Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Nasıl Kadın Olunur?

Nasıl Kadın Olunur?

Times’taki yazıları nedeniyle yılın eleştirmeni ve röportaj gazetecisi seçilen Caitlin Moran’ın “Yeni bir feminist manifesto” olarak nitelendirilen kitabı Nasıl Kadın Olunur? Türkçe'de.

07.03.2013 15:22

2010 yılında İngiltere’de  “Yılın Köşe Yazarı” ödülünü alan, 2011’de de Times’taki yazıları nedeniyle yılın eleştirmeni ve röportaj gazetecisi seçilen Caitlin Moran’ın “Yeni bir feminist manifesto” olarak nitelendirilen kitabı Nasıl Kadın Olunur? Yabancı Yayınları  tarafından Türkçe'de...Ünlü gazeteci Caitlin Moran’ın kendi hayatından örneklerle  bir yazar, anne, eş olmanın zorluklarını özgün bir dille ve eğlenceli benzetmelerle anlattığı kitabı Nasıl Kadın Olunur? yayınlandığı dönem gördüğü ilgi sonucu New York Bestseller’ı  oldu.Kitabı yazmasının asıl sebebini; on üç yaşındayken kadın olmayı anlatan bir el kitabı bulamaması olarak nitelendiren Moran, Nasıl Kadın Olunur’da, ergenlik döneminde kitaplara ve müziğe sığınmasından ilk aşkına, cinsiyetçilikle ilk karşılaşmasından evlenmesine, “doğru” ayakkabıyı seçmenin hayatî öneminden 35 yaş krizine kadar hayatının en önemli ve ayrıca en mahrem anlarını okuyucuyla paylaşıyor.

Haber ile ilgili metin girin!.Gerçek hayatta olduğu gibi kitabın da neredeyse her bölümünde “Ben bir feministim” diye bağıran ünlü gazeteci, kadınların neden feminizm kelimesini sevmediğine, cinsiyetçiliğin nedenleri ve kürtaj  gibi konulara değinerek, kadın hakları ve feminizm konusunda pek çok tartışmalı görüşüne Nasıl Kadın Olunur’da  yer veriyor.Modern zamanın feminist manifestosu olarak nitelendirilen Nasıl Kadın Olunur?, okuyucularına prenses olmamanın listesiyle birlikte, kadın olmanın ne demek olduğunu veya olmadığını, neden çocuk sahibi olunması gerektiğiyle birlikte neden olunmaması gerektiğine dair pek çok konuda eğlenceli ve ilginç bir okuma sunuyor.
Yorumlar | 0
üye profil