Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Kolaylıkla yapabileceğiniz kendin-yap projeleri

Kolaylıkla yapabileceğiniz kendin-yap projeleri

Bu yazımızda sizler için derlediğimiz birbirinden güzel kendin-yap projeleri, evinizi güzelleştirmekle kalmayacak, bunları yaparken el becerinizin geliştiğini hissedecek ve kendi yaptığınız eşyaları kullanmanın vereceği sonsuz hazzı tadacaksınız.

17.10.2016 15:06

Dekorasyon ve mobilya dünyası da tıpkı giyim ve ayakkabı modası gibi sürekli olarak değişiyor. Bu değişimin hızına adapte olmaya çalışmak ise başlı başına bir dert. Üstelik her yıl yenileri çıkan trendlerin bazılarının ömrü fazlasıyla kısa oluyor ve bu akımlara göre satın aldığımız eşyalar bir süre sonra kendimiz için bile katlanılmaz hale gelebiliyor. Neyse ki son dönemin modası olan kendin-yap türü mobilyalar bu türden sıkıntılar yaratmaktan bir hayli uzaklar. Dekorasyon ve mobilya modası nihayet salt tüketim odaklı olmaktan bir parça uzaklaşıp ihtiyaçlara ve sınırlı kaynaklarla iyi sonuçlar yaratmaya odaklanmaya başladı. Bu yazımızda sizler için derlediğimiz birbirinden güzel kendin-yap projeleri, evinizi güzelleştirmekle kalmayacak, bunları yaparken el becerinizin geliştiğini hissedecek ve kendi yaptığınız eşyaları kullanmanın vereceği sonsuz hazzı tadacaksınız. “Benim elimden böyle işler gelmez” diye düşünüyorsanız, baştan söyleyelim, çok yanılıyorsunuz. Yalnızca deneyin, yapabildiğinizi göreceksiniz. Bir işe kalkışmak bitirmenin yarısıdır. 

 

MUTFAĞINIZA RENK GETİRİN
Kaynak: Lam Arquitetura Interiores

Mutfak tezgâhlarına bitişik duvarlar, yemek yaparken ve bulaşık yıkarken sıçrayan çeşitli sıvılarla çok hızlı kirlenirler. Üstelik bu alanların temizliği de çok zordur. Kendin-yap projelerine adım atmak için bu sorunu kolaylıkla çözmek oldukça iyi bir giriş olabilir. Kire ve suya dayanıklı rengarenk duvar kaplamalarından seçeceğiniz bir deseni mutfağınıza kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Üstelik getireceği rahatlığın yanında bu malzemelerin maliyeti bir hayli düşük.

 

MUTFAK DOLAPLARINIZI BOYAMAYA NE DERSİNİZ?
Kaynak: Silvina Lightowler - Diseno a Medida

Hazır mutfaklar bugünlerde oldukça ucuzladı. Bir oturma grubundan daha düşük maliyetle yeni bir hazır mutfak edinebilirsiniz. Ama bu hazır mutfaklar evinize kurulduklarında hiçbir zaman yapı marketlerdeki şık sunumlara benzemezler. Üstelik hazır mutfakların evinizin biçimine ve dekorasyonuna uyması da zayıf bir ihtimaldir. Peki mutfağınızda az maliyetle büyük bir fark yaratmak için ne yapabilirsiniz? Örneğin mutfak dolaplarınızı boyayabilirsiniz. Size yalnızca biraz boya, biraz tiner ve birkaç fırçaya malolacak bu proje, mutfağınızın havasını baştan aşağı değiştirecektir. Yalnızca etrafa boya sıçratmamak için yeterince önlem aldığınızdan ve dolap yüzeylerini doğru bir şekilde hazırladığınızdan emin olun, gerisi gayet kolay ve hatta eğlenceli olacaktır. 

 

ISLAK ZEMİNLERDE FARK YARATACAK BİR PROJE 

Kaynak: Camila Tannous Arquitetura Interiores

Mutfak ve banyolarımızın, hatta sıcak iklimlerde diğer odalarımızın da zeminleri genellikle fayans, karo gibi malzemelerle kaplıdır. Bu malzemeler de çoğu zaman desensiz ve açık renklerde olurlar. Yıllar geçtikçe derzleri kirlenen ve temizlenmesi zor olmasından başka hiçbir estetik yönü olmayan bu sade malzemeleri kolayca yepyeni hale getirebileceğinizi biliyor muydunuz? Grafitinin bir yan alanı olarak görülen stencil tarzı basit kalıplarla bu ıslak zeminlerde harika desenler yaratabilirsiniz. Pratikte neredeyse maliyetsiz olan bu uygulamanın evinize yapacağı katkı sizi bile şaşırtacak.

 

MOBİLYALARINIZI ÖZELLEŞTİRİN
Kaynak: Empatika

Hemen her şeyin fabrikasyon olduğu bugünün dünyasında evinize özel bir şey yaptırmak oldukça zor. Bunun için yeterli bütçeniz olsa bile işinizi yaptırabileceğiniz doğru uzmanı bulmak da kolay değil. Ama bu durumun üstesinden gelmek için kendiniz kolları sıvayabilirsiniz. Evinizdeki mobilyaları odalarınızdaki yerleşime göre modifiye etmeniz pekâlâ mümkün. Örneğin çatı eğimi olan bu odadaki rafın duvara tam olarak uydurulması gibi bir projeyi yaparak mobilyalarınızı evinize özel hale getirmeye başlayabilirsiniz.

 

homify.com.tr Tarafından hazırlanmıştır.
 

Yorumlar | 0
üye profil