Kadir İnanır'ın doktorundan yeni açıklama

Kadir İnanır'ın doktorundan yeni açıklama
Yayınlanma Tarihi: 15.02.2018 14:22 | Değiştirme Tarihi: 15.02.2018 14:22

Beyne pıhtı atması sonucu ameliyata alınan ve yoğun bakımda tutulan sanatçının doktoru açıklama yaptı.

11 Şubat 2018 Pazar sabahı aniden gelişen konuşma bozukluğu ve sol tarafında güçsüzlük nedeniyle hastaneye kaldırılan ünlü sanatçı Kadir İnanır, beynine pıhtı atması nedeniyle girişimsel işlem uygulanarak yoğun bakım servisine alınmıştı. Sağlık durumu iyiye giden sanatçı, yoğun bakımdan hasta odasına alındı.

Kadir İnanır, beynine pıhtı atması sonucu yakınları tarafından geçtiğimiz günlerde Beşiktaş Fulya'da bulunan özel bir hastaneye kaldırılmıştı. Kısa sürede ameliyata alınan ve yoğun bakımda tutulan Kadir İnanır’ın doktoru tarafından yeni bir açıklama yapıldı.

İşte doktorunun ilk sözleri

Kadir Beyle ilgili son durumu ve güzel haberleri sizinle paylaşmak için ve yaşadığımız sürecin özetini anlatmak için toplandık. Kadir Beyle bu sabaha gayet net ve güzel bir konuşma yaptık artık kendisi yoğun bakımda değil yatakta dünden itibaren ayağa da kaldırdık şu anda fiziksel bir sorunu yok…

Beyinde hasar oluşmadı

Girişimsel Nöroradyolojik operasyonlar son 30 yıldır, sadece beyin damarlarındaki pıhtı alınması değil, beyin kanaması oluşturmuş anevrizma, AVM gibi hayatı riske atacak damarsal hastalıklarda etkin ve oldukça başarılı olarak uygulanmaktadır. Bu işlem açık beyin ameliyatı değildir. Tıbbi ismi endovasküler serebral arteriyel trombektomi'dir. Bu gibi tıkayıcı hadiselerde, özellikle ataktan sonraki ilk 6 saatlik dönemde toplar damardan bazı özel ilaçlara ek olarak, atar damara anjiografi ile girilerek pıhtının olduğu beyin damarına ulaşıp pıhtıyı dışarı almak en etkili yöntemdir. Hastamızda pıhtı tamamen hızlı bir şekilde dışarı alınıp beyin dokusu tekrar kanlandırıldığı için beyinde hasar gelişmemiştir.

"Doğru zamanda müdahale edilmiştir"

Beyin hasarını minimale indirmek pıhtının erimesine ya da dışarı hızla alınmasına bağlıdır. Bu nedenle hastanın çabuk bir şekilde hastaneye ulaşıp doğru tanıyı takiben bahsedilen tedaviyi alması gerekmektedir.

Taburcu tarihi soruldu

Muhabirlerin Kadir İnanır’ın ne zaman taburcu olabileceğiyle ilgili sorulara da yanıt veren doktorlar; “Risk analizleri yapıyoruz ancak ne zaman taburcu edeceğimizi bilmiyorum. Şu andaki bulgular çok olumlu bizi sevindiriyor” şeklinde konuştu. (Sözcü)