Fotoğraflarıyla sosyal medyanın gündemine oturan Duygu Özaslan ilk açıklama: Bulimia Nervoza'yım

Sosyal medyanın dünden bu yana en çok konuştuğu isim haline gelen Duygu Özaslan'ın havuz başındakayken çekilmiş fotoğrafları magazin gündemini epeyce meşgul etti. Paylaştığı fotoğrafların aksine, havuz başındayken kilolu ve selülitli olduğu gözlemlenen Duygu Özaslan, eleştiri oklarının da hedefi haline geldi. Twitter gündeminde uzun süre ilk sırada kalan ve diğer sosyal mecralarda da kilolu fotoğrafı paylaşılan Duygu Özaslan, sessizliğini Instagram hesabından yaptığı açıklama ile bozdu. Duygu Özaslan bir hastalıkla mücadele ettiğini ifade etti ve bu nedenle de kilo aldığını belirtti. 'Bulimia Nervoza olduğunu söyleyen Özaslan, iyileşme sürecinde olduğu için kilo aldığını belirtti. Birçok kişi bu açıklama sonrası Bulimia Nervoza nedir? Duygu Özaslan'ın hastalığı Bulimia Nervoza nedir? Bulimia Nervoza belirtileri neler? sorularının cevaplarını merak etmeye başladı. 

Yayınlanma Tarihi: 08.07.2020 18:13
Değiştirme Tarihi: 09.07.2020 11:50
Fotoğraflarıyla sosyal medyanın gündemine oturan Duygu Özaslan ilk açıklama: Bulimia Nervoza'yım

Duygu Özaslan, sosyal medyadaki selülitli ve kilolu fotoğraflarının ardından en çok konuşulan isimlerden biri haline geldi. Sosyal medya kullanıcıları, Duyugu Özaslan ile ilgili sayısız paylaşımda bulundu. Çok sayıda kişi de, Duygu Özaslan'a eleştiride bulundu. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Eleştirilere yaptığı açıklama ile nokta koymak isteyen Duygu Özaslan kilolu olduğunu ifade ederek Bulimia Nervoza hastalığı ile mücadele ettiğini belirtti. 

Haber ile ilgili metin girin!.

 Özaslan, "Magazin muhabiri arkadaşımız o kadar özel bir yerde beni bulduğu için ona teşekkür ederim. Beni o kadar kötü çıkardığı için ayrıca teşekkür ederim. Evet, kilo aldım. 'Bulimia Nervoza' hastalığıyla mücadele ediyorum. İyileşme sürecinde olduğum için kilo aldım. Mental olarak iyiyim, fiziksel olarak iyi olmasam da benim için sorun yok. Gerçekten umurunda değil. Beni çekebilirsiniz" açıklaması yaptı. Bu açıklamanın ardından çok sayıda kişi Bulimia Nervoza nedir? Bulimia Nervoza belirtilierli neler? Duygu Özaslan neden kilo aldı? Hastalığı ne? gibi soruların cevaplarını merak etmeye başladı. 

BULİMİA NERVOZA NEDİR?

Bulimia Nervoza hastalığı, belirli bir zaman diliminde çoğu insanın yiyebileceğinden çok daha fazla yiyeceği yeme durumu ve bu atak sırasında yeme kontrolünün kaybolduğu duygusuna verilen isimdir.

Bu bireyler kilo alımını önleme amaçlı, tekrarlayıcı bir şekilde kendini kusturma, dışkılamayı hızlandırıcı ya da idrar söktürücü vb ilaçların kullanabilmekte, aç kalma ya da ağır egzersiz gibi uygunsuz dengeleyici davranışlar sergilemektedirler. Tıkınırcasına yeme (kısa sürede bir kişinin yiyeceği miktardan çok fazla yeme) ve uygunsuz dengeleyici davranışların (kusma, ilaç kullanma gibi) ortalama 3 ay içinde en az haftada bir kez olması gerekmektedir. Kişi vücut şekli ve ağırlığından gereğinden fazla düzeylerde etkilenmektedir.

Anoreksiadan farklı olarak bulimia nervoza hastalarının vücut ağırlıkları normal sınırlar içinde ya da daha fazla olabilir.

Tıkınırcasına yeme atakları esnasında önceden planladıkları yüksek kalori içeren genelde karbonhidrat içeren besinleri yerler.  Atak sonrası pişmanlık / suçluluk duyguları, kendini eleştirme, uygun olmayan ve zararlı dengeleyici davranışlar gözlenir. Tıkınırcasına yeme atakları olmadığı dönemlerde ise kalori alımlarını kısıtlar, düşük kalorili gıdalar alırlar.

BULİMİA HASTALIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

– Düşük özgüvenli kişiler,

– Depresif belirtileri olan kişiler (mutsuzluğa eğilimli, pekçok şeye karşı isteksizliği olan, bunlara ek olarak uyku,iştah, konsantrasyon, enerji sorunları, değersizlik düşünceleri yaşayanlar)  -sosyal anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler,

– Çocuklukta aşırı düzeylerde kaygı belirtileri olan kişiler

– Zayıf vücut idealinin içselleştirilmesi.

– Çocukluk çağlarında cinsel ve fiziksel istismar yaşayanlar

– Çocuklukta obezitenin (şişmanlık) varolması, erken yaşlarda ergenliğe giriş

– Ebeveynin aşırı veya yetersiz düzeyde müdahaleleri risk etmenleri arasında sayılmaktadır.