Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Hulusi Kentmez'siz 23 yıl geçti!

Hulusi Kentmez'siz 23 yıl geçti!

Yaklaşık 50 yıllık sanat hayatı boyunca 500'e yakın filmde rol alan Yeşilçam'ın efsane isimlerinden Hulusi Kentmen, 23 sene önce bugün yaşama veda etti.

20.12.2016 18:43

Oynadığı yüzlerce filmle Türk sinemasında kült bir yer edinen Hulusi Kentmen, 1912 yılında Bulgaristan'ın Tırnova şehrinde doğdu. Balkan Harbi patlak verince daha kundaktayken memleketinden ayrıldı. Ailesiyle birlikte önce İstanbul'a, sonra İzmit'e yerleşti.

Hem astsubay hem oyuncu
Daha ilk mektep yıllarında tiyatroya merak saldı, müsamerelerde rol aldı. Ama denize de aşıktı, bu yüzden tahsilinin ardından Deniz Kuvvetleri'nde astsubay olarak çalışmaya başladı. Tayini İstanbul'a çıkınca burada profesyonel tiyatroyla tanıştı, içindeki heves açığa çıktı. Kentmen, önce Avni Dilligil Ses Tiyatrosu'nda oynamaya başladı sonra sinemaya adım attı. Hem askerlik vazifesini yapıyor hem de filmlerde rol alıyordu.

Böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti
Yeşilçam'da 'sevimli baba' figürüyle özdeşleşti. Kimi zaman fabrikatör oldu, bazen de sert komiser rolüyle karşımıza çıktı. 50 yıla yakın uzun bir sanat hayatı geçiren Kentmen, böbrek yetmezliği neticesinde 81 yaşında hayata veda etti. Öldüğünde tarihler 20 Aralık 1993'ü gösteriyordu.

Yorumlar | 0
üye profil