Ömrü Uzatan Diyet

Ömrü Uzatan Diyet
Yayınlanma Tarihi: 29.07.2013 14:20 | Değiştirme Tarihi: 29.07.2013 14:19

Sağlam bir vücut yapısına sahip olan Japonların sağlık sırları... En yüksek yaşam süresine sahip ülkeler arasında ve hastalıklardan ölümde ise en düşük sıralarda yer almaktadır.

Genetik faktörlerin etkisi olduğu düşünülse de Japonya'dan batı ülkelere göç eden ve batı beslenmesine uyum sağlayan kişilerde veya ulusal beslenme alışkanlıklarından vazgeçenlerde yaşam ömrünün kısalması ve hastalıkların daha sık görülmesi beslenmelerinin önemini gösteriyor.

Japonya'da yeni nesil dışında obez bir kişi görmek oldukça güç, yaşları ne olursa olsun aynı kiloda kalmayı başarıyorlar ve düzenli spor yapmaları nedeniyle de fiziksel olarak diğer ülkelerdeki yaşıtlarına göre oldukça sağlam bir yapıya sahipler.
Peki Japonlar ne yer ne içer?  Diyetisyen Özlem Sert Aydın'dan sağlıklı beslenme önerileri...

Balıksız olmaz

İçeriğindeki omega-3 sayesinde zaten bağışıklığı güçlenlendirici, hastalıklardan koruyucu ve sağlıklı bir beslenme örüntüsünde kilo artışını önleyici bir özelliği var. Tabiki bizim alışkın olmağımız buharda pişirme tekniğiyle veya çorbaların içerisinde. Japonlar neredeyse hergün balık tüketmekteler.

Pirinç tüketiyorlar ama

Bizim kültürümüzde de pirinç sıklıkla yemeklerin yanında tüketilmektedir ama illaki yağlı, garnitürlü olur. Japonlar ise pirinci daha çok kepekli veya siyah tercih ederler ama bizimki gibi yağlı, tuzlu, soslu değil haşlama olarak tüketirler.

Sebze tüketimi önemli

Sebze tüketimine önem veririler ama biz Türklerin ki gibi saatlerce tencere yemeği yapılmaz, yüksek ateşte hızlı bir pişirme tekniğiyle veya buharda sebzelerdeki besin öğelerini öldürmeden daha çok vitamin, mineral, antioksidan almış olurlar. Sebzeyi daha çorba olarak tercih ederler.

Rafine ürünler tüketmezler

İçeriğinde koruyucu madde içeren rafine edilmiş ürünleri tüketmeyi tercih etmezler.

Yemeklerden sonra tatlı yenmez

Tatlı yerine daha çok meyve yemeği tercih ederler ama akşam saatlerine bırakmadan yeşil çayla birlikte doyumluk değil tadımlık olacak şekilde tatlı tüketilir. Asla bizim kültürümüzde olduğu gibi hamurlu, şerbetli tatlılar tüketilmez.

Yemeğin keyfini çıkarırlar

Belki yemeğe saygılarından belki alışkanlık yemek yemek bir ritüeldir asla 5-10 dakikada yemek yenilip sofradan kalkılmaz. Küçük porsiyonlarda ve uzun sürede yemek yerler. Böylelikle hızlı kilo artışı da önlenmiş olur.

Ünlülerin uyuşturucu davasında dikkat çeken sözler

Aralarında Çağatay Ulusoy, Cenk Eren ve Gizem Karaca'nın da bulunduğu 20 sanıklı 'uyuşturucu' davasının yargılanmasına yeniden başlanıldı. Gizem Karaca, bu davadan dolayı bebek yapmaya cesarete edemediğini söyledi. Haberin Çağatay Ulusoy ile ilgili olan kısımları da bir hayli dikkat çekiyor.

Engin Akyürek'ten ailesine büyük jest

Ünlü oyuncu Engin Akyürek, ailesine büyük bir jestte bulunarak 550 bin lira değerinde lüks bir araç satın aldı. Akyürek'in bu hareketi gerek sosyal medyada gerekse haber sayfalarında geniş yer bularak takdir topladı.

Sıla'nın yeni imajı dikkat çekti

Türkiye turnesi kapsamında il il dolaşan Sıla’nın dün akşamki durağı Eskişehir'di. Eskişehirli hayranları ile bir araya gelen Sıla, sahneye çıktığında yeni imajıyla dikkat çekti. Kısacık saçları uzayan Sıla, bu haliyle dinleyicilerin beğenisini kazandı.

Pınar Altuğ o yoruma fena patladı

Pınar Altuğ, bir takipçisinin eşi Yağmur Atacan ile ilgili yaptığı bir yoruma sert şekilde tepki gösterdi.