Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Oyalama Beni!

Oyalama Beni!

Mutlu olmak dünyanın en zor şeyiyse, mutluluğu ifade etme biçimlerimiz de  hep kendini tekrar eden sözcüklerle. En değerli anlarımızı bir kaç kelime ile geçiştirme halimiz çok özensizce değil mi sizce de?

21.09.2016 15:48

Baştan alalım…

Çevrenizdeki 10 kişiye hayalini sorun.  Emin olun çoğu kişi “mutlu ve huzurlu “ olmak istediğini dile getirecektir. Kiminin hayali, kiminin ise ütopyası haline gelen bu iki ruh haline bir de IK’cı gözünden baksanız nasıl olurdu?

Düşünün ki mutluluk ve huzur kaynağınız olan bir tek kişi var.  Emeklerinin karşılığını alamayan bir çalışan gibi bekliyor orada. Günler geçtikçe umudu tükenmiş ve kendini tekrar eden memur edasıyla çalışıyor. Aynı saatte içilen Türk kahvesi ve sigara molaların tekrarında hissiz öpücüklerle avutuluyor.  Sonra bir bakmışsınız yeni bir arayışla istifasını vermiş, elindeki güzel özellikleriyle dolu CV’siyle gitmiş başka bir kalbin kapısını çalmış. Kriterler uygunsa ayın ilk haftası başlamış hemen yeni işe/aşka.

Aşk, mutluluk ve huzur hali de aslında kurumsal hayata benziyor. Verdiği emeklerin karşılığını alan kalpler daha bağlı ve özverili bir şekilde devam ediyor iş /aşk hayatına. Tersi ise “benden bu kadar, elveda” diyen kalbi kırık aşıklar…

İş hayatındaki title yükselişinin karşılığı aşk hayatındaki  nişan, söz, evlilik… Çalışanlar Linkedin’den kişisel özelliklerini geliştirirken, aşk hayatında ise bu durum gittikleri tatiller, birbirleri için yaptıkları fedakarlıklar oluyor.

Peki, ne oluyor da yeni bir iş/aşk arayışına giriliyor?
İş hayatında /aşk hayatında da sonu hazırlayan en önemli noktalar farklılık gösteriyor gibi görünse de çok temel bir durumdan çatırdıyor aslında ilişkiler. “ALDATMA”

Aldatma: Beklenmedik bir davranışla yanıltma. (TDK)

Yıllarca sadakat dolu sözcükler kurup, ansızın size aşık kalbi hiç ummadığı bir davranışla hayal kırıklığına uğratma

Oyalamak: Vakit kazanmak için aldatmak. (TDK)

İlişkinin akışını kendi istediği sürede gelişmesi için karşısındakinin duygularını önemsemeyerek zamandan çalma.

Avutmak: Bir kimsenin acısını veya sıkıntısını yatıştırmak, teselli etmek, oyalamak. . (TDK)

Yaşanan sorunları çözmek yerine, yükselen sesten ve tripten korkan bireylerin yapamayacakları sözlerle karşısındakini gerçekleştiremeyecekleri davranış biçimleriyle oyalama hali.

Yani diyeceğim o ki, iş hayatında da aşk hayatında da aldatmakla başlayan, oyalamak ve avutmakla devam eden ruh hali ilişkinin sonunu getiren en önemli kriter. Siz siz olun öncelikle “aldatma” kelimesini sadece cinsel boyutta aldatma olarak düşündürülerek aldanmayın.

P.S.
Bu şarkının fon müziği Ajda Pekkan “Oyalama Beni” J

 

 

Yorumlar | 0
üye profil