Arda Kural‘la ilgili flaş karar!

Arda Kural'ın tedavisi ile ilgili psikolog Fatma Fidan açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 28.08.2015 20:12
Değiştirme Tarihi: 28.08.2015 20:12
Arda Kural‘la ilgili flaş karar!

 Psikolog Fatma Fidan, "Şizofreni hem genetik hem de çevresel faktörlerin etkili olduğu çok ciddi bir rahatsızlıktır" diyor.


Fidan, şizofreni hastalarının ömür boyu ilaç kullanmak zorunda olduklarını söyledi. KRT'de Çağlar Cilara'nın sorularını yanıtlayan Fidan, şizofreni hastalığının genetik olduğunu da belirtti. İşte Fidan'ın o açıklamaları:


"Şizofreni sanıldığından çok daha yaygın bir rahatsızlık olmasına rağmen Arda Kural ünlü bir sanatçı olduğu için yaşadığı olayla daha çok dikkat çeken hastalığa dönüştü. İnsanlar baktığında sağlıklı bir kişinin hızlı bir şekilde neden tamamen kendini toplumdan soyutlayıcı bir şey yaşadığını anlamakta zorlanıyorlar. Şizofreni genellikle akıl bölünmesi olarak tabir edilse de aslında bu çok da net açıklayıcı bir cümle değil. Çünkü şizofreni hem genetik hem de çevresel faktörlerin etkili olduğu çok ciddi bir rahatsızlıktır. Ama şizofreni özünde genetik bir hastalıktır. Şizofreninin genetik olmama gibi bir ihtimali çok az. Genetik mutlaka vardır fakat ne kadar bilindiği konusu tabiki aile ile yapılacak detaylı görüşmelerden sonra ortaya çıkabilir. Şizofreni bir beyin rahatsızlığı olduğu için kişinin zaruri anlamdaki tedavisi ilaçtır. Yani kişi hayatı boyunca ilaç kullanma mecburiyeti içerisindedir. İlaçları düzenli kullanırsa hasta diğer insanlar gibi normal bir hayat yaşayabilir. Erken tanı ve teşhis çok önemli. Ne kadar erken tanı teşhis tedavide o kadar hızlı ve ilerleyici rol demektir."

Etiketler: arda kural - tedavi - ilaç