Hollywood'un yıldızı Cicely Tyson 96 yaşında hayatını kaybetti

Amerikalı oyuncu ve manken Cicely Tyson'dan hayranlarını üzen bir haber geldi. Hollywood'un yıldızı Cicely Tyson 96 yaşında hayatını kaybetti. Ünlü oyuncunun ölüm haberi, menajeri tarafından duyurulurken, ölümü ile ilgili herhangi bir detay verilmedi.

Yayınlanma Tarihi: 29.01.2021 18:54
Değiştirme Tarihi: 29.01.2021 18:56
Hollywood'un yıldızı Cicely Tyson 96 yaşında hayatını kaybetti

Amerika'da siyahi oyuncular için büyük bir savaş veren ve birçok duvarı yıkan Amerikalı oyuncu ve manken Cicely Tyson, hayatını kaybetti. 100'den fazla dizi, film ve müzikalde rol alan 96 yaşındaki oyuncunun ölüm haberi, menajeri Larry tarafından duyurulurken, ölümüne ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

HOLLYWOOD'A KARŞI DİK DURUŞU İLE TANINDI

ABD'nin siyahi vatandaşlarını suçlu ve etik dışı gösteren yapımlarında yer almayı reddeden Tyson, 70 yıllık kariyeri boyunca Afrikalı Amerikalı kadınlara karşı birçok stereotipi yıkmış, Hollywood'da dik bir duruş sergilemişti.

KARİYERİNDE BİRÇOK ÖDÜL LAYIK GÖRÜLDÜ

Canlandırdığı karakterlerle hafızalara kazınan ünlü oyuncu, rol aldığı 1972 yapımlı Sounder filmindeki performansı ile en iyi kadın oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi. Tyson, The Trip to Bountiful'daki rolüyle 88 yaşında Tony ödülünü kazanan en yaşlı oyuncu olurken, 2018 yılında da Onursal Oscar ödülüne layık görüldü. (Hürriyet)