Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Karın bölgenizdeki yağlarla vedalaşın!

Karın bölgenizdeki yağlarla vedalaşın!

Birçok kişinin ortak problemi göbek ve karın bölgesindeki yağlanmalar. Beslenmenizdeki bazı değişiklikler ve düzenli egzersizle göbeğinize veda etmeye hazırlanın.

16.08.2016 11:29

Vücutta en kolay ve en fazla yağlanan bölge olan karın ve göbek, insanı en kilolu gösteren bölgelerin de başında gelir. Vücuttaki diğer bölgelere göre daha zor yağ yakılan karın bölgesinin fazla yağlı olması da sağlık açısından riskli kabul edilir. Bel çevresi erkeklerde 105 cm, kadınlarda ise 88 cm üzerindeyse karın yağlarını eritme konusunda ciddi düşünmenin vakti gelmiş demektir.

KARIN BÖLGESİNDEKİ YAĞLARDAN KURTULMA YÖNTEMLERİ
Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak istiyorsanız şekerli ve asitli içeceklere veda etmelisiniz. Aynı şekilde çay veya kahvenizi de şekersiz olarak ve sınırlı miktarlarda tüketmelisiniz. Çünkü şeker ve şekerli içecekler karın ve karaciğer bölgesindeki yağları artıran besinlerin başında geliyor. Şekerden uzak durmak göbek yağlarınızdan kurtulmanın ilk adımı olacaktır.

Karın yağlarını eritmek için bol bol su içmelisniz. Günde en az 3 litre su içmek bel bölgesindeki yağlanmanın önüne geçer ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Az az ve sık sık yemek dengesiz beslenme şekillerinden daha iyidir. Üç ana ve üç ara öğün şeklinde günü planlamak ve kalori alımını öğünlere dengeli şekilde paylaştırmak göbek bölgenizin erimesinde ve yağ yakımında önemli rol oynar.

Yağsız süt ve yoğurtlar yanında metabolizmayı hızlandıran acı biber gibi besinler de karın yağlarıyla vedalaşmada etkili yiyeceklerin başında gelir.

Karın yağlarını yakmak için belirli egzersizler yapmak da oldukça etkilidir. Mekik hareketini çok çeşitli şekillerde uygulayabilirsiniz. Sırt üstü yatıp bacakları yukarı ve aşağı hareket ettirmek veya dizleri kırıp kolları başın arkasına alarak yukarı kalkıp tekrar yatmak gibi çeşitli şekillerde yapılan mekik, düzenli yapıldığında karın bölgesindeki yağları yakmada son derece etkilidir.

Karın kaslarını güçlendirmek ve sıkılaşmak için en etkili bir diğer hareket ise plank hareketidir. Yüz üstü şekilde dirsekleri kırarak bacakları omuz hizasında açıp bekleme hareketi olan plank her gün en az 30 saniye boyunca yapılırsa karın bölgenizde oldukça etkili sonuçlar almanızı sağlar.

Kaliteli karbonhidrat ve protein dengesi sağlamak göbek yağlarıyla savaşmada oldukça yardımcıdır. Karbonhidrat oranını azaltarak protein oranını artırmak karın yağlanmasının önüne geçen en etkili beslenme şekillerindendir.

Yorumlar | 0
üye profil