Kayahan son yolculuğuna uğurlanıyor

Kayahan son yolculuğuna uğurlanıyor
Yayınlanma Tarihi: 04.04.2015 12:51 | Değiştirme Tarihi: 04.04.2015 16:36

Usta sanatçı Kayahan dün hayata gözlerini yumdu. Sanatçının vefatı sevenlerini yasa boğdu.

Ünlü sanatçı Kayahan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve çok sayıda sanatçı dostunun katıldığı cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Kayahan için bugün Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda tören düzenlendi. Ardından, Teşvikiye Camii'nde öğle namazını müteakip cenaze namazı kılındı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Kimler katıldı?

Teşvikiye Camisi'nde öğle vakti kılınan cenaze namazına Kayahan'ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile aralarında Nuri Alço, Orhan Gencebay, Erol Evgin, Funda Arar, Suat Suna, Murat Boz'un da bulunduğu sanatçılar ile vatandaşlar katıldı.

Haber ile ilgili metin girin!.

İlk tören Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlendi

Tedavi gördüğü hastanede hastalığına yeniş düşüp Acıbadem Hastanesi’nde 66 yaşında hayata gözlerini yuman Kayahan için ilk tören Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlendi. Törene Kayahan’ın arkadaşları, çok sayıda sanatçı ve sevenleri katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beşiktaş Belediye Başkanı AV. Murat Hazinedar çelenk gönderdi. Törene gönderilen çelenkler ise ailenin isteği üzerine tören alanının dışına çıkarıldı.

Haber ile ilgili metin girin!.

"Konuşamayacak kadar üzgünüm"

Kayahan'ın eşi İpek Acar'ın yanında kızı Aslı Gönül Acar ve sanatçı Nilüfer oturdu. Güçlükle konuşan İpek Acar, "Konuşamayacak kadar üzgünüm. Anlayışınız için sağolun. Çok teşekkürler" dedi. Kayahan'ın yakın dostu sanatçı Nilüfer ise, "Çok üzgünüm. Söyleyecek başka ne var ki? Çok üzgünüz. Sağolun" diye konuştu. 14 Şubat tarihinde beraber verdikleri konser hatırlatılınca ise, "İyi ki yapmışız o konseri" diye konuştu.

Haber ile ilgili metin girin!.

"Hiç hastalıktan konuşturmadı bizi"

Kayahan'ın büyük kızı Beste Acar ise, "Öncelikle sevenlerin, bizlerin başı sağolsun. Çok zorlu bir yolculuktu. Uzun süredir tedavi görüyordu. Son dönemleri gerçekten çok zor, hani uzaktan bu hastalıkla savaşan insanları gördüm ama yakinen bu işe tanık olmak zordu. O hiç kabul etmedi. Hep iyi olacağını, karşısında ağlanmasını istemedi. Hiç hastalıktan konuşturmadı bizi. Hep bestelerini, şarkılarını düşündü. Son anına kadar hep onlarla ilgili konuşmak istedi. Ben de ona ağlamayacağıma söz verdim, çok ağladım. Çok kızıyordu bana ağladığım için. Umarım artık o acıları bittiği için huzurludur, mutludur. Yarım kalan mutlaka birçok şeyi vardı. Çünkü onun bir sözü var; 'Her bestecinin mutlaka yarım kalan bir bestesi vardır o son yolculuğa gittiğinde' Onun da yapmak istediği çok şey vardı. hep işiyle varoldu. Artık ordan bir şeyler yapacağını düşünüyorum ben, o durmaz. Müziği çok seviyordu. Ben de onu çok seviyorum hiç unutmayacağız. Yolu açık olsun, huzur içinde uyusun" diye konuştu.

Haber ile ilgili metin girin!.

"Kayahan öleceğini anlamıştı"

Kayahan’ın çok güzel şeyler yaptığını kaydeden Arif Sağ ,”Kayahan çok güzel şeyler yaptı, çok güzel şeyler bıraktı. O bir metottu, bir okuldu. Kayahan’ın şarkılarını herkes anlıyordu. Kayahan ortak kültürü yakalamıştı. Türkiye’nin ortak zevklere ihtiyacı var. Ortak zevk barışı getirir. Kayahan durumunu biliyordu. Konserdeki konuşması da oydu. Biliyordu da diyordu. Ölümü kabul etmez insanlar. Kayahan’ın oradaki konuşmasında onu hazmetmiş gibi bir ifade çıktı. Kayahan anlamıştı. Böyle bir sonu algılanmıştı." dedi.

Haber ile ilgili metin girin!.

"Eserleriyle yaşamaya devam edecek"

"Çok değerli bir insanı kaybettik" diyen Başkan Kadir Topbaş, "Aşk ve sevdaya dair katıksız şarkılar söylemiş insan. Son günlerde yaşadığımız sıkıntılarda bizi aşka, sevdaya yöneltti. Bir başka aleme çekti bizi. Biz başka açıdan bakmamızı istedi. Allah sevenlerine, ailesine, milletimize baş sağlığı versin. Acı bir kayıp. Eserleriyle aramızda yaşamaya devam edecek. Allah sevenleriyle kendisini cennette buluştursun" ifadesini kullandı.

"Çok büyük değerimizi kaybettik"

Bakan Ömer Çelik, Türkiye'nin çok büyük bir değerini kaybettiğini belirterek, "Büyük bir ozandı. Türkiye'nin kaybı büyüktür. Bu yıla çok büyük değerlerimizi kaybederek başladık. Çok büyük değerlerimizi kaybettik" şeklinde konuştu.

"Acı bir gün"

Ünlü sanatçı Funda Arar üzüntüsünü dile getirerek, "Bu gün onu göndereceğiz. Acı bir gün. O gitti, belki bedeni gitti ama yıllarca şarkıları, sesi bizlerle beraber olacak. Sevenleri bolca dua etsin" dedi.

"Orada 'Ben gidiyorum' dedi"

Opera sanatçısı Hakan Aysev, Kayahan’ın sevgililer gününde hayranlarına verdiği konserde öleceğini anlayıp veda ettiğini iddia ederek, “Türkiye’nin başı sağ olsun. Çok büyük bir değer. Çok büyük bir kayıp. Onun değimiyle o adını gerçekten göklere ve yüreklere yazdı. Ne kadar gönül adamı ne kadar muhabbet insanı olduğunu gördüm. Veda konseriydi. Orada gerçekten ben gidiyorum dedi. Helalleşti. Herkes ona hakkını helal etti” diye konuştu.

"Çok büyük kayıp"

Suat Suna, “Çok büyük bir kayıp. Yeri zor dolacak hatta dolmayacak. Sanatçılığının dışında insan oluşu her şeyden daha önemliydi. Hayatını doğruluk ve dürüstlük üzerine yaşamış. Büyük kayıp. Biz baba oğul gibiydik. Babamın mezarının başında ‘Bugün baban öldü ama ben de senin baba yarınım’ demişti” ifadesini kullandı.

"Sevdiği insanları hep koruyan, gözeten biriydi"

Kayahan'ın sanatçı arkadaşı Mirkelam ile anılarını anlatarak, "İyi müzik nasıl yapılır, üzerine iyi söz nasıl yapılır hep Kayahan ağabeyden ufak ufak, aklıyla kalbiyle öğrettiklerinden bir şeyler çıkartmaya çalıştık. Öyle güzel öyle gerçek şeyler söylerdi ki o gerçeklere 2 saat dayanabilirdiniz ben Kayahan ağabeyi hep 2 saat, 2 saat hatırlıyorum. Çünkü çok akıllı da bir insandı. Sevdiği insanları hep koruyan, gözeten biriydi. Başımız sağolsun" dedi.

"Büyük müzik adamıydı"

Ünlü ses sanatçısı Tarkan ise "Büyük müzik adamıydı. Şarkılarıyla kendisini çok severdik. Şarkılarıyla her zaman kalbimizde yaşamaya devam edecektir. Ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Kayahan'ın sevenleri vardı. Şarkılarını da sevenleri vardı. Hepimiz Kayahan'ı çok sevdik, değerini iyi bildik. O yüzden de bu kadar kalabalık burada." dedi.

"Hakkınızı helal edin" demişti

Kayahan, Nilüfer ile 14 Şubat'ta verdiği konserde “Benden size hakkım helal, siz de hakkınızı helal edin. Yakında daha rahat kalkacağım günler olacak. Hayal edin, hayal ettiğiniz sürece yaşarsınız” sözleri hem eşini hem de meydanı dolduran sevenlerini ağlatmıştı.

Kayahan kimdir?

Kayahan Açar, 29 Mart 1949 da İzmir’de doğmuştur. Türk pop şarkıcısı, besteci ve söz yazarı.Çocukluk ve gençlik yıllarını Ankara’da geçirdi. Daha sonra İstanbul’a yerleşti. Şu anda da kızının eğitiminden dolayı İstanbul’da yaşamaktadır ama asıl oturduğu yer, bütün cadde ve sokakların isimleri Kayahan’ın şarkılarının isimlerinden verilmiş olan Gömeç’teki İnta sevgi Köyüdür. Yılın büyük bölümünü geçirdiği Gömeç’e olan bağını ise “Gömeç” adlı şarkısında notalara döktü.

 

Önceleri Kayahan’ın adı Nilüfer‘e verdiği şarkılarla anılırdı. Nilüfer’in yorumladığı “Geceler“, “Kar Taneleri“, “Esmer Günler” gibi parçalar Türk pop müziğinin en iyi besteleri arasına girdi. Kariyeri boyunca kendi yazdıklarını söyleyen ve yaptığı her albümü bir sloganla birlikte sunan Kayahan, aynı zamanda besteci ve söz yazarının önemini gösteren ilk müzisyenlerden biri oldu.

 

1991 tarihli “Yemin Ettim” Kayahan’ın çok konuşulan ilk albümüydü. 1993 yılında “Son Şarkılarım” adını verdiği başka bir çalışmasında söz ve müziği yine kendisine ait 10 şarkı yer aldı. “Sarı Şekerim“, “Vazgeçmem“, “Aman” gibi herkes tarafından beğenilen parçaların bulunduğu albüm önemli sayıda dinleyiciye ulaştı.

 

Kayahan‘ın, iki yıl sonra, 1995’te “Benim Penceremden” adlı albümündeki “Ben Anadolu Çocuğuyum”, “Allah’ım Neydi Günahım” gibi başarılı bestelerini yalnızca kendisi değil, pek çok müzisyen de söyledi.

Sanatçı 1996 tarihli “Canımın Yaprakları” isimli çalışmasında ve ardından gelen “Emrin Olur” albümde yine hit olan besteler üretti. Özellikle “Emrin Olur”, “Atın Beni Denizlere”, “Şampiyon” gibi şarkılar dönemin öne çıkan parçaları oldu.

 

2000 yılına girerken Kayahan’ın dokuzuncu albümü “Beni Azad Et” çıktı. Bu ve önceki albüm Kayahan’ın ustalığını gösterdiği ama eskisi gibi etkili olamadığı çalışmalardı. Ama 2000’in sonunda yayınlanan “Gönül Sayfam” ve albümle aynı adı taşıyan parça bir anda piyasadaki herkesi unutturup dikkatleri yeniden Kayahan’ın üstüne çekti.

 

Albümlerinin dışında ayrıca 1989’da “Ve Melonkoli” ve 1990’da “Gözlerinin Hapsindeyim” ile iki kere Türkiye adına Eurovision Şarkı Yarışması’na katıldı. Kayahan bir süredir şehirden uzakta eşi İpek Tüter ile Gömeç’te yaşıyor.

 

1986 yılında katıldığı uluslararası Akdeniz Müzik Yarışması’nda “Geceler” adlı şarkısıyla ı “Altın Portakal” ödülünü kazandı.

 

Yurtiçinde ve yurtdışına pek çok konser veren Kayahan, 1992 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Ankara Kızılay Meydanı’nda yüz altmış bini aşkın izleyiciye verdiği konserle tarihe geçti. Doğa ve çevre konusundaki duyarlılığı ile de tanınan Kayahan, insanların bu konulara olan ilgisini arttırmak amacıyla pek çok yardım konseri vermekte, gönüllü olarak çalışmalara katılmaktadır.

 

Albümleri:

Canım Sıkılıyor Canım (1981) (Uzunçalar)Merhaba Çocuklar (1987)Benim Şarkılarım (1988)Benim Şarkılarım 2 Siyah Işıklar (1989)Yemin Ettim (1991)Odalarda Işıksızım (1992)Son Şarkılarım (1993)Benim Penceremden (1995)Canımın Yaprakları (1996)Emrin Olur (1997)Beni Azad Et (1999)Gönül Sayfam (2000)Ne Oldu Can? (2002)Kelebeğin Şansı (2004)Biriciğim’e (2007)365 Gün (2011)