İngiliz gazetesi, özel mektuplarını ifşa ettiği Meghan Markle’dan özür diledi

İngiltere kraliyet ailesinin gelini Sussex Düşesi Meghan Markle, Ocak ayında İngiliz gazetesi Mail on Sunday’e açtığı gizlilik davasını kazandı. Mahkeme, Markle’ın babasına gönderdiği el yazması mektupları yayımlayan gazetenin hak ihlali yaptığına hükmetti. Sık sık kraliyet ailesiyle ilgili sansasyonel haberler yapan gazete, mahkeme kararı üzerine ilk sayfadan tekzip yazısı yayımlamak ve Markle’ın milyon dolarlık mahkeme giderlerini karşılamak zorunda kaldı.

Yayınlanma Tarihi: 27.12.2021 15:42
Değiştirme Tarihi: 27.12.2021 16:25
İngiliz gazetesi, özel mektuplarını ifşa ettiği Meghan Markle’dan özür diledi

Meghan Markle, 2018 yılında Prens Harry ile evlenerek İngiliz kraliyet ailesine girmesinden kısa süre sonra özel mektuplarını yayımlayarak gizlilik haklarını ihlal eden Mail on Sunday gazetesine açtığı davayı kazandı. Associated Newspapers şirketinin çatısı altında olan Mail on Sunday ve Mail Online gazeteleri, 2019 yılında Markle’ın babasına yazdığı beş sayfalık mektubu ifşa etmişti. On sekiz ay süren davanın sonucunda mahkeme gazeteyi haksız buldu ve gazetenin bir hafta yayında kalmak suretiyle tekzip yazısı yayımlamasına hükmetti. Mahkeme ayrıca gazetenin İngiliz Düşesinin dava süresince yaklaşık 1.88 milyon dolar harcadığı yasal giderlerin yüzde doksanını karşılamasına karar verdi.

2 Aralık’ta davanın lehine sonuçlanmasıyla ilgili Meghan Markle, ‘bu sonucun doğru olanı yapmaktan korkan herkes için bir zafer’ olduğunu söylemişti. Sansasyonel haberler yapan gazete endüstrisinin yalan haberler sayesinde maddi fayda sağladığını sözlerine ekleyen Markle, gazetenin dava sürerken bile daha çok manşet çıkartabilmek adına gerçekleri çarpıttığını, ancak her şeye rağmen sabırla bu sonucu beklediğini ifade etmişti.

İlgili Sayfalar: Magazin