Kalan Müzik'in kurucusu ve sahibi Hasan Saltık hayatını kaybetti

Yüzlerce albümün yapımcısı olan Kalan Müzik'in sahibi Hasan Saltık, Bodrum'da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Ölümüyle müzik dünyasını yasa boğan Hasan Saltık, 57 yaşındaydı. Hasan Saltık'ın ölümü ardından ünlü isimler de çok sayıda paylaşımda bulundu. 

Yayınlanma Tarihi: 03.06.2021 09:20
Değiştirme Tarihi: 03.06.2021 09:20
Kalan Müzik'in kurucusu ve sahibi Hasan Saltık hayatını kaybetti

Müzik şirketi Kalan Müzik'in sahibi ve kurucusu olan Hasan Saltık, Bodrum kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yumdu. 1964 yılında Tunceli'de dünyaya gelen Hasan Saltık, binden fazla albüme yapımcı olarak imzasını atmıştı. 

Hasan Saltık'ın vefatı, sanatçıları da derin üzüntüye boğdu. Saltık için çok sayıda paylaşım geldi. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Sabahat Akkiraz: Ah ki ah. Yüreğimi yaktın Hasan. Güldüğümüz anlar resimlerde kaldı dede. Hasan Saltık hakka yürüdü. KALAN Yola, müziğe, kültürümüze hizmetin. Nur içinde uyu. Çok erken oldu. Çok üzgünüm

Şevval Sam: En büyük yol arkadaşımı kaybettim. Üzüntümü kelimelerle ifade edemiyorum.

Haluk Levent: Abimiz... Daha çok işimiz vardı Hasan abi :( #hasansaltık

Hazal Kaya: Hasan abim gitmiş…Çok üzgünüm…Başımız sağolsun.

Tolga Sağ: Eksildik yine. Çok ağır oldu bu. Devrin daim olsun #hasansaltık

Ezel Akay: 'Neredesin Firuze' müziklerinin yapımcısı, yeni Türkiye’nin müzik kültürünün büyük kaynağı, dost, kardeş ve en önemli müzik danışmanım Hasan Saltık! Naaptın kardeş, naaptın!

Cem Davran: Ah ya çok üzgünüm, çok. Hep iyiliğini, dostluğunu gördüm, ah be Hasan.

Armagan Çağlayan: Hasan Saltık... Bu ülkede müziğe en büyük katkı yapan insanlardan bir tanesi... Yattığınız yer incitmesin... Hepimizin başı sağolsun.

İBRAHİM KALIN'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Müzik kültürümüze büyük hizmetler veren, Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltık beyin vefatını derin bir üzüntüyle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Sohbetlerimizi ve dostluğumuzu her zaman hayırla yâd edeceğim" notunu düştü.

HASAN SALTIK KİMDİR?

Tunceli'de 1964 yılında dünyaya gelen Hasan Saltık, amcasının oğlu Rahmi Saltuk'un plak şirketinde 4 yıl çalışmıştır. 

İlköğrenimini Tunceli'de, ortaöğrenimini ise İstanbul'da tamamlayan Saltık, İstanbul Devlet Konservatuvarında başladığı obua eğitimini ekonomik güçlükler nedeniyle yarım bırakarak Suadiye Lisesine devam etti.

1992 yılında Kalan Müzik'i kuran Saltık, eski müzisyen ailelerden unutulmaya yüz tutmuş kayıtları derleyerek müzik çalışmaları yürüttü. Saltık, önemli eserleri Kalan Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. 

Çeşitli yörelerin ulusal ve uluslararası arşivlerde; özellikle şahısların ellerinde saklanmış ya da unutulmuş kendi dillerinde müzik örneklerini içeren albümler yayınladı.

Bizzat o yörelerde yaşayan sanatçılar tarafından kendi arkaik dil ve lehçelerinde seslendirdikleri müzik eserlerinin derlenmesi için araştırmacılara destek verdi, yapılmalarına ön-ayak oldu.

Pomak göçmenlerinden Tahtacı Türkmenlerine, Sadettin Kaynak'tan, Münir Nurettin Selçuk'a, Hacı Taşan'’dan, Hisarlı Ahmet'e, Hafız Yaşar'dan Muharrem Ertaş'a; Neşet Ertaş'tan Neyzen Tevfik'e, Malatyalı Fahri'den Âşık Veysel'e uzanan bir arşiv malzemesini yayımladı.