak hayatın kazanılmayacağını gördüler ve şükretmeyi öğrendiler.


ESKİYE NAZARAN DAHA İYİ OLACAĞIZ

“Eskiye nazaran insanlar daha mutlu daha istekli ve hevesli hayatlarına devam edecekler. Pandemiden önceki kendinize ve pandemiden sonraki kendinize baktığınızda arasında çok fark var. Pandemiden sonra kişiler evde oturmanın onlara göre olmadıklarını görecekler ve işlerine güler yüzle devam edecekler. İyi ki pandemi süreci oldu iyi ki toplum bir süre eve kapandı, çünkü elimizdekinin kıymetini bilmeyi ve temizliği öğretti bize. Artık herkes işini daha severek ve hevesli yapacak. Ancak her zaman göz önünde tutmamız gereken kriter, günlük yaşam kalitemizin, işlevselliğimizin ne derece etkilendiği-etkilenmediğidir. 

İlgili Sayfalar: Magazin