Kuruluş Osman dizisindeki Malhun Hatun kimdir? Malhun Hatun tarihte ne zaman ve nasıl öldü?

Kurulu Osman dizisindeki Osman Bey'in eşi Malhun Hatun kimdir sorusunun yanıtı, sevilen dizinin takipçileri tarafından sorgulanan ve merak edilen isimler arasında yer almaya başladı. Malhun Hatun'un kim olduğu ve tarihte ne zaman öldüğü merak ediliyor. Peki, Malhun Hatun kimdir? Malhun Hatun tarihte nasıl öldü?

Yayınlanma Tarihi: 05.12.2019 15:39
Değiştirme Tarihi: 05.12.2019 15:39
Kuruluş Osman dizisindeki Malhun Hatun kimdir? Malhun Hatun tarihte ne zaman ve nasıl öldü?

Malhun Hâtun, Mal Hâtun, Mala Hatun ya da Kameriye Hâtun, Kasım 1323 yılında vefat etmiştir. İkinci Osmanlı padişahı Orhan Gazi'nin annesi ve Osman Gazi'in 1280'de evlendiği ilk eşidir.

Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in eşi ve ikinci padişah Orhan Gazi'in annesidir. Şeyh Edebali'nin kızı Râbi'a Bâlâ Hâtun ile karıştırılan Mal Hâtun'un babası Anadolu Selçuklu Veziri Ömer Abdülaziz Bey'dir. Vakfıyesinde adı Malhun binti Ömer Bey olarak gösterilmiştir. Kendi adına yapılmış, daha çok ev ortamına benzeyen türbesi bulunur. Osmanlı padişahlarının doğma büyüme yabancı kadınları sarayda Müslümanlaştırarak kendilerine eş yapma geleneği o dönemde olmadığı için Malhun Hatun'un Türk olduğu kesindir.