Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Kan her zaman lazım

Kan her zaman lazım

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık Türkiye’de 75 bin, İstanbul’da ise bin 800 ünite kan stoku bulunduğunu ve terör saldırısı sonrası akut kan ihtiyacı yaşanmadığını belirtti. Kanın her zaman lazım olduğunu belirten Dr. Kınık, “Düzenli kan bağışını artırmamız lazım” dedi.

30.06.2016 02:07

Saldırının meydana geldiği akşam İstanbul’daki kan stoğunun yeterli olduğunu belirten Dr. Kınık şunları söyledi: 

“Kan vermek isteyenleri, hastanelere akın edip, acil servisleri meşgul etmemeleri için şehrin farklı yerlerindeki Kızılay’ın mobil bağış noktalarına yönlendirdik. Buralarda iftarla sahur arası kan bağışlarını kabul ediyoruz. Önceki akşam da sabaha kan toplamayı sabaha kadar uzattık. Sair günlerden 3-4 kat daha fazla kan topladık.”

0 RH NEGATİF KAN HER HASTAYA VERİLEBİLİYOR
İstanbul Sağlık İl Müdürlüğü’ndeki Kriz merkezinden yaraların götürüldüğü hastaneleri takip ettiklerini anlatan Dr. Kınık, “Buna göre ilave kan sevkiyatları yaptık. Hastalarla birlikte kanlar da hastanelere ulaştırıldı” dedi.

Kan grubu tayini yapmaksızın verilebilmesi nedeniyle doktorların en çok 0 RH negatif kanın tercih ettiğini anlatan Dr. Kınık, “Böyle yaralıların çok olduğu zamanlarda acil hekimleri hastanelerin stoklarında bulunsa da ellerinin altında 0 RH negatif kan istiyor. Kendilerine de yaralılar gelebilir diye başka hastaneler de 0 RH negatif kan stoklarını artırmaya çalışıyor. Biz de bu taleplerini karşılamaya çalıştık” dedi.

Dr. Kınık hastanelere çok sayıda 0 Rh negatif kan sevkiyatı yaptıklarından depoları tekrar doldurmak için kan bağışı çağrısı yaptıklarını söyledi.

DÜZENLİ KAN BAĞIŞI ŞART
Türkiye’de yılda tüketilen 2.6 milyon ünite kanın 2.1 milyon ünitesinin Kızılay tarafından toplandığını belirten Dr. Kınık, “Kan ürünü fabrikası kurulduktan sonra bu ihtiyaç 3.5 milyona yaklaşacak. Stoklarımızı korumak için düzenli bağışçılarımızın bağışları çok önemli” dedi. Dr. Kınık yılda erkeklerin 4, kadınlarınsa 3 kez kan bağışında bulunabileceklerini hatırlatarak, “Türkiye’de her bin kişiden 4’ü kan bağışlıyor. Bu oranı yüzde 2-3’lere çıkarmamız gerekiyor. Bunların en azından yarısı düzenli bağışçı olmalı” diye konuştu.

KANVER.ORG’A BAKIN
Kızılay www.kanser.org web sitesinde hergün kan bağışı noktalarının listesini yayınlıyor. Bu listeye bakarak kan bağışı yapılabilecek en yakın noktayı bulmak mümkün.

 

Yorumlar | 0
üye profil