Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Jeffrey Tambor: Kadın olmak zor işmiş

Jeffrey Tambor: Kadın olmak zor işmiş

Babalarının aslında transseksüel olduğunu öğrenen bir ailenin hikayesini anlatıyor “Transparent” dizisi. Bu sıra dışı hikayenin başrol oyuncusu Jeffrey Tambor, üç sezondur başarılı oyunculuğuyla birçok ödülün sahibi oldu. Oyunculuğunun yanı sıra çok başarılı bir oyuncu koçu da olan Tambor, Barbaros Tapan ile Kelebek için bir araya geldi.

16.10.2016 01:27

◊ Dizinin başladığı günlere geri dönmek istiyorum. Nasıl hazırlandınız bu değişime?- İki tane transseksüel danışmanım vardı. Onlarla çok zaman geçirdim. Önce uzun uzun konuştuk, sonra eğitim amaçlı dışarı çıkmaya başladık.◊ Nasıl yani?- Genelde otelde odasında buluşuyorduk, sessiz sakin oturup onların deneyimlerini dinliyordum. Sonra ilerleyen zamanlarda artık bir transseksüel olarak dışarı çıkmam ve diğer insanlarla karşılaşmam gerektiğini söylediler. Bir gün makyaj yaptılar, sonra giyeceğim kıyafetleri seçtik. Peruğumu taktım. Çok net hatırlıyorum, ayaklarım titriyordu ama gözle görülür bir şekilde titriyordu. Beni gece kulübüne götüreceklerdi. O kadar sinirlendim ki... Otel lobisinden nasıl geçeceğim diye düşünüyordum. Sonra kendi kendime “Jeffrey bu senin işin, yapmak zorundasın. Bunların hepsi sana çekimlerde gerekli” demeye başladım. ◊ Sonra neler oldu?- Bu alıştırmalar devam etti. Maniküre gittik, market alışverişi, öğle yemekleri... Bir erkeğin kadınlığa geçişinde sokakta tanımadığı insanlarla etkileşimi nasıl oluyor diye anlamaya çalıştım uzun süre...

LGBT’Yİ  SAVUNUYORUM◊ Benzer hikaye Jenner-Kardashian ailesinde yaşandı. Caitlyn Jenner ile tanıştınız mı?- Evet, geçen sene tanıştık. Rol arkadaşlarım da vardı, birlikte güzel bir akşam yemeği yedik. Konuştuk, deneyimlerimizi paylaştık. Dizinin kendisi için çok önemli olduğunu ve iyi hissettirdiğini söyledi.◊ Sizce dizi LGBT toplumuna yardımcı oldu mu yoksa artık dünya zaten bu değişimlere hazır mı?- İki düşünceye de katılıyorum. Diziye ilk başladığımda izleyiciler sokakta beni gördüklerinde hiç hoş olmayan sözler söylerdi. Mesela bu çok daha az oluyor artık. Elimden geldiğince LGBT toplumuna yardım etmeye çalışıyorum, gittiğim her yerde insanlarla konuşuyorum, onları savunuyorum. İnsanların onları anlamaya çalışmaları ve hoşgörülü olmaları için uğraşıyorum. Bu dizi tabii bütün sorunlara çözüm değil ama bir farkındalık yarattı, birçok kişiyi etkiledi.

TRANSSEKSÜEL OYUNCULARA DERS VERİYORUM◊ Peki aileler artık sizce daha kolay mı kabul ediyor bu durumu?- Bazı aileler evet, daha anlayışlı ama katedilmesi gereken uzun yol var. Londra’daydım film çekimlerinde, set ekibinden bir adam yaklaştı, “kim bilir neler söyleyecek” diye aklımdan geçirirken, “Dizinizi beğenerek izliyorum. Diziniz arkadaşıma çok yardımcı oluyor” dedi, şaşırdım. “İşte bu devrim” diye düşündüm. Diğer bir yandan da transseksüel oyuncular için work-shop’lar yapıyorum. Mesela bir öğrencim derslere gelirken üstünü arabada değiştiriyordu çünkü babasının anlamasından çok korkuyordu. Al Pacino’nun “Justice For All” filminde söylediği bir söz var; “Hepimiz sadece insanız”. Bu söz bütün her şeyi geride bırakıyor. Her birimiz insanız, sadece biraz anlamaya çalışalım birbirimizi. ◊ Kadın olarak bütün bu zorluklar bir tarafa, peki makyaj yapmak ve kadın kıyafetleri giymek size kendinizi nasıl hissettirdi? - 70 yaşıma kadar makyajın bir sanat olduğunu bilmiyordum. Yüzüne sürersin, olur biter diye düşünüyordum. Aklımın ucundan geçmezdi öğrenilmesi gerektiği... 3 sezondur diziyle birlikte ben de öğreniyorum. Gerçekten makyaj yapmak da kadın olmak da zor işmiş. (Gülüyor)

BU DİZİDEN SONRA BİRÇOK KONUNUN FARKINA VARDIM
◊ Bu rol ile birçok ödül kazandınız. Peki sizi nasıl etkiledi?- Bu diziden sonra tokat yemiş gibi sadece transseksüel sorunlarının değil, bütün kadın sorunları anladım. Sürekli yargılanmaları, onlara karşı önyargılar, toplumdaki yerleri, statüleri, maruz oldukları bütün baskılar gibi bir sürü şeyin farkına vardım. Belki ben her gün çekim sonrası üzerimden o elbiseyi çıkartıp eve gidiyorum ama kadın olmanın nasıl zor bir şey olduğunu artık biliyorum.

Yorumlar | 0
üye profil