'Matrakçı Nasuh' sergisi Tokyo'da

"Matrakçı Nasuh" sergisi Tokyo'da

"16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh" sergisi, yarından itibaren  Japonya'da sanatseverlerle buluşacak

Osmanlı sanatkarı Matrakçı Nasuh'un şair, hattat ve  nakkaş yönlerini anlatan "16. Yüzyıl    Dahisi    Matrakçı    Nasuh" sergisi yarın  Japonya'da sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Cumhurbaşkanlığı    himayelerinde,    İstanbul    Kültürlerarası    Sanat    Diyalogları Derneği  (İKASD) tarafından    projelendirilen, Anadolu Ajansı'nın (AA) global iletişim  ortağı olduğu "16. Yüzyıl    Dahisi    Matrakçı    Nasuh Sergisi"nin açılışı yarın yerel  saatle 15.00'de başkent Tokyo'daki Shibuya Culture Center Owada Gallery'de  yapılacak.Sergi, 8 Eylül'e kadar ziyarete açık olacak.

Sergide, nakkaş    Sevim    Ersoy'un    liderliğinde 12    kadın    sanatçının,  Matrakçı Nasuh'un "Beyan-ı Menazil    Sefer-i Irakeyn" ve "Tarih-i Feth-i  Şikloş    Estergon    ve İstol    Belgrad" eserlerinde    yer    alan    şehir    haritalarından  yapılan    seçkiyi    bire bir    çini    levhalar    üzerine,  Matrakçı'nın    beyitlerinden    yapılan seçkiyi ise    divani    hat    levhalara,  vasıflarının    birkaçını da modern    bir    yorumla    da    tuvale    aktardığı 41    eser yer  alıyor.

Sanatseverler, Türk tarihinin gizli kalmış dehalarından Matrakçı  Nasuh'un minyatu?rleri aracılıg?ıyla Osmanlı seferlerinin rotalarını onunla takip  etme şansı yakalayacak.

Ayrıca sergi kapsamında, 5 Eylül'de Shibuya    Culture    Center    Owada  Densho Hall'da, mimar Sinan    Genim    tarafından "Matrakçı    Nasuh    ve    Haritaları"  konulu bir konferans verilecek. Kültür    ve    Turizm    Bakanlığı    Güzel    Sanatlar    Genel  Müdürlüğü    İstanbul Türk    Müziği Araştırma    ve    Uygulama    Topluluğunca da "16.  Yüzyıl    Türk    Musikisi" dinletisi    gerçekleştirilecek.

Ziyaretçiler, Osmanlı    İmparatorluğu'nun    dönemsel    olarak 16. yüzyılını,  hem    sanatsal    hem    kronolojik    hem    de    siyasi    anlamda keşfedebilecek.Proje kapsamında 3 kıta,    9    ülke,    10    şehirde    gerçekleştirilecek sergi,  Tokyo'dan sonra Paris, Washington, Roma, Budapeşte ve Ankara'da da  sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Matrakçı Nasuh kimdir?
  Minyatürcü, hattat, tarihçi, matematikçi Matrakçı Nasuh'un 1480'de  Saraybosna'da doğduğu sanılıyor.

Matrakçı Nasuh'un, Sultan II. Bayezid döneminin (1481-1512) sonlarına  doğru Enderun'da eğitim gördüğü ve sonra matematik eğitimcisi olarak öğrenci  yetiştirdiği biliniyor.Ünlü bir hattat olan Matrakçı Nasuh, divani ve nesih yazı stillerinde  değişiklikler yaptı. Sopalarla oynanan ve bir tür savaş oyunu olan "matrak" adlı  sporda ustalığından dolayı "matrakçı" lakabıyla anılan Nasuh'un, minyatür-harita  karışımı kendine has bir üslubu var.

Kanuni Sultan Süleyman'ın Fransa kralı I. François'e destek amacıyla  Barbaros Hayreddin Paşa komutasında gönderdiği donanmaya katılan Matrakçı Nasuh,  yine yol boyunca donanmanın uğradığı limanları resmetti.

Birçok eseri bulunan Matrakçı Nasuh'un yapıtları, başta Topkapı Sarayı  Müzesi'nin kütüphanesi ve Süleymaniye Kütüphanesi olmak üzere çeşitli  kitaplıklarda yer alıyor.

Matrakçı    Nasuh, ölümünün 450. yılı münasebeti ile 2013 yılında  UNESCO    tarafından "anma    ve    kutlama yıl dönümleri" kapsamına    alınmıştı. 

Görüntülenme : 0 Yayınlanma Tarihi: 31/08/2016 14:31:32

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin