Neden Mardin'i görmemiz gerekiyor? Botan Dalmış anlattı

Medeniyetler şehri olarak bilinen Mardin’i görmek için gerçekten çok fazla sebebiniz var! Hem Türkiye’de hem de dünyada birçok yeri gezen Botan Dalmış; en çok etkilendiği şehirlerin başında Mardin’in geldiğini söylüyor. Dalmış; her şeyden önce Mardin’in Anadolu’nun en eski medeniyetlerine ev sahipliği yaptığından bahsediyor. Bunun yanı sıra, tarihi ve doğal güzellikleri kadar yerleşim özellikleriyle de dikkat çektiğini ifade ediyor. 

Yayınlanma Tarihi: 22.02.2021 13:41
Değiştirme Tarihi: 22.02.2021 13:41
Neden Mardin'i görmemiz gerekiyor? Botan Dalmış anlattı

Botan Dalmış; doğayla baş başa kalmak ve kafasını dinlemek adına vakit bulduğu her an Mardin’e gittiğini söylüyor. Dalmış; sözlerine şu şekilde devam ediyor. 

“Mardin’e ayak bastığınız dakikadan başlayarak kendinizi büyülenmiş hissedeceksiniz. Şehrin görkemli tarihini günümüze kadar taşıyan yapılarıyla göz dolduran Mardin’de gezebileceğiniz o kadar çok yer var ki! Mardin turunuza Mardin Ulu Camii’den başlayabilirsiniz. Zinciriye Medresesi, Mor Gabriel Manastırı, Kasımiye Medresesi, Deyrüzzeferan Manastırı gibi yerlere kesinlikle hayran kalacaksınız. Tarihi yapılarının yanı sıra buranın eski evlerini de görmelisiniz. Geleneksel mimarinin en çarpıcı örnekleri arasında bulunan bu evler arasında gezerken kendinizi kaybedebilirsiniz.” 

Mardin’in her geçen daha da geliştiğini ve her yıl yerli ya da yabancı demeden binlerce turistin bu şehre geldiğini söyleyen Botan Dalmış; klasik tatil mekanları kadar Mardin’in de ön plana çıkarılması gerektiğini söylüyor. 

“Ben Mardin’in evlerine aşığım! Suriye ve Arap mimarisinden izler taşıyan evler; aynı zamanda Mardin halkının genel kültürünü ve yaşayış tarzını yansıtan yapıda olmasından dolayı beğeni topluyor. Ayrıca, ben Mardin Kalesi’ne de hayran kaldım. Yüksekten bir tepenin üzerine inşa edilen bu eserin tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olduğu gerçeğine çok şaşıracaksınız.”

Botan Dalmış; Türkiye’nin neredeyse her yerini gezdiği için her şehrin yemek kültürüne de hakim! Bu yüzden, Mardin yemeklerine hayran kaldığını söylüyor.


“Mardin’in yemeklerini yemeden kesinlikle bu şehirden dönmeyin! Süryani etkisinin şehir üzerindeki etkisi aynı zamanda yemeklere de yansımış. Kaburga dolması, frik salatası ve tahinli patlıcan salatası gibi yemeklerin tadına hayran kalacaksınız.”