'Dijital detoksla arınıyorum'

Oyuncu ve sunucu olarak hayatımıza giren, evlenip anne olduktan sonra da tasarımcı kimliğiyle işler yapan Gül Gölge Saygı, dijital detoksun ne olduğunu, neden psikoloji yüksek lisansı yapmaya başladığını ve gelecek planlarını Şamdan Plus’a anlattı.

Yayınlanma Tarihi: 12.04.2015 04:23
Değiştirme Tarihi: 12.04.2015 04:23
'Dijital detoksla arınıyorum'


İzmir Türk Koleji’nden mezun olduktan sonra İstanbul’da iletişim fakültesini bitiren ve aynı dönemde ekran önünde çalışmaya başlayan Gül Gölge Saygı, hamilelikleri sırasında da çalışmaya ara vermemiş ve sunuculuk yapmıştı. Tarzı, stili ve kişiliğiyle her zaman göz önünde olan Saygı bir dönem, bir kadın giyim markasıyla çalışmış ve kendi adını taşıyan bir kreasyon da çizmişti. Çalışmaktan ve üretmekten büyük keyif aldığını söyleyen Gül Gölge Saygı, meslek hayatına farklı bir alanda dönmeye hazırlanıyor. Uzun zamandır psikolojiye ilgi duyduğu için bu alanda master yapmaya başlayan Saygı ile kariyer yolculuğunu ve hedeflerini konuştuk.


Evlendiniz, anne oldunuz ama kariyer planı yapmaktan vazgeçmediniz; bize bu enerjinizin sırrını versenize?
 
Doğru, her iki hamileliğimin son aylarına kadar çalıştım. İkinci oğlum Emir’in hamileliğinde anne-çocuk programı yapıyordum ve doğuma bir hafta kala bıraktım. İki oğlumun arası 18 ay, onlar üç yaşına gelip yarım gün okula başladıklarında yeniden çalışmaya başladım. 
 
Çalışmayı, üretmeyi, okumayı, öğrenmeyi seviyorum. İletişim fakültesi mezunusunuz aslında, psikoloji master’ı yapma fikri nasıl oluştu? Neler yapacaksınız, bu alanda çalışacak mısınız?
 
Oldum olası ilgim vardı psikolojiye ve hep gelecek planlarım arasındaydı. Fakat bir türlü fırsat bulup başlayamamıştım. Pedagoji alanına da yönelebilirim, tam karar vermiş değilim. Oldukça meşakkatli ve ilginç bir alan. İleride bu alanda da çalışmayı düşünüyorum. 
 
Dijital detoks çok yaygınlaştı ve sizin de yaptığınızı duydum. Bahseder misiniz, neler yaptınız, daha doğrusu neler yapmadınız detoks sırasında? Faydalarını gördünüz mü?
 
Elektriklerin kesik olduğunu düşünün. Telefonunuzu da şarj edemediniz, ne yaparsınız? Kitap okursunuz, yürüyüş yaparsınız ya da dışarıda yarım kalan işlerinizi bitirmek için erkenden yola koyulursunuz. Tamamen dijital bir dünyada yaşar olduk. Her şey sanallaştı. Kendimi özellikle son iki senedir yorgun hissediyordum. Yoga hocamın önerisiyle dijital detoksa başladım. Akıllı telefonu bir kenara koydum. Televizyon çok izlemem zaten, hiç açmadım. Sadece yazılarımı yollamak için bilgisayar kullandım. İlk hafta zorlanmadım diyemem, o kadar alışmışız ki! Ama farkında olmadan kendimizi yoruyoruz. Kendimi dinledim, duygularımı, öfkelerimi, sevinçlerimi yaşadım. Kimi bağırarak yaşar, kimiyse içinde yaşar her şeyi. Farkındalığım daha da yükseldi. Bu, bilmeden yaşadığımız bu kargaşada maalesef mümkün olmuyor. Yüksek lisansa başlamam, okumak isteyip okuyamadığım kitapları bitirmem gibi, benim için önemli olan daha birçok şeyi bu zamanda yaptım.

 


İNSANIN FARKINDALIK SAHİBİ OLMASI ÖNEMLİ


Bravo, bu zamanda bunu başarmak gerçekten çok zor. Önerir misiniz?
 
Kesinlikle öneririm. Kendinize bu iyiliği mutlaka yapın. 
 
Tasarımlarınız da çok ses getirmişti, oyunculuğunuz ve sunuculuğunuz hep çok beğeniliyordu. Her şeyin mükemmel olmasını mı istersiniz?
 
Çok şükür yaptığım her iş başarılı oldu. Mükemmelliyetçi olduğumu söyleyebilirim işim konusunda. Her şeyin en iyisi olmasına gayret ederim ve çok çalışırım. 21 yaşından beri ekran önündeyim ama herhangi bir işte çalışırken tanınmışlığı bir kenara koyar, tüm gayretimle çalışırım. 
 
Kendinizi tasarımcı olarak gördünüz mü, devam edecek misiniz?
 
İnsanın farkındalık sahibi olması çok önemli diye düşünüyorum. Tabii iki koleksiyon hazırlayarak kendime tasarımcı oldum demem ama yaptım mı, evet yaptım. Hem de birçok şey öğrenerek. Çok güzel dostluklarımız oldu. Sevgili Zehra Işık ve güzel ekibi ile hala görüşür fikir alışverişleri yaparız. Devam edebilirim.
 
Cemiyet hayatının en güzel ve şık kadınlarından birisiniz, takdir ve takip edilmek hoşunuza gidiyor mu?
 
Çok teşekkür ederim. Tabii ki güzel bir duygu ama bazen yorucu.

 

MODAYA GÖRE GİYİNMİYORUM

 

Modayı takip ediyor musunuz?
 
İster istemez takip ediyorum. Vitrinlerde, dergilerde gördüğünüz renkler, modeller hafızanıza yerleşiyor. 
 
Modaya göre çok giyinmiyorum, en fazla birkaç parçadan esinlenip kendime uyarlıyorum. Yazın vazgeçilmezlerim, şort, tişört, parmak arası terlik. 
 
Hangi modacılar favoriniz?
 
Çok değerli modacılarımız var. Nedret Tacrioğlu ve Begüm Salihoğlu gibi. Artık dünya modası ile yarışır hale geldiğimize seviniyorum. My Best Friends’i ilk günden beri beğeniyorum. Giyilebilir ve klasik parçaları var, zevkle giyiyorum. 
 
Beslenme ve sporla aranız nasıl?
 
Okuduklarımdan esinlenerek kendime uyguladığım kürlerim var.  Sağlıklı beslendiğimi söyleyebilirim ama tatlıyı seviyorum. Daha önceleri kardiyo ağırlıklı çalışırdım şimdi daha çok yoga yapıyorum.
 

İlgili Sayfalar: Magazin