Hızlı diş teli tedavisi fastbraces yöntemi hakkında bilinmesi gerekenler

Hızlı diş teli tedavisi fastbraces yöntemi hakkında bilinmesi gerekenler

Diş telleriyle tedavi süresini oldukça kısaltan hızlı diş telleri, 20 yılı aşkın bir süredir tüm dünyada uygulanmaktadır. Ortodonti Uzmanı Dr. Onul Üner, klasik diş telleri ile 1,5 – 3 yıl arasında süren tedavinin, hızlı diş telleri ile 5 – 12 ayda tamamlandığına dikkat çekiyor.

HIZLI DİŞ TELİ BRAKETLERİ NASILDIR?
Klasik diş tellerinde olduğu gibi dişlere direkt yapıştırılan hızlı diş tellerinin farkı, üçgen şeklinde olan tasarımıdır. Tabanı geniş olan bu braketler dişlere daha geniş bir yüzeyde tutunur ve hem diş üzerinde tam kontrol sağlanır hem de tedavi sırasında braketin kopma ihtimali azalır. Braketlerin üçgen şeklinin tepesini oluşturan üst kısımları birbirinden daha uzakta olduğundan, aradan geçen tel bu bölgelerde esnektir. Bu sayede tedavi başında yamuk olan dişlere çok aşırı kuvvetler gelmez ve daha hızlı düzelirler.


TEDAVİ SÜRESİ NE KADARDIR?
Tedavi süresi, bireysel yapıya, kemik yoğunluğuna ve çapraşıklığın şiddetine göre değişmekle beraber 5 ila 12 aydır.

HIZLI DİŞ TELLERİ KİMLERE VE HANGİ YAŞ GRUBUNA UYGULANIR?
Hızlı diş telleri, alt veya üst çenesinde yapısal bir problemi bulunmayan, dişlerin kapanışında iskeletsel bir bozukluk olmayan ve yoğun dişeti problemleri yaşamayan her bireye uygulanabilir. Daimi dişlerin çoğunun sürdüğü 11 – 13 yaştan itibaren her yaşta uygulanabilir.


KARAR VERİLDİĞİNDE, TEDAVİYE NE KADAR SÜREDE BAŞLANIR?
Hızlı diş teli tedavisi görmeye karar verildiğinde, doktorunuz detaylı bir muayenenin ardından gerekli röntgen filmlerini ister ve dişlerinizin detaylı fotoğraflarını çeker. Bir kaç günlük bir analiz sürecinin ardından tedavi planı oluşturulur ve bu aşamalardan sonra hızlı diş telleri dişlere takılarak tedavi süreci başlar.

TEDAVİ TAMAMLANDIKTAN SONRA NE OLUR?
Her ortodontik tedavinin bitiminde, elde edilen düzgün dişlerde hiçbir oynama olmaması için bir takım uygulamalar yapılır. Buna ‘pekiştirme dönemi’ adı verilir. Diş telleri çıktıktan hemen sonra eğer kapanış uygunsa, öndeki kesici ve köpek dişlerinin (ön bölgede yer alan 6 adet diş) iç yüzüne sabitleyici bir tel (sabit retansiyon) takılır. Bu tel, diş telleri gibi çıkıntılı değildir ve hiçbir rahatsızlık vermez. Sabitleyici tel takılamadığında veya bazı durumlarda sabitleyici telle birlikte dişlerin ölçüsü alınarak, sabitleyici şeffaf dişlik de yapılabilir. Bu dişlikler genelde geceleri uyurken kullanılır.

Hızlı diş teli tedavi yöntemi olan Fastbraces hakkında daha detaylı bilgi almak için, bir ortodonti uzmanına başvurabilirsiniz...

 

arpanetmedya.com 'a Katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
 

Görüntülenme : 0 Yayınlanma Tarihi: 31/08/2016 15:52:40

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin