Işın Karaca isyan etti: Kızınla ilgili iyi dahi konuşamazsın

2,5 yıldır Brezilya’da yaşayan Sedat Doğan, dün Türkiye’ye döndü. Doğan’ın, havaalanına iner inmez açıklama yapması ise eski eşi ve kızının annesi Işın Karaca’yı kızdırdı. Şarkıcı, konuyla ilgili Instagram hesabından açıklama yaptı.

Yayınlanma Tarihi: 09.12.2019 09:35
Değiştirme Tarihi: 09.12.2019 09:35
Işın Karaca isyan etti: Kızınla ilgili iyi dahi konuşamazsın

Doğan, Türkiye’ye gelmeden önce Işın Karaca’yla evliliğinden olan kızı Mia’ya yeniden soyadını vermek ve babalık haklarını geri alabilmek için dava açacağını söylemişti.
Bu durumun gerçekleşmemesi için uğraşacağını söyleyen Işın Karaca ise sosyal medya hesabından, önceki gün Türkiye'ye gelen Sedat Doğan için şu sözleri söyledi:
Bugüne dek hep susmayı tercih ettim ancak benim de bir sınırım var! Bana ve öncelikle evladıma yönelik eylemler nedeniyle cevap hakkımdan ziyade bilgi verme hakkımı kullanıyorum. Mia’nın biyolojik babası... Sanki hiç birimiz geçmişi bilmiyoruz, ülkemize sanki bir kahramanmış gibi giriş yaptı ve gözaltına alındı. Tabi ki ifadesini verip serbest kalabilir. Sonunda her zaman olduğu gibi yüce yargı kararını verir. Kısaca, basına 'arkadaşım' diye dün hava alanında tanıttığı beyefendi, bir polis memuru. Algılarınız karışmasın diye bunu yazıyorum.

Bu şahıs 2 buçuk senedir ülkemiz de yok. Peki o yokken mı açtım ben bu davaları? Hayır. Bu davalar tam 6 yıldır devam ediyor. 6 senedir bu şahsın, kızım ile bir alakası yoktur. Türkiye Cumhuriyeti Mahkemeleri, Mia’nın soy ismini neden mi değiştirdi; çünkü hiç bir kimse, annesi babası dahil, bir çocuğun haklarını ihlal edemez. Yüzünü yere düşüremez. Kimse bir çocuğun geleceğini karartamaz. Bunu ben değil, Türkiye Cumhuriyeti Kanunları ve Mahkemeleri karar verdi. Ve hiç bir insan hukuktan üstün değildir!

Gel gelelim tüm gerçeklere... Yüce Türk yargısı diyor ki; Ey ilgili şahıs, sen Mia Büyükkaraca ile kişisel ilişki kuramazsın. Kızım ile alakalı, iyi dahi konuşamazsın, çünkü senin iyini kabul etmiyoruz. Senin iyi konuşamayacağın, çocukla ilgilenemeyeceğin, ona örnek bir birey olamayacağını, Mia’nın pedagojik gelişimin bozabileceğini daha önceden tespit edilip, mahkemelerce onaylanmıştır. Mahkeme kararı sonrası değiştin mi? Hayır... Bir Aile Mahkemesi kararı gereğince, sen artık çocukla alakalı iyi ya da kötü konuşamazsın. Nerede mi konuşursun? Mahkemede, basına karşı değil. Aksi bir karar alınana kadar konuşamazsın. Nokta. Cezası hapislik…

Boşanma 2013’de oldu... Senin evladımın huzurunu ve güvenliği tehdit etme ihtimaline karşı verilen Mia'yı görmeme kararı 2017'de çıktı. Aradaki 4 yılın önemli bir bölümünde Türkiye'deydin... Türk Medeni Kanunu 324. Madde gereğince; ana, babadan her biri diğerinin çocuk ile kişisel ilişkisini zedelenmekten, çoçuğun eğitilmesine, yetiştirilmesine, engellemekten kaçınmakla yükümlüdür.

Kişisel ilişki sebebiyle çocuğun huzuru tehlikeye girer veya anne baba bu yükümlülüklerine aykırı hareket eder veya çocuk ile ciddi olarak ilgilenmezlerse kişisel ilişki kurma hakkı kendilerinden alınabilir. İddia dinlenen tanık beyanları Balıklı Rum Hastanesi’nden alınan rapor, mahkememizce alınan uzman raporu ve dosyadaki tüm de delillerin değerlendirilmesi sonucunda, davalının çocuğun eğitilmesi ve yetiştirilmesine olumsuz örnek teşkil edecek yaşama biçimi benimsemediği, her ortamda uyuşturucu aldığı, Çocukla düzenli şahsi ilişki kuramadığı, çocuğu aldığında ilgilenmedi, çocuğunun güvenliğini tehlikeye soktu, anlaşıldığından yasal şartlar gerçekleşmiş olmakla davalının çocukla şahsi ilişkisinin kaldırılmasına karar vermek gerekmiştir.Mahkemenin gerekçesi budur.

Türk ceza kanununda aile düzenine karşı suçlar arasında nitelendirilen aile Aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali suçunun, madde 233/3 teki tanımı, velayet hakları kaldırılmış olsa da ihtiyati sarhoşluk, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılması ya da onur kırıcı tavır ve hareketlerinin sonucu maddi ve manevi özen noksanlığı nedeniyle çocuklarının ahlak, güvenlik ve sağlığını ağır şekilde tehlikeye sokan ana veya baba üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu da unutulmasın lütfen. Havalimanında bu şahsı karşılayan gazeteci arkadaşlarım, yine 8 yaşındaki bir masum kızımın üzerinden magazin gündemi yaratmaya çalışmanıza sadece yazık diyebiliyorum. Ama bilin ki biz, değerli avukatlarımla, buna da müsaade etmeyeceğiz.
Ben yüce Türk adaletine sığındım arkadaşlar. Herkes hakkını mahkemede arayacak. Sosyal medyadan ve benim adımı kullanarak medyayı meşgul etmeyecek. Reklamın, benim adım geçtiği için olduğu hatırlanmalı. Kapı gibi bir hukuk ekibim var. Sevgi dolu bir ailem. Değişmez dostlarım ve benim sevdiklerim tüm gerçekleri biliyor. Ama artık sizin de bilmeniz gerektiğini düşündüm. Bugüne kadar verdiğim hukuk savaşın 10 katını, sevgili Avukatım Levent Karakoç ile birlikte vermeye devam ediyorum. Kanunlarımızın, çocuklarımız için son derece önemli yasa ve düzenlemeler var ve bunların hepsini sonuna kadar vazgeçmeden kullanacağım.

Bu konu benim için, ailem için ve kızım için kapanmıştır. Televizyonlarda değil. Mahkemelerde konuşalım lütfen.. Bundan böyle bu konu ile alakalı tek cevap verecek kişi avukatım.

2 AY YAKLAŞAMAYACAK!

Işın Karaca, kasım ayında boşandığı ikinci eşi Tuğrul Odabaş’ın kızı Mia ile fotoğrafını paylaşmasına sinirlenerek hakaret içerikli video paylaştığı iddiasıyla ilk eşi Sedat Doğan’dan hem şikâyetçi oldu hem de korunma talep etti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran ünlü şarkıcı, Doğan’ın 7.5 yıldır kızını aramadığını, babalık görevini yerine getirmediğini, televizyon programlarına katılarak huzurunu bozduğunu öne sürdü. İstanbul Aile Mahkemesi, Doğan'ın; 2 ay süreyle Işın Karaca’ya yönelik şiddet tehdidi, hakaret, küçük düşürmeyi içeren davranışlarda bulunmamasına ve konutuna yaklaşmamasına karar verdi.