Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
'OHAL’e 'hayır' diyen içten içe darbeye 'evet' diyenlerdir'

"OHAL’e 'hayır' diyen içten içe darbeye 'evet' diyenlerdir"

'Demokrasi Nöbeti'nin 7. gününde Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Sivas, Yozgat ve Niğde'deki vatandaşlardan, 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra alınan OHAL kararına destek geldi. Kayseri’deki 'Demokrasi Nöbeti'nde konser veren sanatçı Uğur Işılak, OHAL kararını değerlendirdi.

22.07.2016 12:48

Kayseri’de demokrasi nöbetinin 7. gününde de vatandaşlar Cumhuriyet Meydanı’nı hınca hınç doldurarak ‘Darbeye Hayır’ dedi. 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen Olağanüstü Hal ile ilgili vatandaşlardan karara destek gelerek en kısa zamanda barış ve huzur içerisinde yaşamak istediklerini söyledi.

Karara destek veren Abdulhabip Aslan, “En kısa zamanda birlik beraberlik içerisinde nasıl olması gerekiyorsa çözülmesi lazım. İdam ise idam, bir şekilde bu ülkenin temize çıkmasını istiyoruz. Meydanlarda da görüldüğü gibi halkın istediği birlik ve beraberlik, barış ve huzur içerisinde yaşamak. Ama nedense Türkiye’nin geleceğini karartmak isteyenler var” dedi. HAK-İŞ Konfederasyonu’na bağlı sendikalara üye yaklaşık 10 bin kişi meydana yürüyerek demokrasi nöbetine destek verdi. Burada konuşan HAK-İŞ’e bağlı Özağaç İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Adnan Kıyak, “Kurtuluş Savaşı ruhuyla meydanlara dökülen sizlerden Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

Öte yandan demokrasi nöbetinde meydanı dolduran Kayserililerle buluşan sanatçı Uğur Işılak, burada yaptığı konuşmada, “Bu zaman zarfında eğer millet sokaklarda olmasaydı, meydanlarda olmasaydı en azından şu ana kadar 2-3 kalkışmayla karşı karşıya kalacaktık. Milletin arkasında olmadığı bir hükümetten inanın asker korkmaz” dedi.

OHAL kararına da değinen Işılak, “OHAL’e ‘Hayır ’ diyenler içten içe darbeye ‘Evet’ diyenlerdir” ifadelerini kullandı.

"CUMHURBAŞKANI BU KARARI ALDIYSA MUTLAKA BİLDİĞİ BİR ŞEY VARDIR"
Kırşehir Cacabey Meydanı’nda demokrasi nöbeti için bekleyen Kırşehirliler OHAL uygulaması hakkında alınan karara desteklerini bildirdi. Demokrasi nöbeti için Cacabey Meydanında bekleyen vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uygulanan OHAL hakkında mutlaka bildiği bir şeylerin olduğunu ve alınan kararı desteklediklerini söyledi. Vatandaşlar, “Cumhurbaşkanımızın bildiği bir şey var ki olağanüstü hal ilan etti. Bizler vatandaş olarak yapılan demokrasi çağrısına uyduğumuz gibi OHAL uygulamasını da destekliyoruz” dedi.

"NEVŞEHİR HALKI DA OHAL'DEN YANA"
Nevşehir’de demokrasi nöbeti için meydanda toplanan vatandaşlar, meclisten geçen OHAL’e destek verdiklerini bildirdi. Vatandaşlar, “OHAL Türkiye için geleceğimiz için alınması gereken bir karardı. Türkiye’nin geleceği için çok önemli bir karar. Şuanda zor durumda olan ülkemizde Fethullahçıların temizlenmesi için yapılması gereken bir adımdı. Bu da yapıldı. İnşallah devletimiz en kısa zamanda bu işten de alnımızın akıyla çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

NİĞDELİ VATANDAŞLAR BİR AN ÖNCE SUÇLULARIN BULUNMASINI İSTİYOR
Niğdeli vatandaşlar, darbe girişiminin 7. gününde de sokaklara dökülerek darbeye tepki göstermeye devam ediyor. Vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘OHAL’ kararını desteklediklerini, bir an önce suçluların bulunmasını istedi.

Türkiye'de 3 ay süreyle OHAL ilan edilmesi kararı sonrası vatandaşlar kararın kendilerini tedirgin etmediğini, suçluların bulunup cezalandırılması için çok önemli bir karar olduğunu ifade etti. Demokrasi nöbetinin devam ettiği Niğde Hükümet Meydanı’nda bulunan Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, OHAL kararının devletin içerisine sızmış paralel yapının temizlenmesi adına alınmış önemli bir karar olduğunu söyledi. Başkan Akdoğan açıklamasında, “OHAL kararı ülkemizin içerisinde bulunduğu durum ve güvenlik güçlerimizin elinin daha güçlü olması için olması gereken bir durumdur. Bunun asla ve asla demokrasimizden hürriyet ve özgürlüklerimizden ödün verilme adına yorumlanmaması gerekiyor. Olağan üstü halin o bölümü zaten uygulanmıyor ama emniyet güçlerimizin arama, tarama, kimlik kontrolü gibi çalışmaları olacak. Devletin içerisine sızmış paralel yapının temizlenmesinde bu kararın kolaylaştıracağını düşünüyorum” dedi. OHAL kararının yargıya takılma durumların önüne geçip daha hızlı kanunlar çıkacağını belirten AK Parti Niğde İl Başkanı Emrah Özdemir ise, “OHAL bence olması gereken bir karardır. İçerisinde bulunduğumuz durum normal değil. Devletin kamu kurumlarında FETÖ’nün destekçileri var, OHAL’in ilan edilmesiyle bundan sonra her şey çok daha iyi olacak. Bu 3 ay içerisinde kararlar hızlı alınacak, kanunlar daha hızlı çıkacak. Sizlerde biliyorsunuz en ufak bir şey yapmak istediğinizi zaman yargıya takılıyorsunuz. Tabi ki Türkiye hukuk devleti ama bu 3 ay içerisinde çok daha hızlı hareket etmek gerekiyor ama inşallah daha fazla uzamaz. 3 ay içerisinde gerekli çalışmalar yapılacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.  OHAL KARARINA DESTEK VEREN MİLLETVEKİLLERİNE TEŞEKKÜR  OHAL kararını değerlendiren Feridun Bilge, “OHAL bildiğiniz gibi 1980 darbesindeki OHAL değil. Beni en çok üzen 461 milletvekilinden bu kararın alınmasını bekliyorduk. Demokrasinin hala bir tarafında eksiklikler var. OHAL kararı alındığında sokağa çıkma yasağı veya bir şeyin önlemi değil. OHAL bütün insanların faydasına olan bir şey. Meclisin o hür iradelerin bombalandığı yerden bu kararı beklemiyorduk. Maalesef 364 milletvekili bu demokrasiye ve bu insanlara inanan kişiler buna destek verdi, karara oy veren milletvekillerine teşekkür ediyorum” diye konuştu. Niğde meydanında Türk bayraklarıyla demokrasi nöbeti tutan Nafiye Koca ise, suçluların bulunması için verilen OHAL kararının yerinde bulduğunu vatandaşlar ve kendisi için tedirginlik olmadığını ifade etti.

YOZGAT HALKI: OHAL VATANDAŞIN NORMAL HAYATINI ETKİLEMEYECEK
Yozgat’ta vatandaşlar, meydanlarda demokrasi nöbetini tutarken, kabul edilen OHAL ilanının vatandaşın yaşamını olumsuz bir yansımasının olmayacağını düşünüyor.

Yozgatlı vatandaşlardan Hüseyin Durusoy, 3 ay süreyle ilan edilen OHAL’in Türkiye açısından problem olmayacağını düşündüklerini belirterek, “Yine meclis çalışacak, hükümet çalışacak. Kanunların daha hızlı geçmesi sağlanacak, yada yapılacak işler bürokrasiye takılmayacak, o açıdan bir problem olacağını düşünmüyoruz destekliyoruz” dedi. Başka bir Yozgatlı vatandaş ise “OHAL vatanımıza milletimize hayırlı olsun. Bugünler hepimiz yaşıyoruz. Yapılması gereken, alınması gereken kararlar elzem kararlar, öncelikli kararlar hepsinin bir arada yapılmasında fayda var. Bence halkı etkilemez, özellikle halk için yapılmıştır diye düşünüyorum” diye konuştu.

1980 darbesini de yaşayan bir vatandaş da, “Bu şimdiki yapılan kalkışma onun gibi olmayacak. Başta cumhurbaşkanımız millete gereken teminatı verdi. Bu sadece içimizdeki virüsleri, hainleri temizlemek için alınan bir karardır. Vatana millete hayırlı olsun” şeklinde konuştu. Demokrasi nöbetini tutan bir kadın da, “OHAL gerekli. Sayın cumhurbaşkanımız ne düşünüyorsa doğru düşünmüştür Allah razı olsun ondan” ifadelerini kullandı. Atanamayan bir öğretmen ise, "OHAL’in ilan edilmesi bence gayet güzel oldu. Üç ay içinde inşallah bir temizlik olacak. Ben atanamayan bir öğretmenim, inşallah haksızlıkla, kutsal mesleklerin içine giren insanlar temizlenirse inşallah Türkiye feraha ve zafere ulaşacaktır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı. OHAL’İN halkın hiçbir şekilde etkilemeyeceğini belirten bir genç de, “Provoke etmeye çalışıyorlar ama OHAL sıkıyönetim değil, milletimize kötü bir yanı olmayacak. Sadece devletimizin, iktidarın, karar alma mekanizmasını etkileyecek, valilerin üst bir şekilde yetkileri artacak. Sadece bu yönü hiçbir şekilde vatandaşa zarar verilmeyecektir” dedi.

Yorumlar | 0
üye profil