Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Korkunç ama gerçek: Ancak ‘Graham’ olursanız sağ kalırsınız

Korkunç ama gerçek: Ancak ‘Graham’ olursanız sağ kalırsınız

Eğer insan vücudu geçirdiği trafik kazalarından sonra kendi kendini koruyabilmek için evrimleşseydi ne olurdu? Avustralyalı sanatçı Patricia Piccinini; travma uzmanı bir cerrah ve araba kazaları uzmanı birlikte çalıştı ve ortaya bu korkunç görüntü çıktı.

21.07.2016 15:50

Avustralya Ulaşım Kazaları Komisyonu (TAC), Toward Zero adındaki sürüş güvenliği kampanyası için ilginç bir projeye imza attı.

İnsan vücudunun, geçirdiği trafik kazalarından sonra en az zararı görmek için evrimleşseydi nasıl bir hale gelebileceğini düşünen proje için Avustralyalı sanatçı Patricia Piccinini ile çalışıldı.

 

YOLDA HAYATTA KALMA ŞANSI OLAN TEK İNSAN

 

Piccini’nin ‘arttırılmış gerçeklik’ teknolojisi kullanarak gerçekleştirdiği ve ‘Graham’ adını verdiği projesi için kaza travmalarında uzmanlaşmış bir cerrah olan Christian Kenfield  ve Monash Üniversitesi Kaza Araştırma merkezinde çalışan araştırmacı David Logan destek verdi.

Araştırmalara göre insan bedeni yalnızca kendi hızında gerçekleşen kazalara direnç gösterebiliyor. Graham’ın çarpma sırasında beynin zarar görmemesi için kask gibi evrimleşmiş bir kafası, epey kalın bir boynu, iç organları koruyabilmek için dışarı çıkmış ve airbag görevi görebilen göğüs kafesi  gibi fiziksel özellikleri var.

 

 

Bu kampanya, trafik sürücülerine ciddi araba kazalarından ancak Graham gibi olursak sağ kurtulabileceklerini söylüyor. Dolayısıyla bu konuda alınması gereken güvenlik önlemlerinin arttırılması ile insanlarda da bir farkındalık yaratılması gerektiğinin de altını çiziyor.

Avustralya Trafik Kazaları Komisyonu; Graham’ı ‘yollarda hayatta kalma şansı olan tek insan’ olarak tanımlıyor. Verilmek istenen mesaj basit: 'Ya Graham gibi olun, ya da trafik kurallarına uyun.' 

 

 

Alışılmışın bir hayli dışındaki görüntüsüyle 8 Ağustos’ta kadar Victoria Devlet Kütüphanesi’nde sergilenecek ve ardından farklı bölgelerde sergilenmek üzere yola koyulacak Graham insan bedeninin kırılganlığını izleyicilerine bir kere daha hatırlatmayı amaçlıyor.

 

Yorumlar | 0
üye profil