“Hayatı yaşanılır kılan paylaştıklarımızdadır”

Onlarca kamp, onlarca etkinlik... Tüm hepsi 2013 kurulan, gezgin kültürünü bünyesinde barındıran ve o günden bu yana da büyüyen InterTurkey grubuyla mümkün oldu. InterTurkey, bu kamp ve festivallerle başta LÖSEV olmak üzere, sosyal sorumluluk projeleri aracılığıyla çok sayıda insana umut oldu. Grubun adminlerinden Bilal Özdemir, sürece dair yaşanları ayrıntılarıyla anlattı.

Yayınlanma Tarihi: 29.11.2021 15:12
Değiştirme Tarihi: 29.11.2021 15:12
“Hayatı yaşanılır kılan paylaştıklarımızdadır”

2013 yılında gezgin kültürüyle oluşturulduktan sonra geniş çaplı bir kitleye sahip olan InterTurkey grubu, yaptıkları kamp ve festivallerle ve sosyal sorumluluk projeleriyle adlarından sıkça söz ettiriyor. Düzenledikleri kamplarda alanında uzman eğitmenlerle ilkyardım, işaret dili, dans, spor, resim, tiyatro gibi birçok alanda eğitim atölyeleri gerçekleştiriyor.

“Hayatı yaşanılır kılan paylaştıklarımızdadır”

InterTurkey grup adminlerinden Bilal Özdemir, grubun gerçekleştirmiş olduğu onlarca kamp ve etkinlikte birçok insan tanıdıklarını, hayatlarına dokunduklarını, onlardan çok şey öğrendiklerini dile getiriyor. “Biz biliyoruz ki Türkiye’nin neresine gidersek gidelim kapısını bize açacak bir ev mutlaka var. Bunu bilmek çok güzel bir duygu. Bu durum bize bazı şeyleri boşuna yapmadığımızı gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“Çocukları gülmeyen bir dünya yaşamaya değer değildir”

Hayatın sadece eğlence kısmında var olmadıklarını söylemiştik. Grup, ülke çapında gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleri ile birçok insana umut oldu.

“2018 yılında toplandık 120 genç gezgin, çocukları mutlu edebilelim diye atladık Doğu Ekspresi’ne, Kars’a yola koyulduk. Bir tren dolusu insan, çantalarımıza oyuncak, defter, kalem, kitap, çikolata aklınıza ne geliyorsa doldurduk; gittik. 4 tane okula uğradık. Çocuklarla ilk karşılaşmamızda gözleri bize mutluluktan dolu dolu olmuş şekilde bakıyordu. Bu paha biçilemez bir his. Çocuklar gülecek ki dünya gülecek” dedi Bilal Özdemir.

“2019 yılında yine aynı amaçla bu sefer 180 kişi Van Gölü Ekspresi ile Van’a yola çıktık. Orada da önceden görüştüğümüz 4 okula yardım götürdük. Bir kız çocuğu vardı, biz kitap verirken ‘gerçekten bu kadar yolu sadece bizim için mi geldiniz ben bu kitabı ömrümün sonuna kadar saklayacağım’ dedi. Koca koca insanlar göz yaşlarımızı tutamamıştık bunu duyunca. Her insana, her canlıya saygımız ve sevgimiz sonsuzdur ama konu çocuklar olunca akan sular duruyor bizim için.”

Çocuklara karşı ayrı bir düşkünlükleri olduğunu dile getiren Bilal Özdemir “ Lösev’de 24 Saat Umut isminde bir projemiz olmuştu, bu proje ile birlikte lösemili çocuklarımız için ciddi bir maddi yardım toplamıştık. Daha sonra Gaziosmanpaşa Onkoloji servisinde tedavi gören çocuklarımıza sürpriz 23 Nisan kutlaması yapıp hediyeler götürmüştük; çok sevindi güzel evlatlarım.

Dedik ki daha çok çocuğu mutlu edelim. Beykoz’da bulunan Galip Öztürk Çocuk Sığınma Evi yetkilileri ile iletişime geçtik, birçoğu psikolojik, fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalan çocuklardı. Doğum tarihlerini dahi bilmiyorlardı. Biz de o gün toplandık 99 minik yüreğin temsili olarak doğum gününü kutladık; pastalarını kestik. Mutluluklarını size şurada tarif edemem. Yaşamalısınız. İyilik bulaşıcıdır, korkmayın bulaşın” dedi.

İlgili Sayfalar: Magazin