Maksut Aşkar kimdir? MasterChef Türkiye’nin bu akşamki konuğu Maksut Aşkar şef kaç yaşında, nereli?

Mesut Aşkar şef, bu akşam MasterChef Türkiye’ye konuk olarak katılacak. Ülkemizi otuzdan fazla ülkede başarıyla temsil eden ve başarılarıyla dolu kariyeri dikkat çeken Maksut Aşkar şef, MasterChef’te yarışmacılara özel bir yemek yaptıracak. Peki, Maksut Aşkar kimdir, kaç yaşında, nereli?

Yayınlanma Tarihi: 26.12.2020 18:58
Değiştirme Tarihi: 26.12.2020 18:58
Maksut Aşkar kimdir? MasterChef Türkiye’nin bu akşamki konuğu Maksut Aşkar şef kaç yaşında, nereli?

MasterChef Türkiye’nin bu akşamki konuğu dünyaca ünlü şeflerimizden olan Maksut Aşkar. Son olarak GQ Türkiye Men of The Year 2020 Özgünlük Ödülü’nün sahibi olan Maksut Aşkar şef, MasterChef’te ilk oyunda yarışmacıları zorlayacak bir yemek tarifi verecek. Yeni bölüm öncesinde Maksut Aşkar kimdir, kaç yaşında, nereli araştırılıyor. İşte şef Maksut Aşkar hakkındaki bilgiler…

MESUT AŞKAR KİMDİR?

Maksut Aşkar, 1976 yılında İskenderun’da doğdu. 4 kardeştir. Birçok şehirde yaşamış, 2 sene babaannesinin yanında kalmıştır. O süre içinde babaannesinin geleneksel ne yemek varsa, içli köfteden kahve kavurmaya, reçele kadar onunla birlikte yaptığını belirtmiştir.

İlk dönem İstanbul’un döneminde deyimi yerinde ise cafcaflı barı Sherlock Holmes’de barboy olarak işe başlamıştır. Çırağan Q Jazz Bar’da çalışmış ve 3 arkadaşıyla beraber açılışlara, partilere catering hizmeti verdikleri bir catering firması kurmuştur. Okul bitince de Emporio Armani Cafe’de çalışmaya başlamıştır.

Mezun olduğu sene ise Nupera isimli çok mekanlı yiyecek ve içecek işletmesinde yönetici olarak çalışmıştır. Nupera macerasının ardından, Hillside City Club’larda kendi işletmesinin yöneticiliğini üstlenmiştir.

Kendisini tat tasarımcısı olarak tanımlandıran Maksut Aşkar, tasarladığı lezzetleri sergilerle örtüştürmüş, karma sergilere dahil olmuş ve solo sergiler açmıştır. Geçmişten günümüze birçok marka için lezzet danışmanlığı ve tasarım etkinlikleri gerçekleştirmiştir.

Hillside Beach Club Fethiye, Sofa Otel ve Bodrum Maçakızı Otel gibi birçok işletmeye lezzetler tasarlamış ve danışmanlık yapmıştır. 2007 ve 2009 yılları arasında Multi, 2009 ve 2012 yılları arasında ise LilBitz isimli 2 restoranda çalışmıştır.

Boğaziçi Üniversitesi sertifika programlarında deneyimlerini paylaşan Maksut Aşkar günümüzde ise Özyeğin Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği bölümünde dersler vermektedir.

İlerleyen yıllarda işletmeci ve şef olarak Sekizİstanbul isimli restoran ve Salt Galata’da açtığı mekanı Neolokal ile çalışmalarını sürdürmüştür. Diğer bir yandan ise 24Kitchen’da yayınlanan Türk mutfağını modern hali ile dünyaya tanıtan Lezzet Sanatı ve Neolokal programlarını izleyiciler ile buluşturmuştur. En son İstanbul Cihangir’deki Kiki isimli restoranın kurucu şef ortağı olmuştur.

Louis Vuitton ve Donna Karan gibi dünya devlerinin davetleri için yiyecek tasarımı yapmıştır. Maksut Aşkar, Tamar Zeynep Aşkar (Papuççuoğlu) ile evlidir.

Her lezzetin elinde başkalaştığı isim olan şef Maksut Akşar, bu yıl GQ Türkiye Men of The Year 2020 Özgünlük Ödülü’nün sahibi oldu.