Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Memleket siyaseti niye ‘güzel’ olmadı?

Memleket siyaseti niye ‘güzel’ olmadı?

Cevabı Ali Cabbar’ın yeni sergisi ‘Tipsiz’de bulacaksınız. Çok partili tarihimizin amblem ve afişlerinden yola çıkan sergi, sadece siyasi değil aynı zamanda ‘estetik’ bir eleştiri...

29.10.2016 01:49

40’larda çok partili rejime geçmemizle birlikte 300’ü aşkın siyasi parti kuruldu. Çoğu kelebek ömürlü bu partilerin ismini çoktan unuttuk. Peki cismini?

DEPO’da başlayan ‘Tipsiz’ isimli sergisinde Ali Cabbar, siyasi partilerin ‘cismi’ni yokluyor. Bunu da ‘baştan savma’ işler olarak gördüğü amblem ve afişleri yeniden yaratarak yapıyor.

Koçlar, arılar, atlar...  DEPO’da dolaşırken,  çoğunluk hayvanlardan üretilmiş bir amblemler galerisi içine dalacaksınız...  Demokratik yaşantımızda, partiler mesajlarını genellikle doğa ve canlılar üzerinden vermeyi tercih etmiş. Cabbar da, ‘Tipsiz’de aynı noktadan hareket ederek dikkat çekici işler üretmiş. ‘Bremen Mızıkacıları’  ve yine amblemlerden türeyen neon işler böyle; ‘Ali Baba’nın Çiftliği’ isimli ses enstalasyonu da aynı noktadan hareket ediyor.
“Bu sergi bir araştırma, belgeleme çabası değil, politik pop bir sergi. Ciddi bir konuya ironik bir perspektiften yaklaştım” diyor sanatçı. Sergi kataloğu için bir makale kaleme alan Beral Madra da ‘Amblemler ve afişlerin grafiklerinde, devlet kapitalizminden liberalizme ve küreselleşmeye geçiş yaşayan Türkiye’nin siyasi ve ekonomik tarihini izleyebildiğimizi’  anlatıyor.

Bu denli sert siyasi gündemde, meseleye ironiyle yaklaşan bir sergi, ferahlamak için iyi bir fırsat.

22 Ekim - 27 Kasım tarihlerinde açık kalacak sergi, pazartesi hariç her gün 11.00 - 19.00 saatleri arasında görülebilir.

Yorumlar | 0
üye profil