MasterChef Sedat kimdir? MasterChef Türkiye'den elenen Sedat Tuncer kaç yaşında, nereli?

Sedat Tuncer, MasterChef Türkiye 2020'den ilk elenen yarışmacı oldu.Yüz bin kişinin başvurduğu yarışmada ilk haftada Kırmızı takıma seçilen MasterChef Sedat, oylama sonucunda haftanın eleme adayları arasına girmişti. MasterChef Türkiye'de bu akşam eleme gecesinde rakiplerine göre daha zayıf tabak çıkaran Sedat, yarışmaya erken veda etti. Peki, MasterChef Sedat Tuncer kimdir, kaç yaşında, nereli?

Yayınlanma Tarihi: 24.08.2020 00:14
Değiştirme Tarihi: 24.08.2020 00:56
MasterChef Sedat kimdir? MasterChef Türkiye'den elenen Sedat Tuncer kaç yaşında, nereli?

Ekranların en çok izlenen programı MasterChef Türkiye’de ilk elenen isim Sedat Tuncer oldu. Yoğun geçen seçmelerden sonra MasterChef ana kadrosuna girmeyi başaran Sedat Tuncer, ilk haftada Kırmızı takımda mücadele etmiş ve kaybedilen dokunulmazlık oyunu sonrasında eleme potasına girmişti. Bu akşam yapılan eleme gecesinde MasterChef Türkiye'ye veda eden Sedat Tuncer’in hayat hikayesi, MasterChef 2020 izleyicileri tarafından merak ediliyor. Peki, MasterChef Sedat kimdir? Sedat Tuncer kaç yaşında, nereli, ne iş yapıyor?

MASTERCHEF SEDAT TUNCER KİMDİR?

Sedat Tuncer, 21 Aralık 1987 tarihinde İstanbul’da doğdu. Aslen Kastamonu’nun Ağlı ilçesinin Alınca köyünden olan Sedat Tuncer, Etiler Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nden 2006 yılında mezun oldu.

Lise eğitimine devam ederken Aska Sun Queen beach Otel ve Divan Kalamış Brasserie’de staja başlamış; ardından Leonarda Da Vinci programına katılarak 550 öğrenci arasında ilk 13 girmeyi başarmış ve Fransanın Larochelle bölgesindeki LYcee de Hotel’de eğitim alarak 4 ay Paris Disneyland California Grill’de mutfak bölümünde çalışarak stajını tamamladı.

Sedat Tuncer, liseden mezun olmasının akabinde, Kuleli Askeri Lisesi’nin mutfağında aşçı olarak işe başlamış, sonrasında üniversite eğitimi almaya başlayacağı için işi bırakmak zorunda kaldı.

İTÜ Yiyecek ve İçecek işletmeciliği bölümünde eğitimini tamamladıktan sonra, Sushico’da, Le Pain Qutidien ve Hyatt Regency otellerinde aşçı olarak çalıştı.

Bu dönemde hayatında yeni bir başlangıç yapan Sedat Tuncer,  J1 ile Amerika yolculuğuna başlamış; orada Michigan Mackinac Island’da, ardından dünyanın en iyi tarihi oteli olan The Grand Hotel’in mutfak bölümünde çalışmalarına devam etti.

Sedat Tuncer, ardından, Utah Park City bölgesindeki The Canyons Oteli’nin Farm organik Restoranın mutfak bölümünde çalışmaya başlamış ve bu arada yine aynı bölgedeki The Yarrow Otel’de ikinci işi olan bellboy olarak çalıştı.

2012’de Türk Hava Yolları Do&Co Catering firmasında Flyingchef ( Uçan Aşçı ) olarak çalışmaya başlayan ve aynı zamanda şirkette eğitmen olarak yer alan Sedat Tuncer, aynı zamanda takım liderliği de yapmaktadır.

Çevresindekilerin Masterchef’e katılması konusundaki ısrarları üzerine başvuru yapma konusunda cesaretlenen ve hayalini kurduğu yarışmaya kabul alan Sedat Tuncer, hayali gerçekleştiği için çok mutlu olduğunu ifade etti.