Murat Yıldırım kimdir, kaç yaşında? Murat Yıldırım nereli? 

Murat Yıldırım kimdir, kaç yaşında? Murat Yıldırım nereli? 
Yayınlanma Tarihi: 14.01.2020 23:23 | Değiştirme Tarihi: 14.01.2020 23:23

Türk dizi ve sinema oyuncusu Murat Yıldırım, yeni başlayan bir dizide başrolde oynuyor. Başarılı oyuncunun hayranları, 2016'dan ilk defada boy gösterecek olması nedeniyle heyecanlı. Peki, Murat Yıldırım kimdir, kaç yaşında? Murat Yıldırım nereli? 

Son olarak Kim Milyoner Olmak İster sunuculuğu yapan başarılı oyuncu Murat Yıldırım, yeni dizisi ile ismi araştırılmaya başlandı. Son olarak 2016'da bir dizide ekrana gelen oyuncunun hayat hikayesi merak ediliyor. Peki, Murat Yıldırım kimdir, kaç yaşında ve nereli?

MURAT YILDIRIM KİMDİR?

1979 yılının Nisan ayında babasının öğretmen olması nedeniyle görev aldığı Konya’da dünyaya gelmiştir. Babası Mehmet Salih Yıldırım, annesi ise Hayat Hanım’dır. Konya’da köyde büyümüş ardından merkeze, oradan Adana’ya, Lise tahsilinin ardından ise üniversite eğitimi için İstanbul’a taşınmıştır. Üniversiteyi 8 yılda tamamlamış aynı zamanda okulun tiyatro topluluğuna katılmış 3 sene amatör olarak tiyatrocu olarak görev almıştır. Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur.

Tiyatro topluluğunda yer aldığı dönemde arkadaşları aracılığı ile televizyon dünyasına giriş yapmış ve ilk dizi oyunculuk deneyimini Ayrılsak da Beraberiz isimli dizi ile gerçekleştirmiştir.

Daha sonra Bütün Çocuklarım ve Büyük Yalan dizilerinde rol alsa da en büyük çıkışını, Burçin Terzioğlu ile birlikte rol aldığı Fırtına dizisi ile gerçekleştirmiştir.

Tiyatro ve müziğe ilgi duyan Yıldırım, Yıldız Teknik Üniversitesi Oyuncuları'na (YÜO) katıldı ve 3 yıl amatör olarak tiyatroda oynadı. YÜO'daki arkadaşları aracılığıyla televizyon dünyasına giren Yıldırım'ın televizyonla ilk tanışmasını sağlayan, 2003 yılında “Ölümsüz Aşk” dizisinin bir bölümünde küçük bir rol alması oldu. Fakat dizi yalnızca 11 bölüm sürdü.

2004 yılında Bütün Çocuklarım dizisinde "Mesut" karakterini canlandıran Yıldırım, oyunculuğa Büyük Yalan dizisi ile devam etti.

2006 yılında ilk uzun soluklu çalışması olan Fırtına dizisinde başrol oynayarak ün kazandı. Aynı yıl sinemada Altın Portakal ödülüne aday olan Araf filmi ile ilk kez başrol oynadı.

Başrolünü paylaştığı Tuba Büyüküstün ile Asi dizisinde "Demir" karakterin, oynadı.

2009 yılında ise Asi dizisi sona erdikten sonra TMC yapım şirketi ile Aşk ve Ceza adlı dizi için anlaşma imzalayan Yıldırım, dizide başrolü oynadı.

2012'de Tims Productions'ın yapımcılığını üstlendiği Show TV'de yayınlanan Suskunlar'da Ecevit karakterini canlandırdı. 

Birlikte Fırtına dizisinde rol aldığı oyuncu Burçin Terzioğlu ile 20 Haziran 2008 yılında evlenmiştir. Ancak evliliği 30 Haziran 2014 yılında son bulmuştur. Daha sonra 13 Kasım 2016 yılında ise İngiltere Londra’da tanıştığı Fas asıllı oyuncu İmane Elbani ile evlenmiştir.

ROL ALDIĞI DİZİLER

Ayrılsak da Beraberiz, Hayat Bilgisi, Ölümsüz Aşk (Sedat), Patron Kim (Konuk Oyuncu), Bütün Çocuklarım (Mesut Kıroğlu), Büyük Yalan (Okan Vardarlı), Fırtına (Ali), Asi (Demir Doğan), Ey Aşk Neredesin (Çetin), Aşk ve Ceza (Savaş Baldar), Suskunlar (Ecevit), Gecenin Kraliçesi (Kartal).

ROL ALDIĞI FİLMLER

Organize İşler (Tabutçu), Araf (Cenk), Güz Sancısı (Behçet), Kırımlı (Sadık), Kocan Kadar Konuş (Sinan), Kocan Kadar Konuş : Diriliş (Sinan), Sonsuz Aşk (Can), Ayla : The Daughter of War (Üst Teğmen Mesut), İlk Öpücük (Hakan)