Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Kaz Dağları hakkında merak edilen her şey

Kaz Dağları hakkında merak edilen her şey

Kaz Dağları meraklılarını bu yana alayım hemen! Kaz Dağları nerede, nasıl gidilir, nerede kalınır? İşte Kaz Dağları hakkında bilmek istediğiniz her şey...

19.08.2016 16:40

Harika bir mekandan, kusursuz bir doğadan, bol oksijenden, muhteşem insanlardan ve enfes yemeklerden bahsedeceğim çünkü. Huzur bulmak, kafa dinlemek ve soluklanmak için ihtiyacın olan yerin Kaz Dağları olduğuna senin adına karar verdim gitti.

Su sesi dinlemenin mucizevi keyfine tanıklık ettim mesela burada ve sen de git diye uzun uzun yazacağım şimdi. He bu arada tabii ki olumsuz yanları da var. Hepsini anlatacağım ama önlemini aldığın sürece sorunsuz bir “kafa dinleme tatili” yaşarsın benden söylemesi. 

Yan sekmede otobüs biletlerine falan bakmayı da ihmal etme sakın. Çünkü sonrasında kesin gitmek isteyeceksin :) 

Başlıyorum o halde!

1) Kaz Dağları Nerede?
En temel soruyu yanıtlıyorum! Efendim Kaz Dağları, Edremit Körfezi’nin kuzeyinde, Çanakkale ve Balıkesir arasında kalmış mis gibi bir dağ. İda Dağı olarak da biliniyor hatta.

2) Kaz Dağları’na Nasıl Gidilir?
İstanbul’dan otobüsle gitmek için hemen Akçay’a bilet alıyorsunuz. Yaklaşık 6 saat süren bir yolculuk bu. Akçay Otogar’a geldiğinizde de indiğiniz alandan Zeytinli’ye giden minibüsler var onları görüp hemen atlıyorsunuz ve 15 dk içerisinde Zeytinli’de oluyorsunuz. Ve orada da sizi Kaz Dağları’na çıkaran bir taksici amca var ki, herkes tanır onu. Yaklaşık 15-20 dakikalık bir yolculuğa çıkıyorsunuz o amcayla ve varış!

İstanbul’dan özel araç ile gitmek için de; Bandırma feribotunu kullanmanız gerekiyor. Karayolu ile Bandırma – Susurluk – Balıkesir – Edremit güzergahının ardından, Edremit – Akçay karayoluna devam ederken yol üzerindeki Zeytinli sapağından girerek, Zeytinli kasabası içinden Kaz Dağlar’ında gideceğiniz köye doğru yol alıyorsunuz.

3) Kaz Dağları’nda Nerede Kalınır?
Tabii ki Hızır Kamp’ta! Neden tabii ki dedim? Çünkü, burası cennetin bir köşesinden geçici olarak gelmiş de sanki birazdan geri gidecekmiş gibi harika ötesi bir güzellikte.

Dedim ya su sesi diye, işte tam olarak o ses karşılıyor sizi. 90’lı yıllardan itibaren varlığını sürdürmekte burası. 3 çeşit konaklama şekli var. Yani adı kamp diye sadece çadır yok.

Hızır Kamp Konaklama Çeşitleri;

1-Kendi çadırınız ile

2-Ağaç evlerde

3-Taş ve Ahşap evlerde.

Her birinin fiyatlandırması da farklı. Dilediğinizi seçip konaklayabilirsiniz. Yemek, sabah ve akşam olarak fiyatın içinde ancak bir kahve içeyim ya da öğlen de yemek yiyeceğim derseniz bunlar ücretli. Lezzeti nasıl diye sorarsanız da yıldızlı pekiyi! Bu denli lezzetli olan, bu kadar harika kokan yemekleri çok az yerde yemişsinizdir. Kesinlikle aşık olursunuz benden söylemesi.

Diğer önemli bilgiler ise şu şekilde;
1-Tuvaletler ve duşlar ortak ama son derece temiz ve asla sorun yaşamazsınız.(Özellikle benim gibi tuvalet konusunda sorunlu bir tipseniz içiniz rahat olsun.)

2-Telefon çekmiyor, internet de dilerseniz 10TL karşılığında 1 günlük alabiliyorsunuz. Yani sosyal medyaya kısa bir mola vermek zorundasınız burada.

3-Doğa içerisinde olunca; karınca, böcek, sinek gibi minikler size rahatsızlık verebiliyorlar. Bu sebepten önleminizi alın öyle gidin.

4- Geceleri çok soğuk oluyor. Hangi mevsimde giderseniz gidin mutlaka kalın bir giysi bulunsun yanınızda.

Gelelim genel olarak Kaz Dağları’nın bahsettiğim olumsuz kısmına. Bu durum aslında biraz da bünye ile ilgili. Yüzmek için girilen su aşırı soğuk ve eğer ki hassas bir yapınız varsa sonu üşütme ve serum ile biten bir serüvene sebep olabiliyor.

Alışkın olmayanlar, bu suda çok kalmasın derim. Bir de içilen su şişkinlik yapabiliyor. Dilerseniz yanınızda su götürün. Başka da bir şey yok.

Sonrası kusursuz doğa, huzur ve sessizlik. Yoğun tempoda çalışanlar için burası tam bir kurtuluş noktası. Kaz Dağları’nı seyahat için tercih eden insanlar da son derece duyarlı, vicdanlı, kaliteli ve huzurlu insanlar.

Ufak bir not daha: Yoga için burası harika bir yer! Neredeyse herkes yoga yaparak selamlıyor günü.

Yani diyorum ki, git! Yani diyorum ki gör! Yani diyorum ki bu havayı solu! Sonra da bana gel anlat olur mu? 

www.ezgikonucu.com/ 

Yorumlar | 0
üye profil