İlk kez gidenler için Floransa

İlk kez gidenler için Floransa

Görkemli Roma, aşkın şehri Venedik veya modanın kalbi Milano gibi, İtalya’da bulunan birçok gözde şehrin zaman zaman gölgesinde kalsa da, Floransa ya da yerel değişiyle “Firenze”, misafirlerine unutulmaz anlar yaşatacak güzelliklere sahip.

Floransa dendiğinde akla ilk gelen şeylerden biri hiç şüphesiz Rönesans. İtalya’nın kuzeyinde, Toskana Bölgesi'nde yer alan şehir, 15. ve 16. yüzyılda Avrupa’yı etkileyen Rönesans'ın başkenti olarak anılır. Dünya sanat tarihine yön veren şehir, hâlâ koruduğu tarihi dokusu ve insana huzura veren yapısı ile en sevdiğiniz şehirler arasına girecek.

 Bologna Floransa Pisa Paketi İçin Tıklayın
Dönemin sanat, bilim ve felsefe alanında çalışan ünlü düşünür ve sanatçıları, Floransa’yı mesken edinmişlerdir. Şehirde gezerken sizin de mutlaka fark edeceğiniz üzere, dünya sanat tarihinde büyük önem taşıyan birçok yapıt bu şehirde ortaya çıkmıştır. Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Dante gibi birçok ünlü sanatçı ve düşünüre ev sahipliği yapan şehir, bütünüyle bir açık hava müzesi konumundadır.

 

 

 

MEDİCİ AİLESİ 
Şehirde gezmeye başladığınız ilk andan itibaren sıklıkla ismini duyacağınız Medici Ailesi, 13. ve 17. yüzyıllar arasında İtalya’nın en güçlü ailelerinden birisiydi. Özellikle Floransa’nın tarihine çok büyük oranda yön vermiş olan Medici Ailesi, Rönesans’ın gelişimine de büyük katkılarda bulunmuştur. Tabii ki, bu gücün bir yansıması olarak da şehrin en görkemli yapılarının arasında Medici Sarayı gelir. Michelozzo Di Bartolomeo tarafından inşa edilen saray, şehir merkezindedir. Floransa’nın tarihi yapısını anlamadan once, Medici Ailesi’ni yakından tanımak oldukça büyük bir önem taşır. Bu sebeple, sayısız tarihi eser ve müzeyi barındıran şehri gezmeye başlarken ilk durağınız Medici Sarayı olmalıdır.

MICHELANGELO'NUN BAŞ YAPITI: DAVUT HEYKELİ 
Dünyaca ünlü heykeltıraş Michelangelo’nun baş yapıtı olarak adlandırılan Davut Heykeli’nin replikasını Piazza della Signoria ismindeki meydanda, aslını ise hemen yakınında bulunan Akademi Galerisi’nde yakından inceleyebilirsiniz. Dünya heykel tarihinin en önemli eserlerinden biri sayılan Davut Heykeli, şehrin simgesi haline gelmiş yapıtlardan biri konumundadır.

Floransa Seyahatininzi Planlayın
FLORANSA KATEDRALİ 
İtalyan şehirleri, geniş meydanları ve bu meydanlarda bulunan olağanüstü güzellikteki tarihi yapılarıyla bilinir. Floransa da bu akımdan nasibini alan şehirlerden biridir. Piazza del Duomo isimli meydanda bulunan katedral, bölgede Santa Maria Del Fiore olarak da biliniyor. Görkemli kubbesi ile şehrin birçok yerinden görülebilen yapı, hem Floransa’nın hem de Rönesans mimarisinin en önemli sembollerinden bir tanesi.

ALIŞVERİŞİN KALBİ PİAZZA DELLA REPUBBLİCA
Her ne kadar sanat ve Rönesans'ın kalbi Floransa’yı geziyor olsak da, özellikle bir İtalya şehrine yapılan ziyaretin olmazsa olmazlarından biri de alışveriştir. Piazza Della Republica, Floransa’nın en geniş ve en ünlü meydanlarındandır.  Şehrin kalbinin attığı yer, mağazaları ve alışveriş imkanlarıyla öne çıkar. Floransa gezinizde, kendinizi bir müzeden diğerine atarken arada soluklanmak ve eşsiz İtalyan kahvesinin tadını çıkarmak isterseniz, buraya mutlaka uğramalısınız.

Görüntülenme : 0 Yayınlanma Tarihi: 03/10/2016 11:34:03

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin