Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Müzik dinleme tercihlerimiz mevsimlere göre değişiyor

Müzik dinleme tercihlerimiz mevsimlere göre değişiyor

Spotify’ın kullanıcıların mevsimlere göre değişen müzik tercihlerini gösteren analizine göre kış aylarının vazgeçilmezi The Beatles olurken, sonbaharda ise R. City ve Pentatonix etkisini hissettiriyor.

28.10.2016 14:43

Tipik bir sonbahar ayındayız. Sıcaklığın azaldığı, yaprakların mevsim renklerine uygun şekilde sararmaya başladığı, salaş kıyafetlerin dolaplardan çıktığı bir Ekim ayı. Mevsim sonbahar, aylardan Ekim olunca müzik zevklerimiz de bu değişime uyum sağlıyor elbette. Ama değişim sadece sonbaharla sınırlı değil; her mevsim başka bir ruh haline bürünüp, farklı müziklere yöneliyoruz. Spotify’ın global dinleme listeleri üzerinden 100 bin popüler sanatçının dinlenme sayısı ve müzik tarzına dayanarak yaptığı son iki yılı kapsayan analiz, kullanıcıların mevsimlere göre değişen müzik dinleme tercihlerini ortaya koyuyor.

SONBAHAR GELDİ, NE DİNLİYORUZ? 
 

Örneğin Michael Bublé ve Bing Crosby’nin mevsimlere göre ve tüm yıl boyunca dinlenme paylarını karşılaştırdığımızda, yılın geri kalanına göre sonbahar ve kış aylarında özellikle de yeni yıl döneminde daha fazla dinlendiklerini görüyoruz.. Dinlenen müzik tarzlarının mevsimlere göre değişimini Spotify verileri şöyle özetliyor:

** Sonbaharda kullanıcılar, daha geleneksel, orkestrasyonu yüksek, akustik müzikler dinlemeyi tercih ediyor.** Kış aylarında ise sözlerin ön planda olduğu, daha yumuşak şarkılar dinleniyor.** Güneşin kendini göstermesiyle bahar aylarında elektronik müziğin yeni gözdeleri Melbourbe bounce, happy hardcore tarzında eğlenceli şarkılar, mutluluk hissi yaratan tempolu müzikler ve özellikle bazı ülkelerde Eurovision şarkıları dillerden düşmüyor** Yaz aylarına gelince elbette müzik zevki sahillerde şekilleniyor. Deep tropical house ve ragga jungle gibi tarzında şarkılar öne çıkıyor.Yaz aylarında dikkat çeken bir başka konu da sesli kitaplarının daha fazla dinlenmesi.

Spotify, mevsimsel müzik dinleme eğilimlerini analiz etmenin yanı sıra, her mevsimle özdeşleşen sanatçılarını da derlemiş. Biz de öneri listesi olarak paylaşmak istedik:

SONBAHAR

R. CityPentatonixNico & VinzMichael BubléOne DirectionJustin BieberElla HendersonBecky GRyan AdamsIggy AzaleaKIŞ

The BeatlesDavid BowieBing CrosbyYellow ClawNat King ColeMark RonsonBushidoMichael BubléJames Newton HowardZAYNİLKBAHAR

T-WayneNatalie La RoseMadeonWiz KhalifaMumford & SonsCarly Rae JepsenZeddDeorroLunchmoney LewisYelawolfYAZ

Mike PerryFRENSHIPJoel AdamsKungsKent JonesD.R.A.M.Lil Uzi VertChance The RapperDie drei ???MØ

 

Yorumlar | 0
üye profil