'Karadayı' 40 ülkeye satıldı

ATV'nin sevilen dizisi üç sezondur izleyici ile buluşuyor.

Yayınlanma Tarihi: 22.02.2015 10:45
Değiştirme Tarihi: 22.02.2015 10:45
'Karadayı' 40 ülkeye satıldı

ATV ekranlarının reyting rekortmeni dizisi 'Karadayı', üç sezondur izleyiciyle buluşuyor. Dizide bugüne kadar 950 farklı mekan ve 9 bin 500 adet kostüm kullanıldı.


Ay Yapım tarafından çekilen; Uluç Bayraktar ve Cem Karcı'nın yönetmenliğini üstlendiği, Kenan İmirzalıoğlu, Bergüzar Korel ve Çetin Tekindor'un başrollerinde yer aldığı 'Karadayı', üçüncü sezonunda izleyiciyle buluşmaya devam ediyor. Senaryosunu Sema Ergenekon ve Eylem Canpolat'ın yazdığı, ATV'nin reyting rekortmeni dizisi 'Karadayı'nın gelecek hafta pazartesi günü 100'üncü bölümü ekrana gelecek. Dizinin üç sezonluk analizi şöyle:9 bin 800 sayfa yazıldı- Sema Ergenekon ve Eylem Canpolat 'Karadayı' için bugüne kadar 9 bin 800 sayfa yazdı.

- Bugüne kadar 950 farklı mekan kullanıldı. Dizinin 25-30 arası sabit mekanı var.

- Döneme ait mobilyaların da kullanıldığı 'Karadayı'da bugüne dek 80 adet antika eşya kullanıldı.
- 90 kişilik bir teknik ekiple 35 kişilik sabit oyuncu kadrosunun üretimi olan ve her bölümde 300'e yakın figüranın yer aldığı 'Karadayı'da bugüne dek bin 900'ün üzerinde insan geldi geçti.

- 'Karadayı'da şimdiye kadar 25 karakter senaryo gereği ekrana veda etti.

- Kostüm, dekor ve mekan kullanımlarında gösterdiği çeşitlilikle dönem dizisi olmanın hakkını veren 'Karadayı', 1970'li yılların kostüm anlayışını incelikli bir çalışmanın sonucunda ekrana getiriyor. 'Karadayı'da bugüne dek tüm oyuncular için 9 bin 500 adet kostüm, 4 bin 750 çift ayakkabı kullanıldı.

- Dönemin saç modasının biricik unsuru olan topuzlar, 'Karadayı'da yeniden gün yüzüne çıktı. Bergüzar Korel'in hayat verdiği 'Hakime Feride Şadoğlu' için uygulanan modeller günümüzde de kadınların tercihleri arasına yerleşti. Bugüne dek 980 topuzun yapıldığı 'Karadayı'da 9 bin 800 adet firkete kullanıldı.

- En az kostümleri kadar dönemin arabalarıyla da dikkat çeken dizinin her bölümünde 20 kadar farklı araba kullanılıyor.

- 'Karadayı'da çekilen silahlar, namlunun ucundan çıkan kurşunlar her zaman izleyiciyi şoke etti. Dizide bugüne dek 20 adet farklı silah kullanıldı.

- 'Karadayı'da kederin de, neşenin de simgesi haline gelen 350 şarkı çalındı, söylendi.

- Kenan İmirzalıoğlu fanatikleri, Bergüzar Korel hayranları, iddialı bir senaryo, usta oyunculuklar, özenli çekimler. Sonuç halktan gelen ödüller.... 'Karadayı', bugüne kadar ülkenin önde gelen eğitim kurumları ve sektörel oluşumlarının düzenlediği ve sonuçları halk oylamasıyla belirlenen ödül organizasyonlarında 35'in üzerinde ödüle layık görüldü.


Onlarca ülkede

'Karadayı', sadece Türkiye değil, Ortadoğu, Balkan ve Orta Asya coğrafyalarında da dizi izleyicilerinin favorisi yapımlar arasında yer alıyor. Uluslararası başarılarıyla da kendinden söz ettiren dizinin, yayınlandığı ilk sezonundan bu yana 40 ülkeye satışı yapıldı. Dizinin oyuncularıyla ilgili haberler farklı ülkelerin basınında da sık sık kapaktan yer buluyor.
'Mahir' ile 'Feride'nin en sevdikleri yer olan muhteşem manzaralı çay bahçesinde bugüne kadar neler yaşandı neler... Demliği kaynamaya devam eden 'Karadayı'nın setinde bugüne dek 380 bin bardak çay içildi.
Etiketler: Karadayı - dizi - magazin - atv - ülke