Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Karpuz kilo aldırır mı?

Karpuz kilo aldırır mı?

Yazın habercisi karpuz bol lifli ve sulu yapısı nedeniyle diyet yapanların tükettiği meyveler arasında başı çekiyor.

15.08.2016 12:40

Yaz aylarının en çok tercih edilen meyvelerinin başında gelen karpuz, ferahlatan lezzeti ile sofraların yemek sonrası vazgeçilmezlerindendir. %90'a yakını su olan bu lezzetli meyve, yazın su ihtiyacımızı karşılaması açısından da sık sık tüketilir. C, A ve B6 vitamini bakımından zengin olan karpuzun pek çok yararı bulunuyor. Hafif içeriği ve bol lif ihtiva etmesi nedeniyle diyet yapanların da gözde meyvelerinden olan karpuz tok tutması sebebiyle de tercih ediliyor.


KARPUZ KİLO ALDIRIYOR MU?
Son zamanlarda karpuz hakkında pek çok gerçek ortaya atılsa da karpuz da her meyve gibi içerisinde şeker barındırıyor. Bu nedenle karpuzu az miktarda tüketmek vücut için pek çok fayda sağlarken, fazla tüketilen her meyve gibi karpuz da şeker oranı nedeniyle kilo almaya neden olabiliyor. Kan şekerinde dalgalanmalara neden olan bu durum çabuk acıkmamıza da zemin hazırlıyor. Karpuzun aşırı tüketimi aynı zamanda midede gaz ve şişkinlik gibi problemler oluşmasına neden oluyor.

Günde 2 veya 3 dilim karpuz yemek pek çok açıdan yararlı bulunsa da bu miktarı yukarı çıkarmak ekstra kalori ve şeker alımı açısından sorun teşkil ediyor. Diyet yapanlar için de az miktarda karpuz tüketimi öneriliyor. 150 gram karpuz yaklaşık olarak 50 kalori içeriyor. Bu da bir dilim ince ekmekten daha az. Bu sebeple özellikle ara öğünlerde bir porsiyon karpuz tüketmek hem besleyici hem de az kalorili bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Diyetteyken karnınız acıktığında bir dilim karpuz yemek sizi tok tutmasının yanında vücut için gerekli vitaminleri almanıza da yardım ediyor. Karpuza kırmızı rengini veren likopen maddesi kalp hastalıklarını önlemenin yanında yaşlanma etkilerini önlemede de aktif rol oynuyor. Yağ ve kolestrol içermeyen karpuz; kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum gibi vitaminler yönünden zengin bir besin.

Dengeli bir beslenme için günde iki veya üç dilimden fazla karpuz tüketmemek ve karpuzu peynir gibi yan ürünler yerine tek tüketmek ekstra kalori alımını önlüyor. Yüksek miktarda su içeren karpuz, yaz aylarında oluşan hararet gibi sorunlara karşı da oldukça faydalı olan meyvelerin başında geliyor.

Yorumlar | 0
üye profil