MasterChef Türkiye yarışmacıları kimler oldu? İşte MasterChef Türkiye 2020 ana kadrosuna seçilen yarışmacılar

MasterChef Türkiye yarışmacıları, iki hafta önce final turunun başlaması ile birlikte belirlenmeye başlamıştı. TV8 ekranlarında her gün yayınlanan MasterChef 2020’de final turu bu akşam sona erecek. Geçen hafta başlayan final turunda ilk gruptan sekiz yarışmacı, MasterChef Türkiye ana kadrosuna alınmıştı. Dün akşam, MasterChef 2020’de yarışmaya hak kazanan 14. yarışmacı belirlenmişti. Peki, MasterChef Türkiye yarışmacıları kimler oldu? İşte MasterChef 2020’de bu sene yarışmaya hak kazananlar…

Yayınlanma Tarihi: 16.08.2020 18:21
Değiştirme Tarihi: 16.08.2020 18:21
MasterChef Türkiye yarışmacıları kimler oldu? İşte MasterChef Türkiye 2020 ana kadrosuna seçilen yarışmacılar

Yeni sezona fırtına gibi başlayan MasterChef Türkiye’de yarışmacıların belirlenmesi final turu ile birlikte devam ediyor. Yaklaşık bir ay önce başlayan MasterChef üçüncü sezonda ilk iki turu geçen 28 kişi, final turuna kaldı. İki gruba ayrılan final turunda ilk grupta yer alan 14 kişi arasından MasterChef Türkiye ana kadrosuna 8 yarışmacı seçilmişti. Pazartesi günü başlayan ikinci grupta ise adını MasterChef 2020 yarışmacıları arasına yazdıran son isim Celal Sarıgül olmuştu Böylece MasterChef 2020’de bu sezon yarışacak 14 isim belirlenmiş oldu. Bu akşam MasterChef Türkiye'de son iki yarışmacı belirlenecek. Peki, bu sezon MasterChef 2020’de kimler yer alacak? İşte MasterChef Türkiye yarışmacıları…

MASTERCHEF TÜRKİYE YARIŞMACILARI NASIL BELİRLENİYOR?

MasterChef Türkiye 3. sezon için ilk başvurular, internet üzerinden yapılmıştı. Yüz binin üzerinde başvuru arasından özenle seçilen isimler, ilk turda kendi yaptıkları yemekler ile onaylarını almaya çalıştı. Sonraki tura geçenler, üçlü düellolarda bu sefer şeflerin istediği bir yemeği yaparak yarıştılar. Üç kişi arasından en iyi tabağı hazırlayan kişiler, final turuna geçti. MasterChef Türkiye’de final turuna geçenlerin sayısı 28 idi.

MasterChef Türkiye final turuna kalan 28 yarışmacı, iki gruba ayrıldı. Bu grupların ilkinde yer alan 14 kişi, her gün iki oyun oynadılar. Klasik bir yemek yapılan ilk oyunda başarılı olan 6 yarışmacı, yaratıcılık oyununa kaldı. Bu oyunda en iyi tabağı hazırlayan isim, MasterChef ana kadrosuna seçilen yarışmacı oldu.  Bu şekilde, bugüne kadar ilk gruptan sekiz, ikinci gruptan 1 kişi olmak üzere toplam 9 yarışmacı seçilmiş oldu. İşte MasterChef Türkiye 2020 yarışmacıları…

MASTERCHEF TÜRKİYE 2020 YARIŞMACILARI

FİNAL TURU İLK GRUBUNDA KAZANANLAR

Serhat Doğramacı: 23 yaşında ve mesleği aşçılık. Yarışmaya İstanbul'dan katılıyor. Yaklaşık 9-10 senedir bu mesleğin içinde olduğunu söyledi. MasterChef'e katılması için geçen sene nişanlısı zorlamış fakat kendisi istememiş ama geçen sezonun yarışmacılarını beğenmediği için bu sezon kendisi katılmak istemiş.

Duygu Acarsoy: Duygu Acarsoy, 35 yaşında. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunu olan Duygu Acarsoy, özel bir üniversitede eğitmen şef olarak çalışıyor. Yarışmaya Ankara'dan katılıyor. Profesyonel pasta ve ekmekçilik eğitimi almış (İspanya ve Almanya'da ekşi mayalı ekmekler). Ayrıca dondurma ve sorbe üzerine eğitimleri de mevcut. Sektörde 3,5 senedir eğitmen olarak çalışıyormuş. 

Özgül Coşar: Özgül Coşar, 36 yaşında. Gıda Mühendisi. Evli ve iki çocuğu olan Özgül Coşar, pastacılık ve ekmekçilik bölümünü bitirmiş. Yarışmaya İstanbul’dan katılıyor. Çocuklarının doğum gününü yaparken kendisinin organize ettiğini ve o zaman içindeki yemek aşkını keşfettiğini söyledi. Kendini bildi bileli mutfakta olduğunu söyleyen Özgül Coşar, hızlı olması ve mutfakta kordine olması nedeniyle avantajlı olduğunu iddia etti. MasterChef’e katılmasını kızı teşvik etmiş.

Emir Elidemir: 1994 yılında İzmir’de dünyaya gelen MasterChef Emir 26 yaşında. Emir Elidemir Bornova Anadolu Lisesi'nden mezun olmuştur. Üniversite eğitimini Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde tamamlanmıştır.

Florida'da, Amsterdam'da stajlar yapan Emir Elidemir, bu stajlardan birisini 2 Michelin yıldızlı restoranda gerçekleştirmiştir.

Ayyüce Kamit: Ayyüce Kamit, 24 yaşında. Aslen Sakaryalı olan Ayyüce Kamit, yarışmaya İstanbul'dan katılıyor. Yaklaşık dört yıldır aşçılık yaptığını söyledi. Çalışmayı ve insanlardan bir şeyler öğrenmeyi sevdiğini belirtti. Onu daha iyi, daha ileriye taşıyabileceklerini düşündüğü için MasterChef'e katılmaya karar vermiş.

Sedat Tuncer: Sedat Tuncer, 32 yaşında ve yarışmaya İstanbul'dan katılıyor. Aslen Kastamonulu olan yarışmacı, özel bir catering firmasında aşçılık yapıyor. 13 yıldır yaptığı aşçılık mesleğini çok sevdiğini söyleyen Sedat Tuncer, MasterChef'te olmak istediğini çünkü bunun hayali olduğunu belirtti. Anadolu mutfağı, Osmanlı mutfağı ile birlikte Uzak Doğu mutfağı bilgisi olduğunu açıkladı.

Esra Tokelli: Esra Tokelli, 41 yaşında. Aşçı. Yarışmaya İstanbul'dan katılıyor. Çok iddialı olduğunu belirten Esra Tokelli, üzerinde MasterChef Esra Tokelli yazılı önlüğünü almak istediğini söyledi. Yemek yapmayı çok sevdiğini, bu yüzden zamanının çoğu mutfakta geçtiğini, bu yüzden MasterChef'e katılmaya karar verdiğini belirtti.

Furkan Yalçın: Furkan Yalçın, 20 yaşında. Pastacı. 6 senedir bu mesleği yaptığını ve okulunu okuduğunu söyledi. Kendini geliştirmeye ve bir şeyler öğrenmeye açık bir insan olduğunu belirten Furkan Yalçın, geçen sene de MasterChef Türkiye’ye katılmış.

FİNAL TURU İKİNCİ GRUBUNDA KAZANANLAR

Barbaros Yoloğlu: 26 yaşındaki yarışmacı, Bodrum Bitez'de bir restoranda aşçılık yapıyor. Yarışmaya Bodrum'dan katılan Barbaros Yoloğlu, özellikle de mutfakta et ürünlerinde iyi olduğunu vurgularken; her konuda iyi olduğunun da ayrıca altını çizdi.

Tanya Kilitkayalı: 26 yaşında, öğretim görevlisi. Yarışmaya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden katılıyor. Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Turizm Fakültesi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünden mezun. Tanya Kilitkayalı, çocukluğundan beri annesiyle beraber Kilitkaya Köyü’nde bir aile işletmesi olan Garavolli Cafe ve Bar mutfağında yöresel tatları hazırlıyor.

Berk İlter: 20 yaşında. Aşçı. Yarışmaya İstanbul’dan katılıyor. 13 yaşından beri mutfaklarda olan ve yurt dışında eğitim alan Berk İlter, aslen Tokatlı. Berk İlter, MasterChef Türkiye’nin ilk turunda General Tso Chicken yemeği ile jüri karşısına çıktı. Başarılı bir tabak çıkaran Berk İlter, üç evet oyu alarak üst tura çıkmayı başarmıştı.

Eray Aksungur: 23 yaşındaki yarışmacı, Mengen Meslek Yüksekokulu Aşçışılık Bölümü'nü bitirmiş. Aksungur, İstanbul ve Bodrum'da çeşitli otellerde aşçılık yapmış, son olarak Bolu'daki bir otelde çalışmaya başladı. Final turunun ilk yarışında son ikiye kalan Aksungur, Show TV'de yayınlanan ve Danilo Zanna'nın da jüri olduğu Lezzet Akademisi yarışmasına da katılmış.

Uğur Yılmaz Deniz: 26 yaşında ve aşçı. MasterChef Türkiye’de Antalya’dan katılıyor. Yarışmaya başvurmadan önce Katar Doha’da çalışma fırsatı bulduğunu söyleyen Uğur Yılmaz Deniz, ilk turda şeflerine özel tarifi olan bonfile sarma yaptı. Lezzet konusunda başarılı olan ancak sunum tabağının geliştirmesi gerektiği söylenen yarışmacı evet oylarını alarak üst tura yükseldi.

Celal Sarıgül: 26 yaşında. Aşçı. Kıbrıs'ta Mutfak Sanatları okuyan Celal Sarıgül, yarışmaya da Kıbrıs'tan katılıyor. Oteller ve restoranlarda altı senedir aşçılık yaptığını söyledi. MasterChef'in hayali olduğunu ve buraya kalıcı olmak için geldiğini de söyledi. Celal Sarıgül, Cafe De Paris Soslu Bonfile yaparak çıktığı MasterChef 2020 ilk turunda üç şeften de evet oyu almayı başardı ve ikinci tura çıktı.