Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali açıldı

Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali açıldı

Türkiye'den ve dünyadan 60 fotoğraf sanatçısını bir araya getiren Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali 1 Ekim'de kapılarını açtı. 30 Ekim'e kadar sürecek festival kapsamında 56 sergi, 5 panel ve yuvarlak masa tartışması, altı ustalarla sohbet toplantısı, 250’yi aşkın portfolyo değerlendirmesi, kitap imza günleri düzenleniyor. Bu yılın yeniliği ise açık havadaki video gösterim geceleri de yer verilecek.

Türkiye'nin en kapsamlı fotoğraf organizasyonu Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali, 1 Ekim tarihinde üçüncü kez sanatseverlerle buluştu. Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın katılımıyla gerçekleşen açılışta Hazinedar “İstanbul’da bugüne dek yapılmış en kapsamlı fotoğraf organizasyonunu düzenlemenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Fotoistanbul uluslararası fotoğraf sergisi üçüncü kez kapılarını açıyor. Festivallerin yurt dışında Türkiyeyi tanıtmak anlamında çok önemli bir etkiye sahip olduğunu düşünüyoruz. Bizde Beşiktaş Belediyesi olarak ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla sanatsal faaliyetlere olabildiğinde destek veriyoruz. Bu kapsamda siz değerli sanatseverlere sanat dostlarına bu festival kapsamıyla çok geniş bir fotoğraf sergisi düzenlediğimiz için çok heyecanlıyız” dedi.

Türkiye’den ve dünyadan 60 sanatçıyı bir araya getiren Fotoistanbul 2016, 30 Ekim'e kadar fotoğraf severleri bekliyor.

 

ETKİNLİKLER BU MEKANLARDA

Sandro Miller

 

56 sergi, 5 panel ve yuvarlak masa tartışması, beş ustalarla sohbet toplantısı, 250’yi aşkın portfolyo değerlendirmesi, kitap imza günleri ile fotoğrafı tüm sanatseverlerle buluşturan festivalde bu seneki yenilik ise açık havadaki video gösterim geceleri olacak. Festivalin gerçekleşeceği mekanlar ise şöyle: MKM, Ortaköy Yetimhanesi, Ortaköy Kültür Merkezi, Ortaköy Meydanı, Serencebey Barbaros Bulvarı, Demokrasi Meydanı, Deniz Müzesi, Kazan Meydanı, Beşiktaş Köyiçi Meydanı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü, Macar Kültür Merkezi, Artgalerim, Fotoğraf Evi, Gama, İFG, Mikser ve O’Art Sanat Platformu.

 

Ruud van Empel

 

Fotoistanbul 2016, yaşayan önemli fotoğraf sanatçılarından biri olan Sandro Miller başta olmak üzere, Ruud van Empel, Antonie D'agata, Christer Strömhölm, Nick Brandt, Daesung Lee, Mandy Barker, Josef Hoflehner, Kai Widenhofer, Henrik Spohler, James Mollison, Shadi Ghadirian, Tomasz Lazar, Marcus Lyon, Jean Fransuva Lepage, Park Seung Hoon gibi dünyaca ünlü isimlerin aralarında bulunduğu 35 yabancı sanatçının eserlerini İstanbul’da ağırlıyor. Türkiye’den ise aralarında Yıldız Moran, Maryam Şahinyan, Gül Ilgaz, Sinan Tuncay, Ahmet Öner Gezgin, Ergun Turan, Bennu Gerede, Barbaros Kayan, Aydın Büyüktaş, Tayfun Öztürk, Seçkin Yılmaz, H-art Kollektif gibi isimlerin bulunduğu 20 fotoğraf sanatçısı festivalde yer alıyor.

 

BU YILIN ONUR KONUĞU MACARİSTAN

Nick Brandt

 

Kısa zaman içerisinde ortaya koyduğu başarı ile fotoğraf dünyasında önemli bir yer edinen Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali, bu seneden başlayarak her yıl bir ülkeyi ve o ülkenin fotoğrafçılarını “Onur Konuğu” olarak ağırlayacak, o ülkeye özgün etkinlikler düzenleniyor. Bu yılın onur konuğu başta André Kertész olmak üzere, Brassaï, Robert Capa, László Moholy-Nagy gibi dünyaca ünlü fotoğrafçılar yetiştirmiş olan Macaristan oldu.

Ayrıca “Robert Capa Uluslararası Büyük Ödülü” birincisinin eserleri her yıl Fotoistanbul'da sergileniyor. Bunun yanında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Rusya'da düzenlenen, Uluslararası Andrei Stenin yarışmasının birincisinin eserleri Fotoistanbul'da sanatseverlerle buluşacak. Arles Voies Off ve Tiflis Fotoğraf festivallerinin özgün seçkileri ise Fotoistanbul 2016’yı zenginleştirecek.

 

İSTANBUL'DAKİ FOTOĞRAF GALERİLERİYLE İŞ BİRLİĞİ

 

 

Fotoistanbul, sanat dünyası ile olan iletişimini İstanbul'daki fotoğraf galerileri ile iş birliğine girerek yeni bir boyuta taşımayı da planlıyor. Artgalerim, Fotoğraf Evi, Gama, İFG, Mikser ve O’Art Sanat Platformu bu yıl sergileriyle Fotoistanbul etkinlikleri çerçevesinde yer alacak.

Bu yılki festival kapsamında The Eveyday Projects ve Canon sponsorluğunda Instagram fotoğraf yarışması da düzenlenecek. Dünyadan binlerce adayın gönderdiği fotoğraflardan yapılacak seçim sonrası finale kalan isimler, Canon Türkiye tarafından dağıtılacak çeşitli hediyelerle ödüllendirilecek. Ayrıca bu yarışmada ilk elliye giren fotoğrafçıların eserleri festival boyunca sergilenecek.

Bu seneki festivalin sanat yönetmenliğini Attila Durak, festival yöneticiliğini Rıza Erdeğirmenci üstlenirken, Ersin İleri iletişim koordinatörü, Çoşar Kulaksız festival danışmanı, Ebru Uluğkay proje koordinatörü, Noyan Sungur proje yöneticisi olarak görev alacak. Bu yılın zenginleşen ve çeşitlenen küratör kadrosunda ise şu isimler yer alıyor: Hüseyin Yılmaz, Katharina Mouratidi, Jae Hyun Seok, Christophe Laloi, Oscar Durand, Elie Gardner, István Virágvölgyi.

Görüntülenme : 0 Yayınlanma Tarihi: 05/10/2016 15:04:10

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin