Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
İngiliz soylularından günümüze uzanan oyun

İngiliz soylularından günümüze uzanan oyun

Polo, bir yaşam stilini temsil ediyor ve dünyanın en görkemli atları bu oyunlarda sergileniyor. Bu, lüks çiftliklerin gündüz davetlerine keyif katan bir oyun!

13.07.2016 15:17

Günümüzde maliyeti çok yüksek ve temin edilmesi zor ekipmanlarla oynandığı için katılımı az ve lüks sayılacak bir oyun. Geçmişine baktığımızda ise oyunun tarihçesi milattan önce Pers İmparatorluğu’na kadar dayanmakta. Süvariler ve kral muhafızları gruplar halinde, genel olarak savaş antremanı amaçlı bu oyunu oynuyorlardı. Sonrasında İngiliz soyluları arasında yaygınlaşmış ve İngilizlerin milli oyunu muhtevası kazanmıştır.

Oyun, her biri 7.5 dakika süren 6 periyottan oluşuyor. Oyunun gidişatını belirleyen ön önemli faktör; çok çok iyi yetiştirilmiş, gerçekten güçlü atlarla oynanmasıdır. Polo, şişirilebilen deri ve küçük top ile golf sopasına benzer 1.5 metreden biraz daha kısa bir sopa yardımıyla oynanır. Çok katı kuralları olan disiplinli bir oyundur.

1987 yılından beri Dünya Polo Kupası Şampiyonası düzenleniyor. Organizasyon üç yılda bir yapılıyor ve en başarılı takımlar altı madalya sahibi olan Brezilya ve Arjantin.

 

DÜNYACA ÜNLÜ POLO OYUNCULARINDAN İSİMLER: 

GONZALO PİERES
FACUNDO PİERES
MİGUEL NOVİLLO ASTRADA
 

AGUSTİN MERLOS
PABLO MAC DONOUGH
Platinumag.com Tarafından hazırlanmıştır.
 

Yorumlar | 0
üye profil