Frankfurt'un en çok izleneni 'Çinçin Bağları'

Frankfurt'un en çok izleneni 'Çinçin Bağları'

Senaristliğini Hasan Göktaş’ın yaptığı, yönetmenliğini Emre Budak’ın üstlendiği, Yolunda aş. Çinçin Bağları filmi, en çok izlenen Türk filmi olarak Frankfurt film festivalinde seyirci özel ödülünü kazandı.

30 Ekim'de Frankfurt'ta başlayacak olan ve bu yıl 16.sı düzenlenecek Altın Elma 2016 - 16. Frankfurt Türk Film Festivalinin Seyirci ödülü, (En çok izlenen film)  Ankaralı sanatçıların oldu.Türkiye'nin ilk  İnternet mini dizisi olarak, 2012 yılında ilk kez izleyici karşısına çıkan "Yolunda A.Ş. Bir Ankara Dümeni", gördüğü ilginin ardından sinema filmine dönüşmüştü. Bölge de yaşanan Kentsel dönüşüme, kara mizahla yaklaşan film, Ankara’nın meşhur Çinçin Bağlarının gerçeklerini gösteren, gecekondu hayatını ve mahalle ruhunu konu alan bir komedi filmi olarak izleyicisiyle buluşmuştu.

 

ULUSLARARASI BASINDAN YOĞUN İLGİ

 

Filmin çekim aşamasından itibaren uluslararası basından yoğun ilgi gören Yolunda A.Ş. daha önce,  BBC’de haber olurken, New York Times gazetesinde de kendinden söz ettirmişti.

Frankfurt film festivalinin seyirci ödülünü kazanmasının ardından, Filmin yönetmeni Emre Budak,  ‘’Doğrudan halktan gelen bir ödülü almış olmaktan gurur duyuyoruz. Çinçin’in sosyal yapısını anlatan bir film yaptık. Çinçin’i ve toplumsal sorunlarını en gerçek haliyle göstermek istedik. Filmimiz de halk gerçekti, sorunlar gerçekti. Gerçekler her zaman her yerde görünüyor demek ki. Bu başarı, halkın desteği ve ekip çalışmasının bir karşılığıdır. Böyle bir emek sürecinden sonra, üretimlerin karşılıksız kalmayacağını düşünüyorduk ve yanılmadık. İmkânsızlıklarla dolu bir süreçten geçtik. Haydarpaşa garının önüne yolunda A.Ş grafitisi yapanlar,yine Frankfurt film festivalinin seyirci ödülünü kazandırmayı  başardı. Bu, bizi perçinleyen, motive eden bir başarı. Şuan 2.Filmimize hazırlanıyoruz. Yolunda A.Ş ekibi olarak yeni filmimizi Almanya Kreuzberg’de çekmeyi planlıyoruz’’ diyerek ikinci filmin geleceğini müjdeledi.

Ankaralı sanatçılar bir taraftan film çalışmalarına devam ederlerken bir taraftan da halen Çankaya belediyesi bünyesinde çalışmaktalar.

 

Görüntülenme : 0 Yayınlanma Tarihi: 05/10/2016 14:39:54

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin