Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
‘İlham bir gün beni dans pistinde yakaladı’

‘İlham bir gün beni dans pistinde yakaladı’

Montreal’de düzenlenen ve dünyanın dört yanından müzisyenleri buluşturan Red Bull Music Academy kapsamında konuşma yapan Björk: İlham bana herhangi bir yerde gelebilir. Mesela bir kez beni dans pistinde yakaladı

04.11.2016 02:21

Montreal’de düzenlenen ve dünyanın dört yanından müzisyenleri buluşturan Red Bull Music Academy kapsamında konuşma yapan Björk: İlham bana herhangi bir yerde gelebilir. Mesela bir kez beni dans pistinde yakaladı

İlki 1998'de düzenlenen ve her yıl dünyanın dört bir yanından müzisyenleri bir araya getiren Red Bull Music Academy, bu yıl geçtiğimiz günlerde Kanada'nın Quebec eyaletine bağlı olan Montreal'de gerçekleşti. Dört hafta süren akademide katılımcılar, üstatlarından dersler aldı, stüdyolarda müziklerini sınırlamalar olmaksızın üretti ve birbirleriyle müziklerini paylaşma şansı buldu.

TÜRKİYE'DEN İSKELETOR VARDIRed Bull Music Academy, müzik alanında üretim yapmak isteyenleri destekleyen, aynı çatı altında toplayan global bir platform. Her sene dünyadaki önemli bir şehirde sadece bir kez düzenleniyor ancak yan etkinlikleri Türkiye dahil olmak üzere markanın etkin olarak yer aldığı ülkelerde sene boyunca devam ediyor. 38 ülkeden 70 katılımcının dört haftalık bir müzik maratonuna katıldığı akademiden yolu geçenler arasında Daft Punk'ın prodüktörü Todd Edwards, şarkıcılar Brian Eno ve Hudson Mohawke var. Türkiye'de ise Kaan Düzarat, Ah! Kosmos ve İpek Görgün gibi müzisyenler, akademi sayesinde tanıdığımız yeni neslin başarılı isimleri arasında yer alıyor. Bu yıl ise piyasada İskeletor lakabıyla tanınan Kerem Sevinçli, bu deneyimi yaşamaya hak kazanarak Montreal'deki akademiye katılma şansı buldu. Red Bull Music Academy'de bu yıl en öne çıkan isim ise dünyaca ünlü şarkıcı Björk oldu. İzlandalı sanatçı, akademi kapsamında bir saat süren bir konuşma yaptı. Björk, konuşmasında sufi müziği çok sevdiğini ve müziğine önemli bir katkı yaptığına değinirken, ilhamın kendisini herhangi bir yerde yakalayabileceğini, hatta bir keresinde o duygunun dans pistinde geldiğini söyledi. Müziğin içinde yer alan her duygunun kendisi için eşit olduğunu vurgulayan sanatçı, teknolojik olarak yeşil dostu olan bir dünya hayal ettiğini söyledi. Sanatçının akademi kapsamında gerçekleştirdiği dijital sergi projesi ise iki kısımdan oluşuyor. Björk Digital ismindeki serginin ilk kısmında virtual reality özelliğine sahip gözlüklerle izlenebilen dört video bulunuyor. Bu videolardan en sonuncusu, izleyiciyi Björk'le birlikte interaktif bir yolculuğa çıkartıyor. Sergi, Kasım ortasına kadar ziyaret edilebilir.

RADYOSU İSTANBUL'A GELİYORRed Bull Music Academy radyo projesi RBMA Radio da çok yakında İstanbul'a taşınıyor. Akademi bünyesinde kurulan ve yeni keşifler yapmak isteyenlere pek çok alternatif sunan RBMA Radio'nun; Los Angeles, Berlin, Detroit gibi şehirlerde kurduğu pop up radyo istasyonları, 11-20 Kasım arası da Pera 64'te kurulacak. Yeni Türkü'den Gaye Su Akyol'a, Mirkelam'dan Kalben'e 70 sanatçı bu radyo programlarının konuğu olacak.

Yorumlar | 0
üye profil