Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
İmgeler ve Göstergeleriyle Burhan Doğançay

İmgeler ve Göstergeleriyle Burhan Doğançay

Yıldız Holding, "İmgeler ve Göstergeleriyle Burhan Doğançay" sergisine ev sahipliği yapıyor

10.10.2016 16:18

Yıldız Holding, kendi koleksiyonunda bulunan sanat eserlerini belirli dönemlerde Yıldız Holding Çamlıca Seminer ve Sergi Salonu’nda çalışanları ve sanatseverlerle buluşturuyor. Bu kez, Mavi Senfoni’nin de aralarında bulunduğu Burhan Doğançay’ın eserlerinden oluşan özel bir seçki ziyarete açılıyor.

Ressam Burhan Doğançay'a ait "Koniler", "Kurdeleler", "Çerçeveli Duvarlar", "Çifte Gerçeklik", "Formüla I" ve "Grego" serilerinden on dokuz resim, “Kurdeleler" serisinden bir Aubusson duvar halısı, Yahşi Baraz objektifinden on sekiz adet portre ve atölye fotoğrafı ve 1977 yılından bir adet sergi afişinin de yer aldığı "İmgeler ve Göstergeleriyle Burhan Doğançay" sergisi 18 Kasım 2016 tarihine kadar Yıldız Holding Seminer ve Sergi Salonu'nda gezilebilecek.

Aralarında sanatçının eşi Angela Doğançay’ın, Mavi Senfoni’nin eserleşme sürecinden bir kesitin ve sanatçının New York’taki atölyesinin de bulunduğu fotoğraflar Doğançay’ı tanıma ve anlama sürecine ışık tutacak.

Burhan Doğançay’ın Sanat Anlayışı

Burhan Doğançay, insanların kent duvarlarında bıraktığı izleri inceler. Silinen yazıları, üstü örtülü panoları, farklı coğrafyalardan ikonlaşmış siyaset ve sanat insanlarını, popüler kültürden semboller ve zamanın katmanları ile beraber tuvale taşır. Zamanın ruhunun coğrafyalara göre kılık değiştirdiğini fark ettiğimiz eserlerinde, tüketim ve iletişim gibi meseleleri irdelemiş, yırtılmış afişleri ve çok katmanlı duvarları, birer hazır nesne olarak görmüş ve kendine özgü üslubuyla yorumlamıştır.Sergi 18 Kasım 2016 tarihine kadar, hafta içi 10.00-17.00 saatleri arasında 0216 524 25 00 numaralı telefondan randevu alınarak; hafta içi 17.00-20.00 ve hafta sonu 10.00-18.00 saatleri arasında ise randevusuz gezilebilecek.

 

 

Yorumlar | 0
üye profil