Kadınlara Dar Pantolon Uyarısı

Uzmanlar uyarıyor! Dar pantolon ve diz altı çorap bakın neye neden oluyor?

Yayınlanma Tarihi: 30.08.2013 09:00
Değiştirme Tarihi: 30.08.2013 09:02
Kadınlara Dar Pantolon Uyarısı

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kompleksi dermatoloji uzmanı Dr. Sadık Yılmaz kadınların en büyük sorunlarından biri olan selülitten kurtulma yollarını anlattı.

Zayıf-şişman, genç-yaşlı ayırt etmeyen selülit, kadınların en inatçı estetik düşmanı! Özellikle hareketsiz yaşam, giyim tarzı, yüksek ökçe sevdası ve kötü beslenme portakal kabuğunun en sevdiği hataların başında geliyor! Tedavisi de kendisi gibi inatçı ve zor olan selülitten kurtulmanın en etkili yolu ise yaşam tarzında yapılacak doğru değişiklikler;

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi dermatoloji uzmanı Dr. Sadık Yılmaz; kadınların en inatçı sorunlarından selülitle ilgili bilgiler verdi:

*Selülit terimi ilk kez 1920 yılında, deri yüzeyinin estetik değişikliği olarak tanımlanmıştır. Daha sonraları hidrolipodistrofi, adiposis edematosa gibi daha birçok isim ortaya atılmışsa da yaygın olarak selülit kullanılmaktadır. Selülit; kelime anlamı olarak kadın vücudunun şeklini değiştiren, deri altı dokunun lokalize metabolik bozukluğunu ifade eder.

*Selülit; tüm ırklarda, ergenlik sonrası kadınların yüzde 85 ila 98’ini etkileyen, tamamen kozmetik bir sorundur. Selülitin o bildik portakal kabuğu gibi pürüzlü ve gamze benzeri çöküntülü görünümüne, cilt altı yağ dokusunun deriye doğru çıkıntı yapmasının neden olduğu düşünülmektedir. Bazı androjen yetmezliği durumlarında erkeklerde de görülebilir.

ZAYIFIM DİYE SEVİNMEYİN!

*Vücutta yağ dokusunun bulunduğu her yerde olabilirse de en sık olarak kalçalarda, uyluk dış yüzlerinde ve göbek çevresinde karşımıza çıkabilir. Sadece şişmanlarda değil; düzenli ve ağır spor yapan zayıf insanlarda dahi görülebilir.

*Selülit oluşum nedenleri henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak bazı teoriler ortaya atılmıştır. Bunları kısaca; yapısal teori, vasküler teori ve inflamatuar teori olarak üç kategoride inceleyebiliriz. Son zamanlarda genetik etkileşiminde selülit oluşumuna katkıda bulunduğu tezide karşımıza çıkıyor. Etken olarak,bu teorilerden bir yada birkaçı birlikte rol alabilir.

BACAK BACAK ÜSTÜNE ATMAYIN!

*Selülit oluşumuna katkıda bulunan durumları şöyle sıralayabiliriz: Hareketsiz yaşam biçimi, yanlış beslenme alışkanlığı, sigara, alkol, hızlı kilo alıp vermek, staza yani kanın göllenmesine neden olabileceği için sürekli bacak bacak üstüne atarak oturmak, çok dar pantolon ve diz altı çorap giymek. *Hareketsiz yaşam tarzında; önce kas kitlesi azalır, ardından yağ kitlesi artar, bacaklardaki kas pompa mekanizması olumsuz etkilenir, ve nözdönüş engellenir ve staz artar.

Sıkı giysiler giymek venözdönüşü azaltır. Yüksek topuklu ayakkabılar; baldır kaslarının fonksiyonlarını bozarak kas pompa mekanizmasında hasara neden olurlar. Aynı pozisyonda (oturur/ayakta)uzun süre durmak da stazı artırır. Sigara; mikro dolaşımdaki değişiklikleri uyarır, doku oksijen asyonunu azaltır ve serbest radikal oluşumunu artırır. Alkol ise lipogenezi yani yağ sentezini artırır.

*Duygusal bozukluklar, katekolaminlerin artışına yol açar. Yüksek konsantrasyonda katekolaminler, yağ sentezini artırır. Ayrıca östrojenler, antihistaminler, antitiroidtedaviler vebetablokerlerde selülit gelişimine katkıda bulunabilir.

Selülit geliyorum der!

*Subjektif bulgular: Bacaklarda gerginlik ve ağırlık hissi, soğuk ayaklar, gece krampları, his kaybı, genellikle hafif travma ile nadiren de spontan başlayan ağrı.

*Objektif bulgular: Yaygın portakal kabuğu ve pürüzlü görünüm, çatlaklar, deride renk değişikliği, elastikiyet kaybı, deri kıvrımlarında artış, deride incelme, kılcal damar belirginleşmeleri, ayak bileği çevresinde şişlik ve varisler tespit edilebilir.

Tek tip beslenme selülit oluşumunu hızlandırıyor

Selülit tedavisinde ideal diyet, kişiye göre belirlenmelidir. Genel olarak total kalori alımında proteinlerin katkısı yüzde 12’den az olmamalıdır. Hızlı emilen karbonhidratların alımı azaltılmalıdır. Diyetteki yağların en az yüzde 20’si çoklu doymamış yağlardan oluşmalıdır. Beslenme ne kadar tek yönlü olursa, selülit o kadar çabuk oluşur. Özellikle ‘fast food’ ve hazır yemekler, dokuları kötü yönde etkiler. Hayvansal yağlar, fazla şeker ve tuz; yağ hücrelerini şişirir, dokularda su birikmesine yol açar ve vücudun atıklardan temizlenmesini önler. Yağlar doyma hissini de etkiler, doyma sinyali geç gelir.

ŞİDDETİNE GÖRE TEDAVİ

Selülit şiddetini 4 derece olarak sınıflandırmak mümkündür. Bu derecelendirme ile tedavi seçenekleri, tedavi sonrası etkinliği takip etmek kolaylaşmaktadır:

Derece 0: Ayakta dururken, yatarken, hatta deri iki parmak arasında sıkıldığında bile selülit bulgusu ortaya çıkmaz.

Derece 1: Ayakta dururken ve yatarken selülit görülmez. Deri sıkıldığında portakal kabuğu görünümü ortaya çıkar.

Derece 2: Ayakta dururken selülit görülür ancak yatarken kaybolur.

Derece 3: Hem ayakta ve hem de yatarken selülit görüntüsü ortaya çıkar.

 


KENDİNİZİN MASÖRÜ OLUN

Selülitle savaşta masaj; kişinin kendi kendine kolayca uygulayabileceği yöntemlerden birisidir. Amaç ödemi azaltmaktır. Lenfatik akımı stimüle edecek şekilde, yani aşağıdan yukarıya doğru hafif ve ritmik basınçlar uygulanmalıdır.

EN ETKİLİ TEDAVİ: YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİĞİ

*Selülit tedavisi oldukça zor, zahmetli ve genellikle geçicidir. Tedavide öncelikle sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesi, provoke edici faktörlerin azaltılması gerekmektedir. Bu amaçla; doğru beslenme, düzenli egzersiz, su içmenin arttırılması, anksiyete ve stres kontrolü yapılmalıdır.

*Bunun yanı sıra etkili olduğu iddia edilen iyontoferez, ultrason, termoterapi, lenfatik drenaj, lazer ve deri altından uygulanan lazer tedavileri, elektrolipoferezis, karboksiterapi, endermoloji (LPG), liposuction, akupunktur, ozon terapisi, subsiyon, masaj, topikal kremler ve jeller, radyofrekans ve mezoterapi gibi birçok tedavi seçeneği vardır.

*Ancak sonuç olarak; birçok yöntem uygulanmasına rağmen selülit tedavisi hâlâ çok zordur ve kolayca tekrarlayabilir. Beslenme alışkanlığının değiştirilip bilinçli beslenmeye geçilmesi, vücudun ihtiyacı olan besin gruplarını bilinçli bir şekilde tüketip günlük aktiviteyi artırmak, düzenli masaj yapmak ve bol su içmek selülit oluşumunu büyük ölçüde engelleyecektir.

Bugün