Ömür Akkor kimdir? MasterChef Türkiye’nin konuğu şef Ömür Akkor kaç yaşında, nereli, nerede çalışıyor?

Ömür Akkor kimdir merak konusu oldu. Bu akşam MasterChef Türkiye’ye konuk şef olarak katılacak ve ilk oyunda Ömür Akkor şefin tabağı yarışmacıların sınavı olacak. Programa konuk olacağından dolayı izleyiciler Ömür Akkor hakkında araştırmalar yapmaya çalıştı. Peki, Ömür Akkor kimdir, kaç yaşında, nereli, nerede çalışıyor?

Yayınlanma Tarihi: 22.12.2020 18:16
Değiştirme Tarihi: 22.12.2020 18:16
Ömür Akkor kimdir? MasterChef Türkiye’nin konuğu şef Ömür Akkor kaç yaşında, nereli, nerede çalışıyor?

Ekranların sevilen yarışma programı MasterChef Türkiye’nin bu akşamki konuğu şef Ömür Akkor. Dünyaca tanınmış ve ödül almış birçok kitabın sahibi olan Ömür Akkor şef, heyecan dolu yeni bölümde yarışmacıların yapacağı şefin tabağını değerlendirecek. Konuk şef olarak katılacak olması nedeniyle Ömür Akkor ile ilgili bilgiler araştırılmaya başlandı. İşte şef Ömür Akkor hakkındaki merak edilenler…

ÖMÜR AKKOR KİMDİR?

Ömür Akkor 1975 doğumludur. Tek yumurta ikizi Yunus Emre Akkor da kendisi gibi aşçıdır. Babası gazetecilik ve esnaflık yapmış emekli, annesi ise emekli öğretmendir. Zennup 1844'ün kurucu ortağı ve mutfak şeflerinden biridir.

Üniversite eğitimini Bursa’da İktisat üzerine okuyan Ömür Akkor baba tarafından aslen Gaziantep Kilislidir. Daha sonra ailesi ile birlikte Bursa’da buluşmuşlardır ve orada Semsek ismi ile Antep mutfağı ağırlıklı bir restoran işletmişlerdir. Ortadoğu ve Doğu Akdeniz mutfağı üzerine araştırmalar yapmış, hatta Osmanlı döneminde yapılan yemeklerin orijinalini yapabilmek için özel Osmanlıca dersleri almıştır.

Bursa’da kaldığı sürede Bursa Mutfağı isminde bir kitaba imzasını atan Ömür Akkor ayrıca Bursa’da, Sui Çukurköşk adlı restoranın mutfak danışmanlığı ve şefliğini yapmıştır. Günümüzde özellikle sosyal medya ve televizyon ekranları üzerinden yaptığı paylaşımları ve tarifleri ile dikkatleri üzerine çekmeye devam etmektedir.

2012, 2015, 2016 yıllarında yazdığı kitaplar Gourmand Cookbook Awards tarafından farklı kategorilerde ''best in the world'' (dünyanın en iyisi) seçilmiştir.

Anadolu'nun malzeme envanteri ve yemekleri için 25 yıldır Türkiye'yi il il ve ilçe ilçe gezip 35.000 km yol yapmıştır. Alacahöyük kazı evinde 7 yıl Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu ile beraber çalışmış ve arkeoloji disiplini almıştır.

Anadolu ve Türk mutfağını anlattığı 26 adet kitabı ve 200'ü aşkın makalesi vardır.  Bugüne kadar Türkiye’de basılmış olan kitapları,

Bursa Mutfağı 2009, Selçuklu Mutfağı 2012, Osmanlı’dan Günümüze Yumurtalı Tarifler 2012, Mutfaktan Güzel Kokular Geliyor 2013 – Türkiye’nin ilk braille alfabeli görme engelli yemek kitabı, Anadolu’nun Eski Tadı 2013, Ömür Akkor Yemek Seyahatnamesine Giriş Cilt.1 Sağlıklı Şekersiz Tatlılar 2014, Türk Mutfağından Pratik Tarifler 2014, Alafranga Yumurta Tarifleri 2014 ve Osmanlı Mutfağı 2014

İlgili Sayfalar: Magazin