MasterChef yarışmacıları 2020 kimler? MasterChef Türkiye’de son 16'ya kimler kaldı, kimler kazandı?

MasterChef Türkiye yarışmacıları, final turundaki zorlu mücadeleler ile belirlenmesi devam ediyor. TV8’den ilgiyle takip edilen, her bölümü ayrı bir heyecanla beklenen MasterChef son bölümde son 16’ya kalan isim Eray olmuştu. Böylece MasterChef’in ana kadrosuna giren 12. yarışmacı belirlenmiş, geriye ise 4 yarışmacı kalmıştı. Bu akşam, MasterChef Türkiye’de 13. yarışmacı olmak için kalan dokuz isim arasında lezzet rekabeti yaşanacak. Peki, MasterChef yarışmacıları 2020 kimler oldu, kimler kazandı? İşte MasterChef Türkiye’de son 16’ya kalan isimler…

Yayınlanma Tarihi: 14.08.2020 17:50
Değiştirme Tarihi: 14.08.2020 17:50
MasterChef yarışmacıları 2020 kimler? MasterChef Türkiye’de son 16'ya kimler kaldı, kimler kazandı?

Yeni sezonuna fırtına gibi giren, yoğun ilgi gören MasterChef Türkiye’de ana kadro yarışmacıları kimler olacak merak ediliyor. MasterChef 2020’de son 16’ya giren şu ana kadar 12 yarışmacı oldu. Dün akşam, son olarak Eray Aksungur günün kazananı olarak MasterChef Türkiye’nin 12. yarışmacısı olmuştu. Bugün Masterchef jürileri, Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu ve Danilo Zanna'ya en iyi tabağı sunan yarışmacı Masterchef'te yer alacak. Bu akşam ve Cumartesi günü birer yarışmacı, Pazar günü ise iki yarışmacı, MasterChef Türkiye ana kadrosuna girecek. Böylece MasterChef Türkiye 2020 yarışmacıları belli olacak. İşte MasterChef Türkiye son bölümde yaşananlar ve MasterChef 2020 yarışmacıları olan 12 isim…

MASTERCHEF’TE DÜN KİM KAZANDI?

MasterChef Türkiye’nin dün akşam ekrana gelen son bölümünde geriye kalan 10 yarışmacı, günün kazananı olmak için mücadele etti ve mutfak hünerlerini sergiledi. Oynanan iki oyun sonrasında Eray Aksungur, MasterChef Türkiye’nin 12. yarışmacısı oldu.

MASTERCHEF DİLARA YARIŞMADAN NEDEN ÇEKİLDİ?

MasterChef Türkiye’nin son bölümüne Dilara Türüt damgasını vurdu. Verilen yemeği yaparken parmağını kesen ve sonrasında şeflerin verdiği kararla sonraki tura geçemeyen Dilara, demoralize oldu. Bu nedenle yarışmaya daha fazla devam etmek istemeyen Dilara Türüt, ayrılma kararını şu şekilde açıkladı: "Ben bu meslekte ilerlemek istiyorum ama modumu daha fazla düşürmek istemiyorum. Sizin de izniniz olursa ben bu yarışmadan çekilmek istiyorum. Burası kurtlar sofrası. Hem duygusal olarak hem de mutfak bilgisi olarak kendimi geliştirip öyle gelmem gerekiyor."

MASTERCHEF FİNAL TURU 2. GRUPTA KİMLER YARIŞIYOR?

MasterChef Türkiye’nin final turuna kalan ikinci gruptaki 14 isim şöyle; Barbaros Yoloğlu, Walison Fonseca, Celal Sarıgül, Gülşah Suna, Arem Yüce, Kayhan Özekin, Berk İlter, Büşra Uygur, Tanya Kilitkaya, Dilara Türüt, Uğur Yılmaz Deniz, Eray Aksungur, Çağla Levent, Ebru Has.

Bu isimlerden Barbaros, Tanya, Berk, Eray ana kadroya giren isimler oldu. Dilara Türüt ise kendi isteğiyle yarışmadan çekilmişti. Böylece geriye 9 kişi, MasterChef’in seçilecek son 4 yarışmacısı olmak için mücadele edecek.

MASTERCHEF TÜRKİYE YARIŞMACILARI NASIL BELİRLENİYOR?

MasterChef Türkiye 3. sezon için ilk başvurular, internet üzerinden yapılmıştı. Yüz binin üzerinde başvuru arasından özenle seçilen isimler, ilk turda kendi yaptıkları yemekler ile onaylarını almaya çalıştı. Sonraki tura geçenler, üçlü düellolarda bu sefer şeflerin istediği bir yemeği yaparak yarıştılar. Üç kişi arasından en iyi tabağı hazırlayan kişiler, final turuna geçti. MasterChef Türkiye’de final turuna geçenlerin sayısı 28 idi.

MasterChef Türkiye final turuna kalan 28 yarışmacı, iki gruba ayrıldı. Bu grupların ilkinde yer alan 14 kişi, her gün iki oyun oynadılar. Klasik bir yemek yapılan ilk oyunda başarılı olan 6 yarışmacı, yaratıcılık oyununa kaldı. Bu oyunda en iyi tabağı hazırlayan isim, MasterChef ana kadrosuna seçilen yarışmacı oldu.  Bu şekilde, bugüne kadar ilk gruptan sekiz, ikinci gruptan 1 kişi olmak üzere toplam 9 yarışmacı seçilmiş oldu. İşte MasterChef Türkiye 2020 yarışmacıları…

MASTERCHEF TÜRKİYE 2020 YARIŞMACILARI

FİNAL TURU BİRİNCİ GRUBUNDA KAZANANLAR

Serhat Doğramacı: 23 yaşında ve mesleği aşçılık. Yarışmaya İstanbul'dan katılıyor. Yaklaşık 9-10 senedir bu mesleğin içinde olduğunu söyledi. MasterChef'e katılması için geçen sene nişanlısı zorlamış fakat kendisi istememiş ama geçen sezonun yarışmacılarını beğenmediği için bu sezon kendisi katılmak istemiş.

Duygu Acarsoy: Duygu Acarsoy, 35 yaşında. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunu olan Duygu Acarsoy, özel bir üniversitede eğitmen şef olarak çalışıyor. Yarışmaya Ankara'dan katılıyor. Profesyonel pasta ve ekmekçilik eğitimi almış (İspanya ve Almanya'da ekşi mayalı ekmekler). Ayrıca dondurma ve sorbe üzerine eğitimleri de mevcut. Sektörde 3,5 senedir eğitmen olarak çalışıyormuş. 

Özgül Coşar: Özgül Coşar, 36 yaşında. Gıda Mühendisi. Evli ve iki çocuğu olan Özgül Coşar, pastacılık ve ekmekçilik bölümünü bitirmiş. Yarışmaya İstanbul’dan katılıyor. Çocuklarının doğum gününü yaparken kendisinin organize ettiğini ve o zaman içindeki yemek aşkını keşfettiğini söyledi. Kendini bildi bileli mutfakta olduğunu söyleyen Özgül Coşar, hızlı olması ve mutfakta kordine olması nedeniyle avantajlı olduğunu iddia etti. MasterChef’e katılmasını kızı teşvik etmiş.

Emir Elidemir: 1994 yılında İzmir’de dünyaya gelen MasterChef Emir 26 yaşında. Emir Elidemir Bornova Anadolu Lisesi'nden mezun olmuştur. Üniversite eğitimini Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde tamamlanmıştır.

Florida'da, Amsterdam'da stajlar yapan Emir Elidemir, bu stajlardan birisini 2 Michelin yıldızlı restoranda gerçekleştirmiştir.

Ayyüce Kamit: Ayyüce Kamit, 24 yaşında. Aslen Sakaryalı olan Ayyüce Kamit, yarışmaya İstanbul'dan katılıyor. Yaklaşık dört yıldır aşçılık yaptığını söyledi. Çalışmayı ve insanlardan bir şeyler öğrenmeyi sevdiğini belirtti. Onu daha iyi, daha ileriye taşıyabileceklerini düşündüğü için MasterChef'e katılmaya karar vermiş.

Sedat Tuncer: Sedat Tuncer, 32 yaşında ve yarışmaya İstanbul'dan katılıyor. Aslen Kastamonulu olan yarışmacı, özel bir catering firmasında aşçılık yapıyor. 13 yıldır yaptığı aşçılık mesleğini çok sevdiğini söyleyen Sedat Tuncer, MasterChef'te olmak istediğini çünkü bunun hayali olduğunu belirtti. Anadolu mutfağı, Osmanlı mutfağı ile birlikte Uzak Doğu mutfağı bilgisi olduğunu açıkladı.

Esra Tokelli: Esra Tokelli, 41 yaşında. Aşçı. Yarışmaya İstanbul'dan katılıyor. Çok iddialı olduğunu belirten Esra Tokelli, üzerinde MasterChef Esra Tokelli yazılı önlüğünü almak istediğini söyledi. Yemek yapmayı çok sevdiğini, bu yüzden zamanının çoğu mutfakta geçtiğini, bu yüzden MasterChef'e katılmaya karar verdiğini belirtti.

Furkan Yalçın: Furkan Yalçın, 20 yaşında. Pastacı. 6 senedir bu mesleği yaptığını ve okulunu okuduğunu söyledi. Kendini geliştirmeye ve bir şeyler öğrenmeye açık bir insan olduğunu belirten Furkan Yalçın, geçen sene de MasterChef Türkiye’ye katılmış.

FİNAL TURU İKİNCİ GRUBUNDA KAZANANLAR

Barbaros Yoloğlu: 26 yaşındaki yarışmacı, Bodrum Bitez'de bir restoranda aşçılık yapıyor. Yarışmaya Bodrum'dan katılan Barbaros Yoloğlu, özellikle de mutfakta et ürünlerinde iyi olduğunu vurgularken; her konuda iyi olduğunun da ayrıca altını çizdi.

Tanya Kilitkayalı: 26 yaşında, öğretim görevlisi. Yarışmaya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden katılıyor. Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Turizm Fakültesi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünden mezun. Tanya Kilitkayalı, çocukluğundan beri annesiyle beraber Kilitkaya Köyü’nde bir aile işletmesi olan Garavolli Cafe ve Bar mutfağında yöresel tatları hazırlıyor.

Berk İlter: 20 yaşında. Aşçı. Yarışmaya İstanbul’dan katılıyor. 13 yaşından beri mutfaklarda olan ve yurt dışında eğitim alan Berk İlter, aslen Tokatlı. Berk İlter, MasterChef Türkiye’nin ilk turunda General Tso Chicken yemeği ile jüri karşısına çıktı. Başarılı bir tabak çıkaran Berk İlter, üç evet oyu alarak üst tura çıkmayı başarmıştı.

Eray Aksungur: 23 yaşındaki yarışmacı, Mengen Meslek Yüksekokulu Aşçışılık Bölümü'nü bitirmiş. Aksungur, İstanbul ve Bodrum'da çeşitli otellerde aşçılık yapmış, son olarak Bolu'daki bir otelde çalışmaya başladı. Final turunun ilk yarışında son ikiye kalan Aksungur, Show TV'de yayınlanan ve Danilo Zanna'nın da jüri olduğu Lezzet Akademisi yarışmasına da katılmış.