Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Ödemden nasıl kurtulunur?

Ödemden nasıl kurtulunur?

Fazla tuz tüketmek, sürekli karbonhidratlı besinler yemek, az su içmek ve hatta stres. Tüm bunlar vücutta ödem nedeni. Peki ama ödemi engellemek için ne yapılmalı?

24.08.2016 01:04

Ödemin, vücut içindeki sıvının dışarı çıkmasıyla doku aralarında ve cilt altında birikmesiyle oluştuğunu belirten Diyetisyen Şeyda Sular, tüketilen su ve tuz miktarı, stres, düzensiz beslenme, kullanılan ilaç takviyeleri gibi birçok nedene bağlı olarak vücudun ödem tuttuğunu söyledi. Diyetisyen Şeyda Sular, "Genellikle diyette olan danışanlarımızda da diyet sürecinde çok sık karşılaştığımız durum olan ödeme gelin küçük dikkatler ve takviyelerle savaş açalım." dedi.

SUYU KİLONUZA GÖRE TÜKETİN 
Ödemi engelleyen 10 püf noktanın bulunduğunu söyleyen Sular, bunların başında su tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, "Günde en az kg başına 30 ml su tüketimi ödemin 1 numaralı düşmanıdır. Yaklaşık içeceğiniz 1.5-2 litre su vücudunuzda ödem oluşmasını engelleyecektir." ifadelerini kullandı.

Tuz tüketiminin günlük gereksinimden fazla alınmasının ödem olarak döndüğünü belirten Sular, Dünya Sağlık Örgütünün birçok hastalığı da tetikleyen tuz tüketimini günlük 5 gramın üstünde tutulmaması gerektiğini bildirdiğini söyledi.

 

Diyetisyen Sular, diğer püf noktaları şöyle sıraladı; "Maydanoz güçlü bir idrar söktürücüdür ve ödem problemlerinde sıklıkla kullanılır. Siz de sabah kahvaltınıza ya da salatalarınıza ilave edebilir ekstradan bitki çaylarınıza da bir tutam ekleyebilirsiniz. Ananas hem lezzetli hem de ödem atmanızda yardımcı harika bir meyve. İster kendisini tüketin ister probiyotik yoğurdun üstüne dilimleyin ama muhakkak ödem şikayetiniz varsa tüketin. Özellikle beyaz un, şekerlemeler ve pirinç gibi glisemik indeksi yüksek olan karbonhidratlar yerine tam buğday, kepek ve yulaf gibi glisemik indeksi düşük karbonhidratlar vücutta oluşan ödemi azaltacaktır. Günlük aldığınız alkol miktarı ve sıklığı vücuttaki ödemi etkileyen bir unsurdur. Bunu göz önünde bulundurursak tüketim sıklığını ve miktarını olabildiğince azaltarak alkol tüketirken yanında içeceğiniz su ödemi minimuma indirecektir.

SİYAH ÇAY YERİNE YEŞİL ÇAY
Düzenli yapılan egzersiz vücuttaki sıvı dengesinin de korunmasına ve düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Gün içinde yapacağınız 30-45 dakikalık tempolu yürüyüş ödem probleminizi azaltacaktır. Günlük hayatımızda çok fazla tükettiğimiz siyah çay ve kahve yerine bitki çaylarına yer vermeniz ödem probleminizi azaltacaktır. Özellikle iyi bir idrar söktürücü ve ödeme iyi gelen kiraz sapını tek başına ya da farklı bitki çaylarıyla karıştırarak tüketebilirsiniz. İçeriğinde yer alan potasyumla ödem atmaya yardımcı olan muza günlük beslenmenizde yer verebilirsiniz. 1 adet küçük boy muzu 1 porsiyon meyve yerine tüketebilirsiniz. Kadınlar için günde 2 porsiyon, erkekler için günde 3 porsiyon meyve vitamin ve mineral açısından tüketilmelidir. Yüksek lif içeriğiyle bağırsakların çalışmasına yardımcı olan nar aynı zamanda ödem atmaya da yardımcıdır. Şeker içeriğinden dolayı miktarı abartmadan günlük beslenmenizde yer verebilir salatalarınıza az miktarda ekleyerek renklendirebilirsiniz."

 

 

Yorumlar | 0
üye profil