Özdemir Erdoğan'dan flaş Zeki Müren sözleri! "Erkek çocuklarımızda travma yarattı!"

Geçtiğimiz günlerde 2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödül Töreni’nde müzik dalında büyük ödüle layık görülen ve ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden alan söz yazarı ve besteci Özdemir Erdoğan, 1996 yılında hayatını kaybeden 'Sanat Güneşi' Zeki Müren hakkında gündeme bomba gibi düşecek açıklamalar yaptı. Usta sanatçı, "İnsanlarımız onu küçük erkek çocuklarıyla birlikte televizyonda seyretti. Ve onu izleyen erkek çocuklar travmalar yaşadı. Ferdi Özbeğen de eşcinseldi ama efendi efendi davrandı. Bir gün bile eşcinselliğini afişe etmedi. Kendi inançları ve kendi dünyasında efendi gibi öldü, gitti." şeklinde şoke eden ifadeler kullandı.

Yayınlanma Tarihi: 09.01.2021 14:33
Değiştirme Tarihi: 09.01.2021 14:33
Özdemir Erdoğan'dan flaş Zeki Müren sözleri! 'Erkek çocuklarımızda travma yarattı!'

Posta’dan Alev Gürsoy’a konuşan Özdemir Erdoğan, röportajda ağırlıklı olarak Türk Sanat Müziği'nin unutulmaz isimlerinden ve Türk halkının çok sevdiği sanatçı Zeki Müren hakkında demeç verdi. Müren hakkındaki "Madam" çıkışını neden yaptığı hakkında görüşü merak edilen Erdoğan, "Bakın, Zeki Müren ilk defa 1950’de piyasaya çıkmıştır ve o Türkiye’nin ilk rol modelidir. İnsanlarımız onu küçük erkek çocuklarıyla birlikte televizyonda seyretti. Ve onu izleyen erkek çocuklar travmalar yaşadı. Kötü bir rol modeldi. Sonradan bir sürü Zeki Müren’in taklitçileri çıktı. İnsanlar ona özendi. Ben bir insanın eşcinsel olmasından rahatsız olmam ama eğer bu, toplum önünde örnek olacak şekilde kullanılıyorsa zararlıdır." dedi.

"EFENDİ GİBİ ÖLDÜ GİTTİ"

70'ler ve 80'lerde ünlü olan sanatçı Ferdi Özbeğen'in de eşcinsel olduğuna dikkat çene Özdemir Erdoğan, Zeki Müren'in cinsel tercihini kullandığını söyleyerek, "“Elbette. Ferdi Özbeğen de eşcinseldi ama efendi efendi davrandı. Bir gün bile eşcinselliğini afişe etmedi. Kendi inançları ve kendi dünyasında efendi gibi öldü, gitti.” dedi. 

"BÜLENT ERSOY ÇOK DAHA NAMUSLU"

Bülent Ersoy ile Zeki Müren'i karşılaştıran 80 yaşındaki sanatçı, "Bakın mesela Bülent Ersoy, çok daha namuslu, çünkü o kadın oldu. Yani erkek çocuklara kötü örnek olmadı. 'Ben böyle hissediyorum' dedi ve gitti kadın oldu. Bu kadına kimse bir şey diyemez ama Zeki Müren kötü bir rol modeldi. Aklı başında olan herkes böyle düşünür. Bugün erkekler mini etek giyip oje sürse, makyaj yapsa hoş karşılanır mı? Hem bu tehlikeyi kabul ediyorsunuz hem de sanat uğruna bunu görmezden geliyorsunuz. Bana kalırsa bu büyük bir sahtekarlık ve çelişkidir. Bunu konuşmamak ahlaksızlıktır. Siz böyle bir tehlikenin varlığını kabul ediyorsunuz ama sanat uğruna ağzınızı açıp tek kelime etmiyorsunuz. Bir tek Özdemir Erdoğan konuşuyor." şeklinde konuştu.

"Zeki Müren hayatta olsaydı yüzüne karşı bu cümleleri kuramazdınız" diyen gazeteci Alev Gürsoy'a, "Tabii ki kurardım! O zaman da kurdum. Bakın, ustalığını dünyanın kabul ettiği bir müzisyen olarak söylüyorum; Zeki Müren sadece yerel ve Türkiye hudutlarında kalan yöresel bir sanatçıdır. Kariyerinin ilk 10 senesinde güzel şarkı söyledi ama 1965’ten sonra yaşadığı hayat dolayısıyla şarkı da söyleyemedi." cevap verdi.

"SANAT GÜNEŞİ UNVANINI NE DEVLET NE DE HALK VERDİ"

Bir ‘Sanat Güneşi’nden bahsediyorsunuz. Ayrıca o da ‘Devlet Sanatçısı’ unvanını aldı. Kendisine 'Paşa' deniyordu... sözlerine ise, "Hayır! ‘Sanat Güneşi' ifadesini ona ne devlet ne halk verdi. Bizzat kendi kendine yakıştırdı. Çünkü müthiş bir şöhret hırsı vardı. Bilmediğiniz çok şey var. 'Paşa' deniyordu” diyorsunuz. Bir tek asker çıkıp da bir şey demedi. Nedir paşa? Bir asker ortamında en yüksek ve en şerefli yerdir. Onu bile kullandı, her şeyi kullandı. Buna karşı çıkıyorum. İlk çıktığı seneler sesi iyiydi ama bu kişiyi günümüzde hâlâ evrensel bir sanatçı gibi gösterenler ahlaksızdır." ifadelerini kullandı.

"HORMONLU POPÜLERLİĞE İHTİYACIM YOK DEVLET KİMSEYE BOŞU BOŞUNA ÖDÜL VERMEZ"

Erdoğan son olarak, “Ben kimseden icazet, yardım almadım. Masonluktan istifa ettim. FETÖ bir dolu çanta ile geldi kapıma, reddettim. Devlet, kimseye boşu boşuna ödül vermez. Hormonlu popülerliğe ihtiyacım yok benim kardeşim! Dış güçlerle bir yere gelmedim." dedi.